Casper Tengstedt tog fusen på portugisisk presse

Den portugisiske presse havde ikke lige set Casper Tengstedts ankomst komme, får han nærmest var blevet præsenteret.



Casper Tengstedt har på meget kort tid udviklet sig til et af de varmeste angribernavne i Danmark.

65 millioner kroner betalte Benfica onsdag for den 22-årige angriber, som har bombet mål ind for Rosenborg BK det seneste halve år. Det er et ordentlig prisskilt og et markant niveauskifte for Tengstedt, der for bare seks måneder siden løb rundt i AC Horsens.

15 mål i 14 kampe krydret med ni assister i løbet af efteråret fik Casper Tengstedts navn til at være en fast del af rygtestrømmen, da transfervinduet åbnede for to uger siden. Celtic blev blandt andre nævnt, men i sidste ende tog angriberen fusen på den portugisiske presse, der ikke lige havde set danskeren i Benfica, før han nærmest var på plads.

– Det var en overraskelse, fordi det var en hemmelighed helt ind til det sidste. Som regel får aviserne eller tv-stationerne af vide, at en spiller er på blokken. Ud over at han på et tidspunkt blev meldt i retning af Sporting, så er han ukendt for størstedelen af klubbens fans og pressen, siger journalist hos O Jogo Marco Goncalves til Tipsbladet.

Fredag kunne Casper Tengstedt se sine nye portugisiske holdkammerater besejre Portimonense med 1-0, og den danske angriber skal formentlig se nogle flere kampe fra tribunen, før han får debut.

Sæsonen i Norge sluttede tidligt, og derfor mangler formen den sidste finpudsning. Derudover har Benfica en af klodens varmeste angribere i Gonçalo Ramos, som Tengstedt skal kæmpe om spilletiden med.

– Gonçalo Ramos har spillet hele sæsonen som angriber, så jeg forestiller mig, at han forbliver i startopstillingen, og så skal Tengstedt arbejde sig ind på holdet. Benfica spiller rigtig mange kampe, så hvis han kan spille på kanten, som han selv siger, eller bag angriberen, som hans træner i Rosenborg siger, så vil der være gode muligheder for ham.

– Han virker til at være en god spiller, men vi må vente og se, om han kan bevise sig i den her udfordring. Presset og forventningerne fra fansene er rigtig store, siger Marco Goncalves til Tipsbladet.

Casper Tengstedt bliver i Benfica en del af en snart større samling af nordiske spillere. Norske Frederik Aursnes og Alexander Bah er allerede på kontrakt, mens Portugals førerhold kort efter Tengstedts ankomst præsenterede Andreas Schjelderup.

– Tidligere har de haft gode spillere fra Skandinavien. Ikke for nyligt, men for mange år siden havde de (Glenn) Strömberg, (Michael) Manniche, (Jonas) Thern og Stefan Schwarz. De forsøger i år at ramme nogle andre markeder, og her trender det nordiske marked bare i international fodbold.

Casper Tengstedt og Andreas Schjelderup har begge underskrevet aftaler frem til 2028, så de har masser af år til at slå igennem i den portugisiske storklub, der er på jagt efter endnu et mesterskab, mens de fortsat er i spil i Champions League.

Casper Tengstedt er skolet i FC Midtjylland, men fik først sit gennembrud i dansk fodbold i AC Horsens oprykningssæson. Siden fulgte sommerens skifte til Rosenborg BK, inden Benfica slog kløerne i ham. Selvom det aldrig blev til førsteholdsfodbold for Tengstedt i FC Midtjylland, så er de stadig begejstrede for handlen.

Det kan du læse mere om her.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images





FCM-duo sætter vanvittig rekord


– Det har man nok aldrig set før

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er alle VM-puljerne

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Saver United-stjerne over

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Dybt skuffet og trist

Her er Danmarks VM-gruppe

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ikke sket siden Kamil Wilczek

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Jonas Wind er i København

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her kan du se VM-lodtrækningen

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham