Real Madrid-præsident sviner PSG-boss

Real Madrid-præsident Florentino Perez har ingen planer om at opgive det udskældte Super League-koncept.



Forholdet mellem Real Madrid har Paris Saint-Germain har længe været halvskidt, og de storklubber er tilsyneladende ikke på vej mod en forbrødring. 

Således har Real Madrid-præsident Florentino Perez nu sendt en sviner til PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi, der også er bestyrelsesformand i ECA, de europæiske klubbers organisation. 

Al-Khelaifi kritiserede for nyligt Real Madrid for at fejre sidste sæsons Champions League-triumf, og det er altså denne kommentar, der har fået Florentino Perez til at give Al-Khelaifi svar på tiltale. 

– Super League-formatet kan ikke være slutningen på debatten. Europæiske domstole sætter allerede nu spørgsmålstegn ved UEFAs monopol i fodboldens verden. Super League vil ikke være en lukket turnering, idet 25 procent af pladserne vil være åbne. ECA-præsidenten sagde for nyligt, at Madrid er bange for ECA. Vi er stadig nødt til at minde ECA-præsidenten om, hvem Real Madrid er. Konkurrence er en del af vores DNA, og klubben har et ansvar i forhold til at beskytte fodbold som helhed. Det handler om ikke blot at acceptere trusler, uanset hvor de kommer fra, lyder det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez. 

Florentino Perez drager endvidere en parallel til tennisverdenen, hvor Real Madrid-præsidenten peger på, at man dårligt nok ville have set tre kampe mellem Nadal og Federer i årenes løb, hvis man i tennisverdenen brugte samme struktur som i fodboldens verden. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Succestræner forlader Premier League-klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Jonas Wind til danskerklub?

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff