• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Ole Hoffskov

Imponeret modstander: FCK er et anerkendt hold i Europa

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Piast Gliwice løfter på hatten over FC Københavns resultater, men polakkerne tror på, at de kan levere en overraskelse i Parken.

Af Ole Hoffskov

PIast Gliwice er på sidstepladsen i den polske liga, og holdet har ikke scoret et eneste mål i de første fire ligakampe.

I Europa League-kvalifikationen er det gået bedre, og derfor skal den tidligere mesterklub torsdag aften møde FC København i Parken i tredje runde. FCK har heller ikke været for godt kørende i denne sæson, men må alligevel betegnes som klare favoritter.

Læs også:Optakt: FC København - Piast Gliwice

Gæsterne møder op i Parken med stor respekt for Ståle Solbakkens mandskab.

- Det er en stor oplevelse for os, at vi er nået til tredje runde, og at vi får mulighed for at møde så stærk en modstander. FC København er et anerkendt hold i Europa, og i sidste sæsons Europa League blev de slået ud af Manchester United. Så det er en stor modstander, men vi går på banen uden frygt og for at vinde. Vi har intet at være bange for, og vi vil have det europæiske eventyr til at fortsætte, siger midtbanespilleren Patryk Lipski til klubbens hjemmeside.

Læs også:FCK-koryfæ om Jan Bech Andersen: Opfører sig som en 14-årig knægt

Han har også bidt mærke i, at FC København har problemer i øjeblikket.

- Skandinaviske hold er berømte for at være godt organiseret og spille med stor fysik, men FCK har også problemer. De har nul point i ligaen efter to kampe. De vil helt sikkert være motiverede for at vinde, men jeg tror på vores hold, og at vi kan gå videre, siger Lipski.

Der er kickoff i Parken klokken 20.00. 

Læs også:Analyse: Har FC København overtaget FC Midtjyllands problemer?

Læs også:Viktor Fischer erkender: Vi er ikke de bedste i Danmark lige nu

Læs også:Mikkel Kirkeskov: En AGF'er som mig vil altid gerne slå FC København

---------------------------

Se Brøndby IF - FC Midtjylland og Randers FC - SønderjyskE på Dplay - spotpris til tipsbladet.dk-læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus