Emiliano Marcondes færdig i Norwich

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Emiliano Marcondes, at han senest til sommer forlader Norwich.



Emiliano Marcondes’ tid i Norwich lakker mod enden.  

Siden sommeren 2024 har den danske offensivspiller repræsenteret den engelske traditionsklub, men senest til sommer er det slut.  

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Emiliano Marcondes, at han inden årsskiftet fik en hård besked af Norwichs nye træner Philippe Clement.  

Du har ikke spillet de seneste 12 kampe. Hvad er din situation i Norwich, og hvad har du fået at vide af Philippe Clement?  

– Jeg startede med at spille under ham, lige da han kom til. Jeg gjorde det også okay, og jeg fik scoret og assisteret.  

– Men så snart vi ramte det nye år, og transfervinduet åbnede, så var det et rimeligt klart signal, der blev sendt til mig, for jeg var inde og tale med Philippe, og de sagde, de ikke vil forlænge min kontrakt til sommer. De vil derfor fokusere på de spillere, de har nu, og derfor ville jeg ikke rigtig være i betragtning længere.  

– De sagde, jeg godt måtte se mine muligheder an og prøve at komme væk allerede i januar.  

– Jeg var slet ikke udtaget i januar, og jeg var også rigtig tæt på at komme væk til nogle forskellige klubber, som vi snakkede og havde møder med. Jeg har kun tre måneder tilbage nu, så jeg må godt snakke med andre klubber, og det har jeg også udnyttet.  

– Jeg har prøvet at se, hvor klubberne står, og hvad de har brug for. Men det var ikke den perfekte mulighed i vinter, og derfor endte jeg ikke med at skifte.  

– Nu er jeg begyndt at komme lidt mere med i truppen, for vinduet er lukket, og vi har fået nogle skader. Han har sagt, at jeg ikke er førsteprioritet, men hvis de får brug for mig, så vil de bruge mig, men de har gjort det rigtig godt, så der har ikke været behov for at skifte.  

Hvordan var det at få den besked? Var det en overraskelse?  

– Jeg forstod godt situationen, og jeg er glad for, at de sagde det så tydeligt til mig. Nogle gange er der ikke så klar kommunikation, så det var jeg egentlig glad for.  

– Jeg er måske lidt overrasket over det på grund af mine præstationer, og hvad jeg har gjort her i klubben, siden jeg kom. Men jeg forstår godt mekanismerne i fodbold, når der er kommet ny træner, som gerne vil køre en ny strategi sammen med sportsdirektøren.  

– Jeg sagde til ham, at jeg godt forstod hvorfor, og hvis jeg var træner, havde jeg måske også gjort det. Det er selvfølgelig bare uheldigt, det er mig, der havner i den situation, for jeg føler, jeg godt kan bidrage på banen, fortæller Emiliano Marcondes.  

Foto: Alamy

Afviser rygte i svensk avis 

Forleden kunne man i den svenske avis Expressen læse, at Emiliano Marcondes var tæt på at få ophævet sin kontrakt i Norwich for at skifte til enten Sverige og Norge, hvor vinduerne fortsat holder åbent.  

Den historie afviser Marcondes pure, selvom et skifte til svensk eller norsk fodbold godt kan komme på tale.  

Den svenske avis Expressen skrev forleden, at du var ved at få ophævet din kontrakt. Passer det?  

– Nej, det er slet ikke på tale. Jeg ved ikke, hvor det kommer fra. Jeg er fuldt med her, og jeg rejser med og er omkring holdet.  

– Jeg får også at vide, at der er brug for mig i træningerne, og hvis der opstår en mulighed på banen, så er jeg også klar til at gribe den.  

– Det er dog ikke ensbetydende med, at jeg ikke kan skifte nu. Det kræver dog, at klubberne bliver enige med hinanden.  

– Men jeg har jo fået at vide, at min fremtid ikke er her, så jeg taler med klubber i de ligaer, hvor vinduet stadig er åbent. Jeg holder løbende samtaler med de forskellige klubber.  

Expressen skrev, at der var interesse fra Sverige og Norge. Har du hørt fra nogle hold fra de ligaer?  

– Der er Norge, Sverige og så har vi også lidt kontakt til MLS, som også har åbent. Det er et helt andet marked, så det er sværere, for man er lidt mere kendt i Skandinavien og England.  

Peger det i retning af, at du skifter nu eller til sommer?  

– Det er lidt for tidligt at sige. Jeg har også en kæreste, der er gravid, så det har også været med i overvejelserne. Jeg snakkede med nogle klubber på et helt andet kontinent i vinter, og der skal jeg tage hende med i overvejelserne, selvom hun er stærk og klar på det hele. 

– Vi er meget åbne over for de ting, der kommer, og vi er klar på det meste, men det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, for der er mange ting, der spiller ind – både spillestilsmæssigt, min rolle, kulturen og finansielt.  

Hvad vil du helst selv?  

– Det er svært at svare på, for jeg savner selvfølgelig at spille fodbold, og jeg føler, al min energi og kvalitet går til spilde nu her, hvor jeg ikke får lov til at gøre det i kamp. Jeg får kun lov til at score mål til træning, og det er selvfølgelig noget lidt andet.  

– Men på den anden side skal det også være det rigtige, så det kan sagtens være, vi venter til sommer, og det kan jo også være, situationen ændrer sig i Norwich, og vi får nogle flere skader, og der pludselig åbner sig en mulighed. 

Emiliano Marcondes har i alt spillet 50 kampe for Norwich – heri har han scoret seks mål og lavet otte assister.





LIVE

LIVE: Skidt for FCM, mens Brøndby overrasker

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Laver aftale med Frederik Birk

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Brøndby IF – FC Midtjylland

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

‘Han snakker ikke om andet!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

– Han ender i Premier League

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bayern slår rekord i ny storsejr

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Randers FC – FC København

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

Cooper gav hård og ærlig besked

Silkeborg IF – OB

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Sønderjyske – Viborg FF

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano