Sang for helten Osorio: – Nyder bare vi har ham

Darío Osorio scorede et forrygende mål for FC Midtjylland mod Ludogorets og fik dynger af roser fra holdkammerrater og trænere efter 2-0-sejren.



RAZGRAD (Tipsbladet): Han havde været savnet hos FC Midtjylland, siden han blev skadet i Europa League-kampen ude mod FCSB i Rumænien, så det var næsten indlysende, at Darío Osorio skulle være manden bag FC Midtjyllands forrygende 1-0-mål i Bulgarien.

Chileneren tordnede en aflevering fra Mads Bech Sørensen ude i siden op i det fjerne målhjørne, mens Valdemar Byskov lukkede festen dybt inde i overtiden.

At Darío Osorio kan sparke til en bold ved ikke blot holdkammerater og trænere men også modstandere i Superligaen og en lang række klubber ude i Europa, og torsdag aften sendte det FC Midtjylland på kurs mod et vigtigt avancement i Europa League.

– Han kan virkelig sparke til den. Han har fødselsdag i dag, faktisk lige nu [klokken var over midnat bulgarsk tid]. Så vi har lige sunget fødselsdags-sang for ham, siger Jonas Lössl.

I sang forhåbentlig Feliz Cumpleaños?

– Den kan jeg ikke. Så dygtig er jeg ikke på spansk. Men han gav lige også et mål, og så fik han også en sang med.

– Jeg nyder ham bare, når vi har ham her. Jeg nyder, at vi har den X-faktor her, siger Jonas Lössl om chileneren, der som en af meget få spillere i FC Midtjylland, hvis ikke den eneste, har lov til at sparke udefra, når han vil.

– Jeg var i en vinkel lige, så jeg kunne se skuddet. Så snart han ramte den, kunne jeg se, den ville gå ind, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi har efterhånden set det så mange gange, at vi ved, han kan det. Nogle gange rammer han selvfølgelig forbi, men vi ved bare, han scorer et antal af den type mål på en sæson, siger FCM-cheftræneren.

Læs Tipsbladets karakterer fra torsdagens FCM-kamp i Bulgarien her

Anfører Mads Bech Sørensen noterede en assist på Osorios scoring, og han er ikke længere overrasket, når den nu 21-årige chilener scorer den type mål.

– Jeg fik lige spillet den til siden til ham, og så ser jeg, han bare sparker den op i krogen. Det var en fremragende kasse, det var dejligt at se.

Læs Tipsbladets interview med Darío Osorio om, hvordan han endte i FC Midtjylland

– Han er virkelig dygtig til at sparke. Han laver nogle fremragende mål til træning. Det var dejligt at se, at den strøg op i øjnene. Han må gerne sparke fra distancen, det er tilladt, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland er med sejren nummer 19 i Europa med 10 point i syv kampe. FC Porto, Twente og Braga på pladserne 25 til 27 kan stadig hente FCM, mens FC Midtjylland er sikker på avancement med et point mod Fenerbahce på torsdag i Herning og muligvis også går videre med et nederlag.

FC Midtjylland har i 2024 flere gange fået tilbud på Darío Osorio fra klubber i store ligaer i Europa uden, at midtjydernes ledelse har været i nærheden at nikke ja til et tilbud.

Osorio er en oplagt kandidat til et salg til sommer, hvis chileneren spiller et godt forår i Superligaen, og Europa, uden skader.

Læs Tipsbladets interview med Darío Osorio om at være Superligaens dyreste teenagekøb nogensinde





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FC Midtjylland – Brøndby IF

Voldsomt skænderi i FC København

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

Vejle Boldklub – AGF

Chokpris på Victor Froholdt

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – Silkeborg IF



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sønderjyske – OB

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

I chok: ‘Tragikomisk’

FC København – Randers FC

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Traditionsklub henter Stephen Odey

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Lamine Yamal med karrierens første

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Arsenal – Chelsea

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord