Alexander Sørloth og landstræner Lars Lagerbäck gik i kødet på hinanden i kølvandet på Norges nederlag til Serbien, der kostede nationen deltagelsen ved EM-slutrunden til sommer.
Den tidligere FC Midtjylland-angriber skal have været sur over, at Norge ikke var godt nok forberedt på Serbiens spillestil, og han anklagede landstrænerteamet for den dårlige forberedelse. Det skete dagen før opgøret mod Nordirland i Nations League.
Det blev til meget ophedede diskussioner – som du kan læse meget mere om her – og de diskussioner er blevet lækket til det norske medie VG.
Nu tager svenske Lars Lagerbäck, der er norsk landstræner, bladet fra munden i en artikel på fodboldforbundets hjemmeside. Han kalder Sørloths opførsel for uacceptabel.
Læs også:Sur over lækage fra den norske landsholdslejr: Vi har en muldvarp et sted
– I løbet af årene har jeg arbejdet med fire forskellige landshold, alle med samme ledelsesfilosofi. Den er baseret på, at spillerne forstår, hvorfor vi gør, som vi gør, at alle tager et personligt ansvar for egne præstationer, og at landsholdet præsterer på og uden for banen. Samtidig er det ikke unaturligt, at der i præstationskulturer opstår konflikter. Så har vi en dialog, hvis nogen ikke mener, det fungerer.
– Jeg kan godt tåle, at der er uenighed om fodboldfaglige spørgsmål, men Alexander kom imidlertid med flere anklager, som ikke omhandler, hvordan vi spiller fodbold, men som gik på, at Per Joar Hansen (landstrænerassistent, red.) og jeg var inkompetente som trænere – både leder- og fodboldmæssigt. Efter 30 år i international fodbold har jeg aldrig oplevet, at spillere er gået over grænsen på den her måde. Jeg har haft mange fodbolddiskussioner med spillere, som har været faktabaseret og om fodbold. Men aldrig noget som har været i nærheden af dette, siger svenskeren.
Han erkender også selv, at han gik over stregen, da han hånede Alexander Sørloth ved at bede ham om ikke at tale, fordi han for et par år siden havde brændt for helt åbent mål mod Cypern.
– Mod slutningen af mødet besluttede vi trænere, at vi skulle forlade rummet og lade spillerne diskutere, hvordan vi skal agere i fremtiden. Da vi forlod rummet, mistede jeg desværre min tålmodighed. “Du var ikke så kæphøj for to år siden i Cypern”: Dette ordvalg kom efter en lang og ophedet diskussion, og det beklager jeg. Det var et forsøg på at få Alexander til at forstå, at han må tilpasse sig holdet. For mig handler det om at skærpe den gode præstationskultur, siger Lars Lagerbäck.
Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Han bekræfter, at man på et møde senere på aftenen gav hånd på at lægge sagen bag sig.
Dagen efter tog Sørloth ordet foran truppen og personalet og beklagede, at han havde opført sig, som han havde gjort aftenen forinden.
– For landsholdets bedste håber Per Joar Hansen og jeg, at Alexander lever op til det, vi blev enige om, så vi kan lægge dette bag os. Nu skal vi fokusere på de tre kommende landskampe i november, siger landstræneren.
Selv om han havde pisset Lars Lagerbäck helt af, valgte landstræneren alligevel at bruge Alexander Sørloth i opgøret mod Nordirland dagen efter. Selv om RasenBallsport Leipzig-angriberen var bænket, kom han på banen i anden halvleg.
Læs også:Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi
Læs også:Ronald Koeman nedtoner Champions League-pres på Barcelona
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Sådan starter FC København mod Leverkusen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Andreas Christensen afviste Danmark

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Storklub vil hente Thomas Kristensen

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC Midtjylland – Viborg FF

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Vild udtalelse blusser op i Italien

OB – FC Fredericia

– En stor beslutning

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Hylder dansk debutant

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Elkjær jubler over Frank

Chikaneret i 90 minutter

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Ikke sket i 8 år

Holdt på stor hemmelighed

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting
