FC Midtjylland jubler over monstertransfer

Casper Tengstedt har gang i en kometkarriere, hvilket har fået Benfica til at sprænge banken. I FC Midtjylland er man glade og stolte over transferen.



Casper Tengstedt har gang i en kometkarriere uden sidestykke.

Med sine 15 mål sendte han AC Horsens tilbage i Superligaen for lidt over seks måneder siden, hvilket sikrede ham et skifte til Rosenborg. Her har han bombet 15 mål ind i 14 kampe i løbet af efteråret, og nu har han så sikret klubben omkring 65 millioner kroner, da Benfica præsenterede ham onsdag.

De færreste kunne spå denne eksplosive udvikling, og hans tidligere U19-træner i FC Midtjylland, Kenneth Andersen, havde heller ikke i sin vildeste fantasi forestillet sig, at angriberen få år efter afskeden med FCM skulle iklæde sig en Benfica-trøje.

– Nej, det havde jeg ikke lige set komme. Jeg synes, at Benfica er en klub på et helt helt andet niveau. Nu har vi selv lige mødt dem i Champions League, og de er på en helt anden hylde. Vi kunne godt selv se, at det var et niveau over, hvad vi kunne præstere.

– Men jeg er rigtig spændt på at se, hvordan han klarer det. Rosenborg er vel et eller andet sted omkring eller lidt under vores niveau, så det er jo et kæmpe skridt, som han skal tage nu, siger Kenneth Andersen til Tipsbladet.

Casper Tengstedt var en del af FC Midtjylland fra 2015 til 2021, men selvom han scorede mange mål for U19-holdet, ja, faktisk blev han topscorer i hele U19-Ligaen, så blev det aldrig til en seniordebut. Hvorfor, kan man spørge sig selv? Eller Kenneth Andersen, der trænede ham.

– Der er altid flere faktorer, for det har altid noget at gøre med, hvordan Superliga-truppen ser ud, når de unge spillere skal derop. På det tidspunkt havde vi mange angribere, og derfor ville der være langt til spilletid, så derfor var det bedre at blive lejet ud.

– Hvis vi på det tidspunkt kunne have set det der, så havde vi også gjort mere ved det. Det har været en kombination af, hvor Casper var på det tidspunkt, og var vi henne på samme tidspunkt. Der mente vi, at det bedste var, at han fik spilletid et andet sted.
7
Casper Tengstedt har underskrevet en aftale med SL Benfica frem til 2028.

Fortryder du, at I ikke gav ham chancen i førsteholdstruppen?

– Jeg vil sige det på den måde, at jeg er glad for, at vi ikke bare holdte på ham, da han nok ikke havde fået særlig meget spilletid. Hvis ikke de kan slå igennem her, så er det fedt, at de kan komme ud og gøre det andre steder. Men det er klart, at når du ser den udvikling, som han har været igennem, så kan du selvfølgelig altid ærgre dig over, at han ikke var her.

– Når du ser det, så sidder man også og tænker på, om der var et eller andet, som jeg skulle have set? Var der et eller andet, som vi skulle have set? På det tidspunkt han var her, skulle vi så have skabt plads til ham? Men når man så kigger tilbage, så kunne jeg ikke have set, at han så kort tid efter ville stå nede i Benfica, siger Kenneth Andersen til Tipsbladet.

FC Midtjylland jubler
Selvom Casper Tengstedt gennembrud først kom efter afskeden med FC Midtjylland, så er Kenneth Andersen stadig begejstret over angriberens vej til succes.

– Vi er sindssygt glad for, at vores tidligere spiller slår igennem andre steder. Casper har været igennem en god udvikling hos os, som også har været med til at stille ham, hvor han er i dag. Det er bare ikke alle, som kan komme igennem hos os. Hver gang der er nogen, som slår igennem, så er det selvfølgelig topprioriteten, at de gør det hos os, men vi glæder os lige så meget, hvis de gør det et andet sted.

Kenneth Andersen taler i interviewet om "at gribe chancen," og det lægger han også vægt på, når det gælder Casper Tengstedts eksplosive udvikling.

– Jeg synes, at det her viser, at der er flere veje til det store skifte. Det skal forstås på den måde, at da Casper skulle tage det sidste skridt op i Superliga-truppen, der kæmper han med det.

– Derfor bliver han blandt andet lejet ud til Nürnberg, og det var fordi, at han havde svært ved at komme ind omkring vores førstehold. Når du så kan tage en anden vej gennem Horsens, hvor han griber chancen, og tager videre til Rosenborg for så til sidst at ende i Benfica, det viser, at der er flere veje til målet.

Casper Tengstedt skrev onsdag under på en aftale frem til 2028 med Benfica, som har købt ham for omkring 65 millioner kroner nu og her. Samtidig står han til en fyrstelig lønforhøjelse, der ifølge BT indbringer ham omkring 70 millioner kroner henover kontraktperioden.

Det er en verden til forskel fra både AC Horsens og Rosenborg, hvor han altså forlod sidstnævnte for blot et halvt år siden. I Benfica bliver han holdkammerater med Alexander Bah og Andreas Schjelderup, som Benfica præsenterede torsdag.

Foto: SL Benfica



Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Danske klubber efter Thomas Delaney

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Napoli jagter Superliga-profil

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

OB-boss med spændende transferbesked

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!