HELSINGØR (Tipsbladet): Efter et år uden landsholdsfodbold er Yussuf Poulsen tilbage i varmen, da HSV-angriberen er blevet kaldt ind som afløser for den skadede Newcastle-angriber William Osula.
Og opkaldet fra Brian Riemer var uventet, lød det mandag eftermiddag fra Yussuf Poulsen, da den rutinerede angriber mødte Tipsbladet og den øvrige presse i landsholdslejren på Marienlyst Hotel.
– Det er klart, at når man bliver efterudtaget, så er det selvfølgelig altid en overraskelse. Jeg var heldig, at jeg ikke havde planlagt noget i de fridage, jeg havde fået, så der var ikke noget, der skulle aflyses. Jeg sad og var i gang med at planlægge det, da jeg fik opkaldet, lød det her fra Yussuf Poulsen.
Bundesliga-spilleren har ikke optrådt for landsholdet siden november sidste år, men han har været i dialog med Brian Riemer løbende.
– Han har jo været meget ærlig over for mig med, at jeg skulle være fit og klar til at spille, og at han gerne vil have mig med, når jeg er det. Lige pt. er jeg klar, så det falder på et godt tidspunkt, kan man sige. Det har været en meget ærlig snak frem og tilbage. Jeg skulle have nok spilletid og være fit nok til at kunne være med, og det har jeg ikke været de sidste par gange, i forhold til det han gerne vil have. Og det har jeg fuld forståelse for.
Yussuf Poulsen fik sæsonens første startplads mod Dortmund i weekenden, hvor HSV fik 1-1.
– Lad os sige det sådan, at vores fysiske træner nede i Hamborg har styret hvor meget, jeg må træne, og hvor meget jeg må spille de sidste to måneder. Så jeg har fået mundkurv på og må ikke sige noget.
– Jeg skal bare høre efter, når jeg skal stoppe med at træne, og sætte mig ned på banen, når jeg skal skiftes ud, fordi jeg ikke må spille et minut mere, lød det med et stort grin fra Yussuf Poulsen, der samtidig afviste at være frustreret over situationen, fordi den aftalte plan har fungeret fint indtil nu.

Yussuf Poulsen startede i weekenden inde, da HSV spillede 1-1 mod Dortmund i Bundesligaen (Foto: Alamy).
Holder døren åben for Lyngby
Hele 12 år nåede Yussuf Poulsen at være i RB Leipzig, så med skiftet til HSV har der været en del nye indtryk for den danske angriber.
– Det har været fedt og det har været sjovt indtil videre. På et punkt har det været anderledes, at man glæder sig lidt mere over ét point på hjemmebane mod Dortmund. Det havde vi ikke gjort i Leipzig. På den måde er der nogle ting, der er lidt anderledes, men det er fedt og det er en fed udfordring. Jeg synes, at vi har et rigtigt godt hold, og en rigtig dygtig træner, så jeg tror ikke, at vi kommer til at kæmpe så meget med nedrykning, for at være helt ærlig, for jeg synes, at vi ser rigtig, rigtig gode ud, lød det fra Yussuf Poulsen.
Yussuf Poulsen startede som bekendt karrieren i Lyngby Boldklub inden skiftet til RB Leipzig, og i sommer gav den nordsjællandske klubs direktør Andreas Byder et interview til Tipsbladet, hvor han slog fast, at de i 1. divisionsklubben stadig drømmer om at få Yussuf Poulsen tilbage, inden angriberen lægger støvlerne på hylden.
Men det er det en realistisk drøm for Andreas Byder og kompagni?
– Det ved jeg ikke. Det er så svært at sige, det der, for man kan ikke planlægge sin karriere. Går det, som jeg håber, at det kommer til at gå i Hamborg, så kan det godt være, at jeg bliver hængende der i flere år endnu og måske indtil jeg ikke kan spille mere. Måske ikke. Det kan også være, at jeg vil noget helt andet, når det så ikke længere skal hedde Hamborg. Så jeg ved ikke, om det bliver aktuelt. Måske gør det, måske gør det ikke.
Yussuf Poulsen kan på lørdag spille sin landskamp nummer 87, når Danmark møder Belarus.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
Ekspert: Det mest positive for FCK
Det er mesterskabsklasse, AGF!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
– Det var en skuffelse
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE