Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Efter to regnvejrsafbrydelser vandt Clara Tauson over den tidligere Wimbledon-mester Elena Rybakina.



Med fantasifuldt og varieret spil strøg Clara Tauson lørdag videre til fjerde runde ved Wimbledon.

Den 22-årige dansker besejrede den tidligere vinder af turneringen Elena Rybakina fra Kasakhstan med 7-6, 6-3 i en kamp, der to gange blev afbrudt af regnvejr.

Hård modstand venter igen i næste runde, der svarer til ottendedelsfinalerne, hvor vinderen af duellen mellem Iga Swiatek og Danielle Collins står på den anden side af nettet.

Men Tauson kan næsten ikke undgå at gå ind til den opgave med stor tro på tingene efter en forrygende præstation.

Begge spillere startede dog en anelse usikkert i egne servepartier. Både Tauson og Rybakina spillede sig før afbrydelsen til flere breakbolde, men ingen af dem blev udnyttet.

Da regnen tog til, var stillingen 4-4, og så fulgte to timers pause, hvor spillerne med tålmodighed måtte spejde efter, hvornår de grå skyer forsvandt.

Efter en ny omgang opvarmning blev spillet genoptaget, og Rybakina virkede mest klar. Hun bragte sig hurtigt på 5-4 og tilspillede sig to sætbolde.

Med koldblodighed og snilde afværgede danskerne begge og udlignede i stedet. Det gav danskeren medvind til det efterfølgende parti, hvor Tauson selv skaffede sig muligheden for et servegennembrud, men Rybakina viste rutinen.

Første sæt blev afgjort i en tiebreak, hvor Tauson diskede op med et eminent lob, som forhindrede tre kasakhiske sætbolde.

I stedet skaffede hun selv to af slagsen og lukkede sættet med en stærk førsteserv.

Elena Rybakina så ud til at hænge lidt med mulen i begyndelsen af andet sæt. Spillet fungerede ikke, og hun missede et par oplagte muligheder for nemme point.

Det udnyttede Tauson til at bringe sig foran 3-0 og sætte fart mod næste runde.

Selvtilliden lyste ud af danskeren, som på elegant vis dirigerede Rybakina rundt på banen og holdt presset ved at bringe sig på 4-2.

Det lunefulde vejr truede igen med at afbryde kampen i længere tid, men det blev ved et kortvarigt ophold, før Tauson trådte tilbage på banen og servede sig på 5-2.

Rybakina fik chancen for at bryde tilbage, men igen var den stærke danske serv for stor en mundfuld, og efter lidt over to timers tennis var det forbi.

Med sejren tangerer Clara Tauson landskvinden Caroline Wozniackis rekord for bedste danske resultat i Wimbledon på kvindesiden. Wozniacki har nået ottendedelsfinalerne seks gange.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Et skridt tættere Englands største stadion

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Schweiz – Canada

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Tjekkiet – Mexico