FC Midtjylland-chok – ikke sket i mange år

Ifølge statistikportal OptaJoe leverede FC Midtjylland en imponerende bedrift.



FC Midtjylland tog til England og besejrede Nottingham Forest i torsdagens Europa League-kamp.

Den havde de færreste nok set komme, men sejren blev grundlagt af to dødboldsmål i første halvleg.

Faktisk var alle FC Midtjyllands syv afslutninger i første halvleg fra dødbolde, og de havde til sammen en xG på 1,98.

Det er den højest målte xG på dødbolde i en Europa League-kamp i de seneste fem sæsoner – vel at mærke i en hel kamp, FC Midtjylland skulle blot bruge en halvleg.

Det skriver OptaJoe.

– Vi er simpelthen verdens bedste hold, når det gælder dødbolde, synes jeg. Det viste vi igen i aften, og vi gør et fantastisk stykke arbejde, siger FCM-backen Kevin Mbabu til Bold efter kampen.

Ousmane Diao og Mads Bech Sørensen scorede efter dødbolde, mens Valdemar Byskov afsluttede en kontra sent i anden halvleg. Kampen endte 3-2.

Historisk ringe

Statistikportalen fortæller også i den lidt mere kedelige afdeling set med Nottingham Forest-briller, at Ange Postecoglou har fået en mareridtsstart på tilværelsen i sin nye klub.

Han bliver den første Forest-manager i 100 år til ikke at vinde nogle af sine første seks kampe. Den seneste til at gøre det var John Baynes i 1925, skriver OptaJoe.

Fyringsrygterne omkring Ange Postecoglou har også floreret efter nederlaget til FC Midtjylland, men flere engelske medier erfarer, at han i hvert fald får lov til at overbevise ledelsen på ny i weekenden, hvor Newcastle er modstanderen.

– Jeg forstår spekulationerne, og det er helt på sin plads i moderne fodbold. En manager er altid under pres, men sådan tænker jeg ikke, sagde Ange Postecoglou fredag ifølge Sky Sports.

BBC rapporterer, at der er flere formildende omstændigheder, som gør, at den australske manager får en chance til. Eksempelvis vurderer ledelsen i Nottingham Forest, at dommeren var imod dem i kampen mod FC Midtjylland.

Ange Postecoglou overtog jobbet i Nottingham Forest for en måned siden, da klubben havde sagt farvel til Nuno Espirito Santo.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Holland – Marokko

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden