Mads Hermansen helt suveræn i England

Leicester Citys Mads Hermansen står på et uhørt højt niveau i England, hvilket flere underliggende parametre fortæller.



Martin Retov er helt sikker på, at Mads Hermansen i fremtiden bliver landsholdskeeper, og den påstand gør han lige nu intet for at modbevise.

Den tidligere Brøndby-stjerne dominerer i The Championship for Leicester City, hvor man topper tabellen efter 18 spillerunder. 14 sejre, en uafgjort og tre nederlag er facit med en suveræn målscorer på 32-11.

11 indkasserede scoringer kan kun Arsenal med 10 og Liverpool med 11 måle sig med i de to øverste rækker i England. De to Premier League-tophold har modsat Leicester haft fire kampe færre til at indkassere sine mål, hvilket fortæller noget om, at defensiven hos The Foxes leverer.

Spillerne foran Mads Hermansen er dygtige, men det er den danske målvogter så sandelig også. SpilXperten har leveret tal til Tipsbladet, og her er Mads Hermansen suverænt den keeper på tværs af The Championship og Premier League med den højeste redningsprocent.

Som den eneste er Mads Hermansen over 80 procent nærmere bestemt 82,8 procent. Svenske Leopold Wahlstedt, der afviste Brøndby IF i sommer for at tage til Blackburn, er nummer to, men han har spillet færre end halvdelen af klubbens kampe, og derfor regnes han ikke med i sammenligningen med Mads Hermansen. Det gør tilgengæld Max O'Leary fra Bristol med 73,6 i redningsprocent som den næste på listen.

I Premier League topper Alisson og André Onana med en redningsprocent på 78,8. Redningsprocenter fortæller dog ikke alt, for de tager ikke højde for, om der er tale om en forkølet afslutning fra distancen eller en redning på en 100 procent chance.

Her kan man dykke længere ned i statistikkerne til den såkalde "prevented goals". Den viser, hvor mange – i gåseøjne – mål, en keeper redder i løbet af en sæson. Igen er Mads Hermansen blandt Englands bedste med sine 3,54 "mål," som han har reddet indtil videre. Kun Brad Collins fra Southampton er foran ham i The Championship med 4,01.

Prevented goals understreger også, at redningsprocenten ikke fortæller alt. Max O'Leary, der næstefter Mads Hermansen har den højeste redningsprocent i The Championship, ligger meget skidt i prevented goals-statistikken. Blot 0,66 scoringer har han reddet i denne sæson som nummer 12 på listen.

Inkluderer man Premier League, er André Onana med 4,59, José Sá med 4,5, Thomas Kaminski med 4,37 og Alphonse Aréola med 4,05 foran Mads Hermansen. Han distancerer til gengæld Alisson og David Raya, der redder henholdsvis 2,46 og 2,21 scoringer.

Til statistikker som denne, må man også tage højde for, at Mads Hermansen på ingen måde har lige så mange afslutninger imod sig som flere af hans kollegaer. Men statistikken prevented goals fortæller alligevel noget om, at han er der, når det gælder, og han redder afslutninger med en høj xG.

Mads Hermansen, 23 år, skiftede denne sommer tilværelsen i Brøndby IF ud med Leicester City. Fra dag et har han været klubbens førstemålmand, mens han også det seneste knap år er blevet udtaget til det danske landshold dog uden at få debut.

Det mente Tipsbladets fodboldkommentator Jesper Christiansen dog, at enten han eller Frederik Rønnow skulle have haft i EM-kvalifikationens sidste og betydningsløse kamp mod Nordirdland.

Læs her: Forstår ikke Hjulmand: Det giver ingen mening!





LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afslører – i dialog med danske klubber

Tæt på ny klub


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

– Det virker bare lidt mærkeligt

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘En dyr fejl’

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Afvist af United

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Det kan ende helt galt

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Brøndby-duo skal væk

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’



Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

FC København-handel er gået i hårdknude


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

De viser Brøndby og FCM i Europa

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Giver grønt lys til stor transfer

Vil af med Sory Kaba



Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Nu kan de hentes gratis

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

FCK-retur droppet

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket



Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!