Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Ekspert peger på danskers sensationelle transfer som den vildeste nogensinde.



Store salg er de seneste år fløjet ud af norsk fodbold.

Denne vinter er endnu et sket, da Brann har solgt deres 20-årige forsvarsstjerne Eivind Helland for 63,8 millioner kroner til Bologna i Serie A.

Dermed sniger han sig ind i Top 5 over de dyreste salg ud af norsk fodbold nogensinde.

I kølvandet på transferen har TV 2 Norge sat eksperter i stævne for at vurdere hvilke salg, der egentlig er de vildeste ud af norsk fodbold.

Den tidligere AIK-scout Fredrik Wisur Hansen peger på Henrik Meisters chokskifte fra Sarpsborg 08 til Stade Rennes for omkring 60 millioner kroner – prisen kan tilmed nå 105 millioner ifølge Tipsbladets oplysninger.

Det er det sygeste salg. I marts 2024 ønskede Sarpsborg 08 nærmest at forære ham væk, og så gik det bare amok i løbet af en måned.

– Han var blandt andet sindssygt god i en kamp mod Rosenborg, hvor han scorede fire mål. Det hele accelererede i de uger, og det samme gjorde prisen. Det var et virkelig sygt salg.

Henrik Meister var dengang et relativt ubeskrevet blad, der få år forinden spillede Serie 2-fodbold for B.1903’s andethold.

Henrik Meister var på alles læber i august 2024, da han ud af det blå lavede et sensationelt skifte til Stade Rennes. Foto: Alamy.

Flere nævner også Casper Tengstedt

22-årige Henrik Meister, der i dag er udlejet til Pisa, er på sjettepladsen over de største salg ud af Eliteserien. Casper Tengstedt indtager fjerdepladsen, mens Albert Grønbæk er nummer to.

Flere nævner også Casper Tengsteds skifte til Benfica blandt de vildeste.

– Jeg kan godt lide de cases, hvor tingene nærmest sker ud af ingenting. Han skabte kaos i Rosenborg i en kort periode, men der var ingen, som havde set den komme. Det var virkelig stærkt, siger Fredrik Wisur Hansen.

Også TV 2’s ekspert Jesper Mathisen nævner Casper Tengstedt, der scorede efter behag i løbet af sit halve år i norsk fodbold, der så ham lave et skifte til Benfica for omkring 65 millioner kroner.

De norske eksperter cirkulerer også omkring Sverre Nypan, der blev købt i Rosenborg for 112 millioner af Manchester City.

Også Erik Botheims skifte, der dog ikke er blandt de største, til Krasnodar for 51 millioner fremhæves. Flere peger på, at det var med til at sætte en ny standard for transferpriserne i Norge.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

FCK-momentum moser midtjyder

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig