Dansker kan blive guld værd for Priske: Uundværlig

Asger Sørensen er enormt formstærk for Brian Priskes Sparta Prag.



Asger Sørensen går ret meget under radaren herhjemme, men i Tjekkiet høster forsvarsspilleren stor anerkendelse for sine præstationer for Brian Priskes Sparta Prag.

Sparta Prag har fået sat en voldsomt imponerende stime sammen, som tæller ni sejre og en enkelt uafgjort i de seneste ti ligakampe, og her har den tidligere FC Midtjylland-stopper spillet en stor rolle takket være sin kommanderende spillestil i hjertet af bagkæden. 

I weekendens 3-0-sejr over Banik Ostrava var Asger Sørensen ligeledes stærkt spillende, og nu kaldes han også uundværlig for Brian Priske. Det bliver han gjort af den tidligere Sparta Prag-træner og nuværende ekspert Vaclav Kotal i iSport.cz-studiet.

– Jeg ser Sørensen som uundværlig i Spartas nuværende bagkæde. De tillader ikke meget i deres system, og meget kommer fra forsvarsspillerne. Hvordan de skubber op og gør feltet småt. Kommunikationen kommer fra midtstopperne, siger Kotal.

Brian Priske var efter kampen selv ude og rose sin trebackkæde bestående af Asger Sørensen, Ladislav Krejci og Martin Vitik, der ikke tillod meget. De spillede ifølge den tidligere FC Midtjylland-træner med stor ro og kløgt. 

Særligt Asger Sørensen var dominerende i forsvarsspillet, og danskeren formåede konstant at presse modstanderens angribere væk fra eget mål.

Den formstærke dansker, som kom til klubben sidste sommer fra FC Nürnberg, kommer til at spille en nøglerolle i den sidste halvdel af sæsonen, hvis Sparta Prag skal drømme om guldet. 

Lige nu er man to point efter rivalerne fra Slavia Prag, som har vist lidt svaghedstegn på det seneste med flere pointtab.

Dem viser Sparta Prag ikke mange af i øjeblikket, og en del af den ære kan tilskrives 26-årige Asger Sørensen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen