Hvis man tæller alle mand med, har FC Midtjylland over 40 spillere i førsteholdstruppen. Det er dog ikke dem alle, der møder op på Sportscenter Ikast onsdag formiddag, når mestrene træner for første gang efter en kort ferie.
Cheftræner Brian Priske fortæller til tipsbladet.dk, at han ifølge planen skal har 26-27 mand til rådighed. De fleste af de øvrige 15 er folk, der er vendt tilbage fra udlejninger. Den liste er, som man kan se her, lang.
Mange af dem skal enten lejes ud igen eller sælges.
– Jeg tror stadig, vi kæmper med at finde nogle klubber til dem, vi ved, der skal lejes ud eller sælges. Den trup, jeg har på onsdag, tæller 26-27 mand. En del er ikke kommet tilbage fra ferie, og en del i gang vi i gang med at finde nye klubber til, siger Priske.
Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
Det er dog ikke kun spillere, der ikke har udsigt til fast spilletid, som træneren risikerer at miste. Også profiler som Evander og Erik Sviatchenko er varme salgsemner denne sommer, så Priske håber, at FC Midtjylland kan holde sammen på truppen.
Især så længe hans hold har europæiske kvalifikationskampe at spille.
– Når vi går i gang, har vi 20-21 dage til vores første kamp i Europa, så det er klart, man gerne vil vide, hvad man har at råde over så lang tid som muligt. Det er selvfølgelig ønskescenariet, siger Brian Priske.
– Men jeg tror, at alle, der har været i gamet længe nok, ved, hvad betingelserne er. Den trup, vi har lige nu og har haft det seneste halve år, er jeg supertilfreds med. Jeg synes også, at vi stadig har et endnu større potentiale, end vi har set.
Læs også:Priske om skiftet fra assistent til cheftræner: Hårdt i nogle perioder
FC Midtjylland får kun ni dages ferie, fra seneste sæson sluttede, til holdet begynder træningen igen. Det er en historisk kort pause, men omvendt slipper Priske og de andre FCM-trænere for at skulle presse spillerne tilbage i form.
– Det har allerede været et langt år, og det har slidt på drengene fysisk og mentalt. Det handler om at have den rigtige trup til det stykke arbejde, der ligger forude. Men rent fysisk er det minimal, hvad der skal gøres noget. Så det handler mere om at komme tilbage til nogle af de gode vaner, vi havde før ferien.
– Vi skal sørge for at holde folk så skarpe som muligt og fokuserede de opgaver, der venter, både i Europa og allervigtigst at genvinde mesterskabet.
UEFA trækker lod til FC Midtjyllands første modstander i Champions League-kvalifikationen den 10. august. Kampen spilles den 25. eller 26. august.
Læs også:Brian Priske roser unge spillere: Vi har fået en ekstra sult ind
Læs også:Priske om assistenttræner: Han har cheftræner-potentiale
Læs også:Jakob Poulsens råd til Onyeka: Tag til en topliga
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
FANKLUBBEN
