Real Madrid-præsident sviner PSG-boss

Real Madrid-præsident Florentino Perez har ingen planer om at opgive det udskældte Super League-koncept.



Forholdet mellem Real Madrid har Paris Saint-Germain har længe været halvskidt, og de storklubber er tilsyneladende ikke på vej mod en forbrødring. 

Således har Real Madrid-præsident Florentino Perez nu sendt en sviner til PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi, der også er bestyrelsesformand i ECA, de europæiske klubbers organisation. 

Al-Khelaifi kritiserede for nyligt Real Madrid for at fejre sidste sæsons Champions League-triumf, og det er altså denne kommentar, der har fået Florentino Perez til at give Al-Khelaifi svar på tiltale. 

– Super League-formatet kan ikke være slutningen på debatten. Europæiske domstole sætter allerede nu spørgsmålstegn ved UEFAs monopol i fodboldens verden. Super League vil ikke være en lukket turnering, idet 25 procent af pladserne vil være åbne. ECA-præsidenten sagde for nyligt, at Madrid er bange for ECA. Vi er stadig nødt til at minde ECA-præsidenten om, hvem Real Madrid er. Konkurrence er en del af vores DNA, og klubben har et ansvar i forhold til at beskytte fodbold som helhed. Det handler om ikke blot at acceptere trusler, uanset hvor de kommer fra, lyder det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez. 

Florentino Perez drager endvidere en parallel til tennisverdenen, hvor Real Madrid-præsidenten peger på, at man dårligt nok ville have set tre kampe mellem Nadal og Federer i årenes løb, hvis man i tennisverdenen brugte samme struktur som i fodboldens verden. 





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig

De vil have Rashford

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De vil gerne have Jens Jønsson

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller