Det er ikke første gang, en ny fodboldnation forsøger at sparke liv i en national liga ved at tiltrække store – aldrende – navne. I 70’erne var det USA, der forsøgte at få en professionel liga op at stå med store navne. Således lokkede New York Cosmos både Pelé og George Best til ved at udskrive store checks.
I 80’erne og 90’erne stablede Japan sin J-League på benene, og det fik brasilianerne Zico, Edmundo og Dunga samt Englands Gary Lineker til at forsøge sig i Solens Rige. Ja, selveste Michael Laudrup havde som bekendt et mellemspil i Vissel Kobe.
Den nuværende AGF-sportschef (fungerende) Brian Steen Nielsen havde også et eventyr i Japan, og faktisk var han i januar også på tale til et ophold i Al Rayyan, der stod og manglede en driftig midtbanespiller. Kontakten blev formidlet gennem Ove Pedersen i forbindelse med Esbjergs træningsophold, men det blev aldrig til mere end en uforpligtende forespørgsel.
I Qatar startede den udenlandske invasion med Romario, der var på gennemrejse i tre måneder og efter sigende scorede over syv millioner kroner for ulejligheden. Nogen spillemæssig succes var der absolut ikke tale om, for brasilianeren spillede på grund af skader kun tre kampe.
Den nationale liga i Qatar blev etableret i 1974. Indtil da havde der kun været tale om uofficielle kampe mellem mere eller mindre løst organiserede klubber, der for mestendels havde arbejdere fra den hastigt ekspanderende olie-industri som medlemmer.
Selvom ligaen blev gjort officiel fra ’74, var der stadig tale om fodbold på beskedent niveau med allerhøjest halvtids-lønnede spillere, ingen supportere og dårlige faciliteter.
Men op gennem 90’erne har den sports-interesserede Al Thani-slægt, der sidder på magten i landet, bygget det ene sportspalads efter det andet. Kampene i Q-League afvikles i dag på splinternye stadion-anlæg med plads til op til 20.000 tilskuere. Enkelte kampe er i stand til at tiltrække et større antal tilskuere, men nogen egentlig supporter-kultur i vesteuropæisk forstand har ligaen ikke været i stand til at opbygge.
For fem år siden begyndte den økonomiske udvikling at tage fart. Gradvist blev forholdene for spillerne mere professionelle, og selvom Romario-eventyret aldrig blev en succes, svækkede det ikke emir-familiens vilje til at investere. Claudio Caniggia og Josep Guardiola fulgte, og siden kom også Stefan Effenberg, Mario Basler og Fernando Hierro til sammen med Gabriel Batistuta. I denne sæson er det Marcel Desailly, de hollandske tvillinger De Boer og Sonny Anderson, der sikrer sig en skattefri pensions-ordning.
– Der har været stor økonomisk udvikling. Tidligere kunne en dansk klub købe en spiller med hjem – det gjorde jeg med Abdul Sule, da han kom til Herning Fremad, men det kan du ikke længere. Dertil er lønningerne for høje, også for de spillere, der ikke har stjernestatus, forklarer Ove Pedersen.
– Men skal jeg være helt ærlig, så har jeg svært ved at se, at tingene har udviklet sig. Individuelt kan spillerne noget, de er hurtige og boldsikre. Men som hold kniber det. Der er hele tiden afbræk i spillet, for hvergang en spiller slår sig bliver han liggende, og så skal der en vogn ind og hente ham. Og det er jo ikke fordi, de ikke har dygtige trænere, jeg tror simpelthen det er noget kulturelt, siger Esbjerg-træneren.
Den tidligere Herfølge-træner Jørgen E. Larsen træner Al Rayyan, den internationalt erfarne Bora Milutinovic står i spidsen for Al Sadd og franske Bruno Metsu er chef i Al Gharrafa.
– Når et eller andet går skævt, så fyrer de træneren. Og ind imellem ryger ledelsen i klubben. Der er ofte store udskiftninger i fodboldforbundet, og kikser de en kvalifikation eller løber ind i dårlige resultater, så sker der udskiftning igen. Så overtager en ny klub magten i forbundet. På den måde er det svært at få kontinuitet i nogetsomhelst.
– Spillerne passer heller ikke deres træning, af og til dukker de bare ikke op. Ikke fordi vi skal gøre os bedre end dem, men den arabiske kultur er et problem. Det er vel det eneste folkefærd, der føler sig som mere end andre, siger Ove Pedersen.
– Selvom jeg godt kan lide sol og dollars, så er der ikke noget, der trækker i mig i forhold til at blive træner dernede igen. Vilkårene for at skabe noget udvikling er der simpelthen ikke, selvom rammerne kan gøre en dansk klub-træner misundelig, forklarer han.
Han beretter blandt andet om planerne om at etableret et nyt ungdomsakademi. Selve akademiet står færdigt – en topmoderne sportskompleks med 11 veltrimmede fodboldbaner og omklædningsfaciliteter i forbindelse med hver bane. Det ligger i tilknytning til et kæmpestort indendørs-kompleks, hvor man på én etage finder airconditioneret fodboldbane med plads til 8000 tilskuere, på den næste en håndbold-arena, en tredie etage rummer atletikfaciliteter og en fjerde plads til kampsport som boksning og brydning.
– Der er alt i alt plads til 20.000 tilskuere på sportsarenaerne i bygningen. På akademiet er der planer om at installere 200 brasilianske fodboldtalenter og ad den vej skabe et slagkraftigt landshold ved at nationalisere dem. Men spørgsmålet er, om de har tålmodighed til at vente på resultaterne, siger Ove Pedersen.
Det regerende mesterhold er Al Sadd med Bora Milutinovic i spidsen, men klubben er uden chance for at generobe titlen. I week-endens spillerunde tabte klubben således til fører-holdet Al Gharafah med hele 3-0, og de mistede titel-chancer fik i januar den fåtallige skare af tilhængere til at forlange trænerens afgang med et stort banner placeret på tilskuerpladserne.
Turneringen er inde i sin 16. af 22 runder og Al Gharafah fører med seks point foran Jørgen E. Larsens Al Rayyan, der er svækket af en skade hos Frank De Boer. I seneste spillerunde sørgede Al Rayyan dog med en sejr på 2-1 over Qatar Sports Club, blandt andet på et mål af Sonny Anderson, for at Al Gharafah ikke stak yderligere af.
På trediepladsen et point efter Al Rayyan finder man Al Khor, der senest vandt 3-0 over Al Shamal.
På grund af varmen er turneringen kort. Den indledes i starten af oktober, og mesterholdet kåres i april.
Pogba investerer i kamelvæddeløb
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Her kan du se Villarreal mod FC København
MEDIE
Rigtig dårlig melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER