FC Midtjylland tog til England og besejrede Nottingham Forest i torsdagens Europa League-kamp.
Den havde de færreste nok set komme, men sejren blev grundlagt af to dødboldsmål i første halvleg.
Faktisk var alle FC Midtjyllands syv afslutninger i første halvleg fra dødbolde, og de havde til sammen en xG på 1,98.
Det er den højest målte xG på dødbolde i en Europa League-kamp i de seneste fem sæsoner – vel at mærke i en hel kamp, FC Midtjylland skulle blot bruge en halvleg.
Det skriver OptaJoe.
– Vi er simpelthen verdens bedste hold, når det gælder dødbolde, synes jeg. Det viste vi igen i aften, og vi gør et fantastisk stykke arbejde, siger FCM-backen Kevin Mbabu til Bold efter kampen.
Ousmane Diao og Mads Bech Sørensen scorede efter dødbolde, mens Valdemar Byskov afsluttede en kontra sent i anden halvleg. Kampen endte 3-2.
Historisk ringe
Statistikportalen fortæller også i den lidt mere kedelige afdeling set med Nottingham Forest-briller, at Ange Postecoglou har fået en mareridtsstart på tilværelsen i sin nye klub.
Han bliver den første Forest-manager i 100 år til ikke at vinde nogle af sine første seks kampe. Den seneste til at gøre det var John Baynes i 1925, skriver OptaJoe.
Fyringsrygterne omkring Ange Postecoglou har også floreret efter nederlaget til FC Midtjylland, men flere engelske medier erfarer, at han i hvert fald får lov til at overbevise ledelsen på ny i weekenden, hvor Newcastle er modstanderen.
– Jeg forstår spekulationerne, og det er helt på sin plads i moderne fodbold. En manager er altid under pres, men sådan tænker jeg ikke, sagde Ange Postecoglou fredag ifølge Sky Sports.
BBC rapporterer, at der er flere formildende omstændigheder, som gør, at den australske manager får en chance til. Eksempelvis vurderer ledelsen i Nottingham Forest, at dommeren var imod dem i kampen mod FC Midtjylland.
Ange Postecoglou overtog jobbet i Nottingham Forest for en måned siden, da klubben havde sagt farvel til Nuno Espirito Santo.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL