Selvom FC Midtjyllands samlede sejr over AEK Larnaca kostede Bo Henriksen jobbet, så sikrede det dem videre deltagelse i Champions League-kvalifikationen.
Den tager de hul på tirsdag aften, når de møder SL Benfica på udebane i klubbernes første møde. Men vil man være sikker på at kunne se kampen, så skal man i skrivende stund sikre sig en billet til Estádio da Luz.
Kæmpebraget bliver ikke vist på dansk tv i skrivende stund. Portugisiske rettighedshaver kræver et stort beløb for kampen, og det overvejer Viaplay Group lige nu, om de skal betale for at vise den på dansk tv.
FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen, kan se sagen fra begge sider, men han vil mest af alt være ked af, at danske fodboldfans ikke kan se Champions League-braget.
– Hvis ikke kampen bliver vist, så synes vi selvfølgelig, at det er rigtig ærgerligt. Benfica er et hold, som man må sige ikke er hverdagskost for danske klubber. Det er et vanvittigt godt hold, og derfor er det selvfølgelig møgærgerligt, hvis ikke kampen bliver vist på dansk tv, siger han til Tipsbladet, og fortsætter.
– Omvendt må jeg også have respekt for, at portugiserne har rettighederne til kampen, og hvis de udbyder den til en salgspris, der er så høj sammenlignet med den pris, som dansk tv kan tjene på den, så kan je godt forstå det. Danmark er et lille land, så de danske tv-stationer kan ikke byde ind på rettigheder, der er så dyre. Det er en træls situation.
FC Midtjylland er klar over, at det er ude af deres hænder, men de gør alligevel alt hvad de kan for at få Viaplay Group til at hive kortet op af lommerne.
– Vi presser selvfølgelig på, for vi synes, at det er rigtig ærgerligt for vores egne fans og alle andre danske fodboldfans. Jeg tror, at rigtig mange danske fodboldfans vil synes, at en kamp hvor Benfica er den ene part og et dansk hold er den part, skal vises på tv.
Hvornår regner du med en afklaring?
– Inden for de næste par timer. Hvis det skal give mening for Viaplay Group at købe sådan en kamp, så skal de også kunne nå at annoncere den. Jeg ved ikke, hvornår de vælger at træffe afgørelsen, men jeg forventer en afgørelse snart, siger Jacob Jørgensen, der kort før Tipsbladets opkald havde sendt en sms til Viaplay Group for at få en status.
Den er endnu ikke kommet, så i skrivende stund kan man som dansk fodboldfan ikke se opgøret i tv. Det kan man tilgenæld på Estádio da Luz tirsdag aften klokken 21.00, hvor det første møde fløjtes op.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

De henter Christian Gytkjær

Bekræfter interesse

Vil af med dansk keeper

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det