Robuste Rasmus Ankersen passer på følelses-pendulet før CL-skæbnekamp

FC Midtjyllands bestyrelsesformand holder benene på jorden forud for klubbens afgørende kamp for at komme med i Champions League-gruppespillet.



FC Midtjylland går onsdag aften på banen til en kamp, som vil være ganske definerende for klubben, når de møder de tjekkiske mestre fra Slavia Prag i Champions League-kvalifikationen. Her er man nået frem til playoff-rundens returopgør efter 0-0 i Prag, og de to klubbers fremtid i denne sæson bliver altså afgjort på MCH Arena.

Den samlede taber ryger i Europa League, mens det modsatte mandskab kan gøre sig klar til Champions League-gruppespillet. Derfor er der meget på spil, da pengepræmien for at komme med i gruppespillet alene sender over 100 millioner kroner til FCM, ligesom spillernes værdi vil stige. 

Det er sådan noget, som kunne få de fleste til at blive lidt nervøse for sådan et opgør, men ikke for FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersen. Han understreger i et interview med Tipsbladet.dk, at han har fået sig en slags følelesmæssig hård hud efter Brentford – hvor han er sportsdirektør – tabte playoff-finalen om oprykning til Premier League.

Læs også:Sviatchenko om FCM-succes: Et af de bedste hold, jeg har spillet på

– Jeg har prøvet at tabe den helt store og mest betydningsfulde kamp i fodboldindustrien – playoff-finalen. Det får man lidt indre robusthed af, siger han og fortsætter: 

– Jeg ser mange fodboldkampe, fordi vi har to klubber. Man bliver sådan “Don’t go to high when you win and don’t go to low when you lose”. Jeg tror, at det er meget sundt ikke at lade pendulet følelsesmæssigt svinge for meget. Specielt når man skal sidde og træffe beslutninger, lyder det fra Rasmus Ankersen, som dog tilføjer, at både ham selv og klub-ejer Mathew Benham er meget glade for at være så tæt på et Champions League-gruppespil, som vil være det ultimative.

FCM-formanden bemærker endvidere, at fodboldindustrien er bygget op omkring, at det er meget små ting, som kan afgøre, hvorvidt en klubs økonomi klarer sig godt eller ej. Hvis FCM rammer stolpen, og bolden går i mål – eller hopper ud, vil det være enormt afgørende. Det samme gælder hvis en dyr handel må gå i vasken, fordi spilleren bliver skadet lige inden. 

Læs også:FCM-træner før skæbnekamp: Champions League kan udvikle os alle

– Det er meget små ting, som har en meget stor effekt. Det er derfor, der er mange, som godt kan lide at se det. Når man spiller playoff-finale, så kan man godt lide at se, at nogle kan vinde rigtig meget og nogle kan tabe rigtig meget. Det er jo også sådan en kamp, som det er mod Slavia, fortæller Rasmus Ankersen.

Hvis det hele ender med en check fra UEFA på ca 200 millioner kroner, så har midtjyderne ifølge Ankersen ikke en særlig plan med, hvad de skal gøre med dem. I første omgang ryger de nok ind under hovedpuden, som han udtrykker det. Men der er også en anden mulighed.

– Vi bruger dem alle sammen på corona-masker. I de her dage er det bedre at købe coronamasker og sælge dem videre, end det er at købe fodboldspillere, siger FCM-formanden med et glimt i øjet – og uddyber at markedet for fodboldspillere ikke er så livligt som normalt. 

Skæbnekampen mellem FC Midtjylland og Slavia Prag spilles onsdag aften klokken 21, og den bliver sendt direkte på TV3+.

Læs også:Har FC Midtjylland nerverne til kampen om 200 millioner kroner?
Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold
Læs også:Solstrålehistorier, knive i ryggen og agendaer: Guide til transfer-skæbneugen




LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Peger på ham som ny Superliga-træner