Sang for helten Osorio: – Nyder bare vi har ham

Darío Osorio scorede et forrygende mål for FC Midtjylland mod Ludogorets og fik dynger af roser fra holdkammerrater og trænere efter 2-0-sejren.



RAZGRAD (Tipsbladet): Han havde været savnet hos FC Midtjylland, siden han blev skadet i Europa League-kampen ude mod FCSB i Rumænien, så det var næsten indlysende, at Darío Osorio skulle være manden bag FC Midtjyllands forrygende 1-0-mål i Bulgarien.

Chileneren tordnede en aflevering fra Mads Bech Sørensen ude i siden op i det fjerne målhjørne, mens Valdemar Byskov lukkede festen dybt inde i overtiden.

At Darío Osorio kan sparke til en bold ved ikke blot holdkammerater og trænere men også modstandere i Superligaen og en lang række klubber ude i Europa, og torsdag aften sendte det FC Midtjylland på kurs mod et vigtigt avancement i Europa League.

– Han kan virkelig sparke til den. Han har fødselsdag i dag, faktisk lige nu [klokken var over midnat bulgarsk tid]. Så vi har lige sunget fødselsdags-sang for ham, siger Jonas Lössl.

I sang forhåbentlig Feliz Cumpleaños?

– Den kan jeg ikke. Så dygtig er jeg ikke på spansk. Men han gav lige også et mål, og så fik han også en sang med.

– Jeg nyder ham bare, når vi har ham her. Jeg nyder, at vi har den X-faktor her, siger Jonas Lössl om chileneren, der som en af meget få spillere i FC Midtjylland, hvis ikke den eneste, har lov til at sparke udefra, når han vil.

– Jeg var i en vinkel lige, så jeg kunne se skuddet. Så snart han ramte den, kunne jeg se, den ville gå ind, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi har efterhånden set det så mange gange, at vi ved, han kan det. Nogle gange rammer han selvfølgelig forbi, men vi ved bare, han scorer et antal af den type mål på en sæson, siger FCM-cheftræneren.

Læs Tipsbladets karakterer fra torsdagens FCM-kamp i Bulgarien her

Anfører Mads Bech Sørensen noterede en assist på Osorios scoring, og han er ikke længere overrasket, når den nu 21-årige chilener scorer den type mål.

– Jeg fik lige spillet den til siden til ham, og så ser jeg, han bare sparker den op i krogen. Det var en fremragende kasse, det var dejligt at se.

Læs Tipsbladets interview med Darío Osorio om, hvordan han endte i FC Midtjylland

– Han er virkelig dygtig til at sparke. Han laver nogle fremragende mål til træning. Det var dejligt at se, at den strøg op i øjnene. Han må gerne sparke fra distancen, det er tilladt, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland er med sejren nummer 19 i Europa med 10 point i syv kampe. FC Porto, Twente og Braga på pladserne 25 til 27 kan stadig hente FCM, mens FC Midtjylland er sikker på avancement med et point mod Fenerbahce på torsdag i Herning og muligvis også går videre med et nederlag.

FC Midtjylland har i 2024 flere gange fået tilbud på Darío Osorio fra klubber i store ligaer i Europa uden, at midtjydernes ledelse har været i nærheden at nikke ja til et tilbud.

Osorio er en oplagt kandidat til et salg til sommer, hvis chileneren spiller et godt forår i Superligaen, og Europa, uden skader.

Læs Tipsbladets interview med Darío Osorio om at være Superligaens dyreste teenagekøb nogensinde





Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Han vil være i store problemer

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’