FC Midtjylland sender ung spiller til 2. divisionsklub

Nikolaj Kirk forlader FC Midtjylland et år før kontraktudløb. Han skal fremover spille for Aarhus Fremad.



Trods sine 22 år har Nikolaj Kirk flere interessante klubber på cv’et. Dels Brentford, dels Stabæk og dels FC Fredericia. Alle har han været udlejet til i sin FC Midtjylland-tid, men nu er det slut med udlejningerne.

Kirk skifter til Aarhus Fremad i 2. division. Han havde et år tilbage af kontrakten med FCM, men har altså fået løbepas. I Fremad skal han spille under et par velkendte herrer.

Læs også:Aarhus Fremad opruster økonomisk: Vil i 1. division inden for to år

Cheftræner Morten Dam Kjærgaard var assistent i Fredericia, og Fremads spillende assistenttræner, Martin Mikkelsen, var holdkammerat med Kirk i samme klub.

– Det er nok primært Morten og Martin, som jeg kender fra Fredericia, der spiller en rolle i skiftet. Jeg ved, hvad de står for, og jeg havde snakket lidt med Martin om det, da vi begge sad på bænken i Fredericia. Derefter snakkede jeg med Morten, og det lød som et spændende projekt. Deruodver passer skiftet rigtig godt, i forhold til jeg skal læse i Aarhus, siger Nikolaj Kirk til sin nye klubs hjemmeside.

Læs også:Tidligere Superliga-spiller bliver spillende assistent i 2. division

Den nu tidligere FC Midtjylland-spiller har fået en toårig kontrakt. Han nåede aldrig at få debut for de danske mestre, men har én kamp for Brentford, seks for Stabæk og 13 for FC Fredericia bag sig.

– Vi er glade for FC Midtjyllands velvillighed og deres måde at håndtere casen på for alles bedste. Det er en god og fornuftig aftale, der baserer sig på fremadrettede præstationer, og det er samtidig ikke en økonomisk byrde for os som klub. Vi er forsat meget tilfredse med det gode samarbejde med FCM, og at vi igennem netop det samarbejde får en spiller af Kirks kvalitet til klubben, siger direktør Lars Kruse.

Læs også:OB og FC Midtjylland tester ‘VAR’ i træningskamp
Læs også:FCM begynder træning igen: Er ved at finde nye klubber til en del spillere




Spår FCK-fiasko




LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

FC København interesseret i Jonas Kersken



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

‘De har haft det værste transfervindue’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Svensson giver status på Huescas

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Udeladt – kan slet ikke spille