Sang for helten Osorio: – Nyder bare vi har ham

Darío Osorio scorede et forrygende mål for FC Midtjylland mod Ludogorets og fik dynger af roser fra holdkammerrater og trænere efter 2-0-sejren.



RAZGRAD (Tipsbladet): Han havde været savnet hos FC Midtjylland, siden han blev skadet i Europa League-kampen ude mod FCSB i Rumænien, så det var næsten indlysende, at Darío Osorio skulle være manden bag FC Midtjyllands forrygende 1-0-mål i Bulgarien.

Chileneren tordnede en aflevering fra Mads Bech Sørensen ude i siden op i det fjerne målhjørne, mens Valdemar Byskov lukkede festen dybt inde i overtiden.

At Darío Osorio kan sparke til en bold ved ikke blot holdkammerater og trænere men også modstandere i Superligaen og en lang række klubber ude i Europa, og torsdag aften sendte det FC Midtjylland på kurs mod et vigtigt avancement i Europa League.

– Han kan virkelig sparke til den. Han har fødselsdag i dag, faktisk lige nu [klokken var over midnat bulgarsk tid]. Så vi har lige sunget fødselsdags-sang for ham, siger Jonas Lössl.

I sang forhåbentlig Feliz Cumpleaños?

– Den kan jeg ikke. Så dygtig er jeg ikke på spansk. Men han gav lige også et mål, og så fik han også en sang med.

– Jeg nyder ham bare, når vi har ham her. Jeg nyder, at vi har den X-faktor her, siger Jonas Lössl om chileneren, der som en af meget få spillere i FC Midtjylland, hvis ikke den eneste, har lov til at sparke udefra, når han vil.

– Jeg var i en vinkel lige, så jeg kunne se skuddet. Så snart han ramte den, kunne jeg se, den ville gå ind, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi har efterhånden set det så mange gange, at vi ved, han kan det. Nogle gange rammer han selvfølgelig forbi, men vi ved bare, han scorer et antal af den type mål på en sæson, siger FCM-cheftræneren.

Læs Tipsbladets karakterer fra torsdagens FCM-kamp i Bulgarien her

Anfører Mads Bech Sørensen noterede en assist på Osorios scoring, og han er ikke længere overrasket, når den nu 21-årige chilener scorer den type mål.

– Jeg fik lige spillet den til siden til ham, og så ser jeg, han bare sparker den op i krogen. Det var en fremragende kasse, det var dejligt at se.

Læs Tipsbladets interview med Darío Osorio om, hvordan han endte i FC Midtjylland

– Han er virkelig dygtig til at sparke. Han laver nogle fremragende mål til træning. Det var dejligt at se, at den strøg op i øjnene. Han må gerne sparke fra distancen, det er tilladt, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland er med sejren nummer 19 i Europa med 10 point i syv kampe. FC Porto, Twente og Braga på pladserne 25 til 27 kan stadig hente FCM, mens FC Midtjylland er sikker på avancement med et point mod Fenerbahce på torsdag i Herning og muligvis også går videre med et nederlag.

FC Midtjylland har i 2024 flere gange fået tilbud på Darío Osorio fra klubber i store ligaer i Europa uden, at midtjydernes ledelse har været i nærheden at nikke ja til et tilbud.

Osorio er en oplagt kandidat til et salg til sommer, hvis chileneren spiller et godt forår i Superligaen, og Europa, uden skader.

Læs Tipsbladets interview med Darío Osorio om at være Superligaens dyreste teenagekøb nogensinde





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Henter FC København-spiller

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Joakim Mæhle åbner op

Chelsea med historiens største PL-underskud

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’