Norsk landstræner åbner op om Sørloth: Han kaldte os inkompetente

Den norske landstræner Lars Lagerbäck tager nu bladet fra munden, og han kritiserer Alexander Sørloth.



Alexander Sørloth og landstræner Lars Lagerbäck gik i kødet på hinanden i kølvandet på Norges nederlag til Serbien, der kostede nationen deltagelsen ved EM-slutrunden til sommer.

Den tidligere FC Midtjylland-angriber skal have været sur over, at Norge ikke var godt nok forberedt på Serbiens spillestil, og han anklagede landstrænerteamet for den dårlige forberedelse. Det skete dagen før opgøret mod Nordirland i Nations League.

Det blev til meget ophedede diskussioner – som du kan læse meget mere om her – og de diskussioner er blevet lækket til det norske medie VG.

Nu tager svenske Lars Lagerbäck, der er norsk landstræner, bladet fra munden i en artikel på fodboldforbundets hjemmeside. Han kalder Sørloths opførsel for uacceptabel.

Læs også:Sur over lækage fra den norske landsholdslejr: Vi har en muldvarp et sted

– I løbet af årene har jeg arbejdet med fire forskellige landshold, alle med samme ledelsesfilosofi. Den er baseret på, at spillerne forstår, hvorfor vi gør, som vi gør, at alle tager et personligt ansvar for egne præstationer, og at landsholdet præsterer på og uden for banen. Samtidig er det ikke unaturligt, at der i præstationskulturer opstår konflikter. Så har vi en dialog, hvis nogen ikke mener, det fungerer.

– Jeg kan godt tåle, at der er uenighed om fodboldfaglige spørgsmål, men Alexander kom imidlertid med flere anklager, som ikke omhandler, hvordan vi spiller fodbold, men som gik på, at Per Joar Hansen (landstrænerassistent, red.) og jeg var inkompetente som trænere – både leder- og fodboldmæssigt. Efter 30 år i international fodbold har jeg aldrig oplevet, at spillere er gået over grænsen på den her måde. Jeg har haft mange fodbolddiskussioner med spillere, som har været faktabaseret og om fodbold. Men aldrig noget som har været i nærheden af dette, siger svenskeren.

Han erkender også selv, at han gik over stregen, da han hånede Alexander Sørloth ved at bede ham om ikke at tale, fordi han for et par år siden havde brændt for helt åbent mål mod Cypern.

– Mod slutningen af mødet besluttede vi trænere, at vi skulle forlade rummet og lade spillerne diskutere, hvordan vi skal agere i fremtiden. Da vi forlod rummet, mistede jeg desværre min tålmodighed. “Du var ikke så kæphøj for to år siden i Cypern”: Dette ordvalg kom efter en lang og ophedet diskussion, og det beklager jeg. Det var et forsøg på at få Alexander til at forstå, at han må tilpasse sig holdet. For mig handler det om at skærpe den gode præstationskultur, siger Lars Lagerbäck.

Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse

Han bekræfter, at man på et møde senere på aftenen gav hånd på at lægge sagen bag sig.

Dagen efter tog Sørloth ordet foran truppen og personalet og beklagede, at han havde opført sig, som han havde gjort aftenen forinden.

– For landsholdets bedste håber Per Joar Hansen og jeg, at Alexander lever op til det, vi blev enige om, så vi kan lægge dette bag os. Nu skal vi fokusere på de tre kommende landskampe i november, siger landstræneren.

Selv om han havde pisset Lars Lagerbäck helt af, valgte landstræneren alligevel at bruge Alexander Sørloth i opgøret mod Nordirland dagen efter. Selv om RasenBallsport Leipzig-angriberen var bænket, kom han på banen i anden halvleg.

Læs også:Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi
Læs også:Ronald Koeman nedtoner Champions League-pres på Barcelona
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer


Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

– Han har været en decideret atombombe

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Magisk aften for FC København-stjerne

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

– Du har udstråling som tagpap

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke