Hjulmand beskrives som ‘et risikabelt valg’

Der vil være risici forbundet med at ansætte Kasper Hjulmand, skriver Kicker om den tidligere danske landstræner, der meldes tæt på Leverkusen.



Antallet af danske cheftrænere i Bundesligaen blev i sidste sæson reduceret fra tre til én, men snart kan Bo Henriksen få en dansk trænerkollega i den bedste tyske række.

Søndag formiddag kom det frem i Bild, at Bayer Leverkusen lurer på Kasper Hjulmand efter fyringen af Erik ten Hag, og søndag aften meddelte Sky Sports så, at den tidligere danske landstræner er favorit til jobbet, samt at forhandlingerne er fremskredne.

Kicker har analyseret fordelene og ulemperne ved at ansætte Kasper Hjulmand.

– Der er gode argumenter for valget af ham, men det vil også være risikabelt, lyder det fra Kicker, der tilføjer, at den danske trænerens sportslige idéer passer perfekt til Leverkusens profil, fordi han ønsker boldbesiddelse og gerne vil spille i en 3-4-1-2-formation eller 3-4-2-1, skriver Kicker og fortsætter:

– Den 53-årige Hjulmand anses for at være en træner med mange idéer, en fodboldtænker. Hans nuværende job som freelancer for det danske fodboldforbund DBU, hvor han har en rådgivende rolle i projektet Hele Danmarks Klubhus, understreger dette.

Kicker peger også på, at Kasper Hjulmand har tilegnet sig stor erfaring gennem sit job som landstræner, hvor han i 2021 førte Danmark til en flot semifinaleplads. Danskeren beskrives endvidere som en stærk kommunikatør og dygtig til at forme et hold.

Kasper Hjulmand havde kæmpe succes under EM ’21 (Foto: Alamy).

Flere spørgsmålstegn

Samtidig er der også visse spørgsmålstegn i forbindelse med valget af Kasper Hjulmand, skriver Kicker.

Danskerens første og eneste optræden i Bundesligaen endte med en fyreseddel efter blot en halv sæson i Mainz, hvor de første 21 spillerunder blot havde kastet 22 point af sig.

– Hvis Bayer vælger at ansætte ham som cheftræner, vil klubben utvivlsomt sikre sig en stor fodboldekspert, men ikke en træner, som gennem sit omdømme og sin aura alene vil skabe en ånd af optimisme eller have kæmpe opbakning fra fansene og medierne, skriver Kicker og fortsætter:

– Hvis Simon Rolfes (Leverkusens sportsdirektør, red.) nu endelig ansætter Hjulmand som klubbens nye cheftræner, vil det i det mindste være en demonstration af, hvor overbevist sportsdirektøren føler sig. I forhold til at sende et eksternt signal kunne han have valgt meget nemmere muligheder som Marco Rose eller Ange Postecoglou.

Tipsbladet talte søndag med Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg om Kasper Hjulmands mulige ansættelse i Bayer Leverkusen. Læs om det her.





Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

I svime over Oscar Schwartau

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Store navne kan forlade Brøndby IF

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Johannes Hoff Thorup er på listen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC