Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Yoram Zague var også i dialog med Montpellier inden PSG-backen tog en beslutning om at skifte til FC København.



Fredag landede en af de større Superliga-transferhistorier indtil videre i dette transfervindue, da Le Parisien kunne afsløre, at den 19-årige højre back Yoram Zague skifter fra Paris Saint-Germain til FC København.

Det er ikke hverdagskost, at PSG-spillere rykker til Superligaen, og for den franske journalist Benjamin Quarez, der breakede Yoram Zagues skifte i fredags, er transferen til de danske mestre da også lidt uventet.

– Det kom som en overraskelse for os journalister, for vi ved godt, at der ikke er mange franske spillere i den danske liga, siger Benjamin Quarez til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg kan huske en anden ung fransk spiller, der spillede for FCK i Youth League, Queyrell Tchicamboud. Men med Zague er det en overraskelse, for vi ved, at han også blev jagtet af franske klubber.

– Zague var for eksempelvis i dialog med Montpellier, fordi deres cheftræner er Zoumana Camara, som inden da var cheftræner for PSG’s U19-hold. Og han kan virkelig godt lide Yoram Zague. Men Yoram valgte FCK, fordi det er en klub, der spillede i Champions League for to år siden og som var i Conference League i sidste sæson.

– Så for ham er det en god mulighed for at fortsætte sin udvikling i en klub, der spiller europæisk fodbold. 

Montpellier har spillet i Ligue 1 i denne sæson, hvor man endte på sidstepladsen og dermed rykkede ned.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Yoram Zague sammen med Kylian Mbappé (Foto: Alamy).

Bedst offensivt

FC København hentede sidste sommer to højrebacker, der begge har deres forcer i det offensive spil, i form af Rodrigo Huescas og Giorgi Gocholeishvili – sidstnævnte på en lejeaftale.

Ifølge Benjamin Quarez er Yoram Zague også en back, der er bedst fremadrettet.

– Han er ikke en dårlig forsvarsspiller, men Yorams største force er det offensive spil. Han scorede masser af mål på U19-holdet, blandt andet i finalen (for en uge siden, red.).

Med sine 168 centimeter ligger Yoram Zagues forcer ikke i hovedspillet, men derimod i fart og gennembrudsevnen. Det franske talent kan samtidig også bruges i venstre side.

Gennem tal fra statistikvirksomheden Opta kunne Tipsbladet i weekenden tegne et billede af Zague som en overordentligt spændende spiller. Benjamin Quarez har set den kommende FCK-spiller i aktion for PSG i de seneste sæsoner og fremhæver særligt én kvalitet.

– Jeg vil sige, at indlæg er hans bedste kvalitet. Han kan virkelig blive ved med at løbe og løbe i en hel kamp. Men han er en ung spiller, så han skal fortsætte sin udvikling, siger Le Parisien-journalisten og fortsætter:

– Han spillede ikke meget for førsteholdet i denne sæson, så det var ikke en god sæson for ham, for at være ærlig. I forrige sæson spillede han fem Ligue 1-kampe for PSG, og i denne sæson fik han kun seks kampe og han trænede med U19-holdet i anden halvdel af sæsonen.

Benjamin Quarez peger på, at Yoram Zagues exit fra Paris Saint-Germain giver mening, da talentet konkurrer med superstjernen Achraf Hakimi, mens Luis Enrique også har brugt Warren Zaïre-Emery på positionen.

Afslutningsvist peger Benjamin Quarez på, at han ikke har en forventning om, at Yoram Zague bliver en dyr spiller for FC København, hvis ‘Løverne’ vælger at gøre brug af den købsoption, der angiveligt er en del af lejeaftalen.

Bliver Yoram Zague en succes for FCK?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Jonas Vingegaard deler vildt nyt



LIVE

TransferLIVE: Skriver kontrakt med Chido Obis bror


Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Gylden chance for Roony Bardghji

Kan købes til spotpris



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

FC København har spændende hollænder på blokken


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Tottenham præsenterer FC København-emne

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning



Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Tengstedt på plads i ny klub

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


FC København bekræfter

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han



Altafgørende for Brøndbys fremtid

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn



Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller