Jesper Møller, formand for Dansk Boldspil-Union (DBU), er utilfreds med det signal, som Gianni Infantino, præsident for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), sendte ved kongressen i Paraguay.
Her blev Fifa-kongressen udsat i flere timer, fordi Infantino var forsinket efter sin rejse til Mellemøsten sammen med blandt andre USA’s præsident, Donald Trump.
DBU-formanden endte med at rejse hjem, mens kongressen var i gang.
Det oplyser Jesper Møller i et skriftligt svar til Ritzau, der har forsøgt at få et telefonisk interview i stand.
– Det gik hurtigt op for mig, at der var en betydelig forsinkelse af kongressen, og på den baggrund valgte jeg – ligesom andre forbund – ikke at deltage.
– Vi sikrede selvfølgelig, at Danmark var repræsenteret, hvis der skulle opstå noget i dansk fodbolds interesse.
– Jeg synes, at præsidenten sender et underligt signal om, at kongressen ikke er en topprioritet. Nu afventer vi en evaluering og en opfølgende dialog med ham i den nærmeste fremtid, lyder det fra Jesper Møller.
Danmark var også repræsenteret på kongressen ved DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen og DBU-næstformand Thomas Christensen.
Jesper Møller nåede dog at holde møder med de øvrige nordiske lande. Så helt forgæves var turen til Sydamerika ikke.
– Den lange rejse var dog bestemt ikke spildt – vi havde et fint nordisk møde, som var lovende for det fremtidige samarbejde. Derudover gav turen mulighed for en række politiske samtaler, forklarer Jesper Møller.
Også Aleksander Ceferin, præsident for Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), forlod Fifa-kongressen, før den var færdig.
Fra Uefas side er der også kritik af Infantino, som beskyldes for at prioritere sine private politiske interesser over sportens.
Flere andre europæiske fodboldbosser gad heller ikke at finde sig i Infantinos forsinkelse og udvandrede fra kongressen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Tyrkiet – USA
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti
HELT VILDT