Real Madrid-præsident sviner PSG-boss

Real Madrid-præsident Florentino Perez har ingen planer om at opgive det udskældte Super League-koncept.



Forholdet mellem Real Madrid har Paris Saint-Germain har længe været halvskidt, og de storklubber er tilsyneladende ikke på vej mod en forbrødring. 

Således har Real Madrid-præsident Florentino Perez nu sendt en sviner til PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi, der også er bestyrelsesformand i ECA, de europæiske klubbers organisation. 

Al-Khelaifi kritiserede for nyligt Real Madrid for at fejre sidste sæsons Champions League-triumf, og det er altså denne kommentar, der har fået Florentino Perez til at give Al-Khelaifi svar på tiltale. 

– Super League-formatet kan ikke være slutningen på debatten. Europæiske domstole sætter allerede nu spørgsmålstegn ved UEFAs monopol i fodboldens verden. Super League vil ikke være en lukket turnering, idet 25 procent af pladserne vil være åbne. ECA-præsidenten sagde for nyligt, at Madrid er bange for ECA. Vi er stadig nødt til at minde ECA-præsidenten om, hvem Real Madrid er. Konkurrence er en del af vores DNA, og klubben har et ansvar i forhold til at beskytte fodbold som helhed. Det handler om ikke blot at acceptere trusler, uanset hvor de kommer fra, lyder det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez. 

Florentino Perez drager endvidere en parallel til tennisverdenen, hvor Real Madrid-præsidenten peger på, at man dårligt nok ville have set tre kampe mellem Nadal og Federer i årenes løb, hvis man i tennisverdenen brugte samme struktur som i fodboldens verden. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ståle revser Skotland

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber