Den EM-aktuelle danske landsholdsspiller Nadia Nadim har et år tilbage af sin kontrakt med AC Milan.
Men hun regner ikke med at blive i den italienske storklub, som hun kom til i januar 2024.
Et anstrengt forhold til den hollandske cheftræner Suzanne Bakker og dennes træninger får 37-årige Nadim til at søge væk permanent efter et kortere lejeophold i svenske Hammarby.
LÆS OGSÅ: Agent raser over manglende udtagelse til landsholdet
– Milan er en stor klub, jeg er ret tæt med bestyrelsen og kan lide deres ambitioner. Men træningsmiljøet under den nye træner var ikke lige noget for mig. Det passede ikke med den standard, jeg gerne vil have.
– Jeg har spillet i nogle af de bedste klubber i verden og har et vist niveau af ambitioner, siger angriberen, der blandt andet har været i Paris Saint-Germain, Manchester City samt Portland Thorns og Racing Louisville i den stærke amerikanske NWSL.

Marginalspiller
Nadim fik indledningsvist rigeligt med spilletid under Bakker, der kom til i sommeren 2024, men lykken var ikke gjort, og efter nytår var danskeren reduceret til marginalspiller.
– Træneren havde nok noget imod mig som person. Jeg stiller spørgsmål, og hvis tingene ikke fungerer, vil jeg gerne være med til at ændre dem. Det havde hun det lidt svært med.
– Måske fordi hun altid havde haft meget yngre spillere. Så kom der en med hjerneceller, ambitioner og spørgsmål om, hvordan vi kunne gøre tingene bedre, og det blev ikke taget så godt imod. Men hvis jeg gerne ville med til EM, skulle jeg være et sted, hvor jeg kunne træne bedre og komme i bedre form.
Løsningen blev tre måneder i Hammarby, hvor hun primært som indhopper nåede at bidrage med syv kampe og to mål.
– De har et stærkt hold og træner rigtigt godt. Det er noget, jeg har lært, efter jeg har rejst meget og spillet i mange forskellige ligaer. Mange i Skandinavien giver sig 100 procent og er der, siger Nadim og laver et klask med hænderne.
– Mentaliteten er, at når man arbejder eller træner, så gør man det 100 procent. Det er ikke noget tralala og “i dag gider jeg faktisk ikke”. Jeg havde brug for at give mig selv 100 procent og blive presset, og det lykkedes.
– Martin (Sjögren, cheftræner i Hammarby, red.) er en dygtig træner, og de har et stærkt hold, der nok skal klare sig godt fremover. Jeg tror, at de kan vinde ligaen, siger Nadim.
Overvejer fremtiden
Hun ved endnu ikke, hvad der sker efter EM, men hun har informeret Milan om sin holdning og håber at finde en løsning, så hun ikke igen skal træne under Bakker.
– Jeg har arbejdet hårdt for at være et sted i livet, hvor jeg ikke behøver være omgivet af idioter. Det er meget simpelt. Det har jeg sagt, og så må vi se, hvad der sker, siger Nadim.
Tidligere på ugen afslørede Nadim over for DR Sporten, at hun stopper på landsholdet efter EM.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Arne Slot dybt frustreret
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Medier revser Real Madrid-træner
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
