MÜNCHEN (Tipsbladet): Tager man et hurtigt kig på Serbiens EM-trup, så forstår man godt, hvorfor Kasper Hjulmand og de danske spillere har respekt for det fysisk stærke mandskab.
De råder nemlig over individualister, som kan gøre ondt på de fleste hold, hvis det hele går op i en højere enhed.
Det har det ikke gjort endnu ved EM, omend serberne da fik reddet et enkelt point med sig mod Slovenien takket være Luka Jovic’ sene udligning. Med individualister som Dusan Tadic, Aleksandar og Dusan Vlahovic kan man dog ikke tillade sig en offday, og selv om Mitrovic vel nok er den største profil i angrebet, så er det Dusan Tadic, som man virkelig skal holde øje med.
Sådan lyder rådet fra den serbiske journalist Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for mediet Sportske.
– Paradoksalt nok var Serbiens største problem under kvalifikationen defensiven, mens der ikke var for mange problemer i angrebet. Nu er situationen vendt på hovedet. Forsvarsspillerne anført af målmand Predrag Rajkovic, der erstattede Vanja Milinkovic Savic ved turneringen, har stået fantastisk godt, på trods af de to mål man har indkasseret indtil videre.
– På den anden side er præstationen i offensiven nu et problem, lyder det med bekymring fra Cvetkovic, som uddyber:
– Det er symboliseret mest ved Dusan Vlahovic, som ikke bliver brugt på sin naturlige position. Juventus-angriberen har haft det svært i de to første kampe og stod meget langt fra målet, hvor han ikke er farlig. Aleksandar Mitrovic missede flere chancer mod Slovenien og havde også et skud mod England, så vi får se, hvordan han vil klare Danmarks forsvar. Når Dusan Tadic ikke spiller, har Serbien et problem med at skabe angreb på banen.
Netop Tadic bliver interessant at følge. Ifølge Cvetkovic blev han droppet til England-kampen på grund af taktiske dispositioner, men når han er med, går spillet gennem ham, og Cvetkovic forventer også, at han får en startplads mod Danmark, hvor det i så fald bliver op til den danske midtbane at sidde tæt på ham.
Dusan Tadic nyder også stor respekt i den danske lejr hos Pierre-Emile Højbjerg, som mandag hyldede sin gamle holdkammerat i Southampton, han nåede at spille 50 kampe sammen med.
– Hold kæft vi har brugt meget tid sammen! Jeg så ham meget som en storebror og en læremester. Han tog sig rigtig godt af mig, ikke kun i det spillemæssige, men lige så meget det der foregår her (i hovedet, red.). Der er han virkelig skarp, lød noget af den store ros fra Højbjerg.
Ligesom Danmark har Serbien endnu ikke været helt op og flyve ved denne slutrunde. Man indledte turneringen med et smalt nederlag til England, selv om man på en anden dag kunne have fået mere med fra den kamp. Og mod Slovenien skabte man en masse chancer, men hentede kun et enkelt point.
Derfor har serberne kniven for struben tirsdag aften, hvor man med en sejr spiller sig videre. Det kan de også med en uafgjort, omend flere resultater skal gå deres vej. Et nederlag og det er farvel og tak.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull