Real Madrid-præsident sviner PSG-boss

Real Madrid-præsident Florentino Perez har ingen planer om at opgive det udskældte Super League-koncept.



Forholdet mellem Real Madrid har Paris Saint-Germain har længe været halvskidt, og de storklubber er tilsyneladende ikke på vej mod en forbrødring. 

Således har Real Madrid-præsident Florentino Perez nu sendt en sviner til PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi, der også er bestyrelsesformand i ECA, de europæiske klubbers organisation. 

Al-Khelaifi kritiserede for nyligt Real Madrid for at fejre sidste sæsons Champions League-triumf, og det er altså denne kommentar, der har fået Florentino Perez til at give Al-Khelaifi svar på tiltale. 

– Super League-formatet kan ikke være slutningen på debatten. Europæiske domstole sætter allerede nu spørgsmålstegn ved UEFAs monopol i fodboldens verden. Super League vil ikke være en lukket turnering, idet 25 procent af pladserne vil være åbne. ECA-præsidenten sagde for nyligt, at Madrid er bange for ECA. Vi er stadig nødt til at minde ECA-præsidenten om, hvem Real Madrid er. Konkurrence er en del af vores DNA, og klubben har et ansvar i forhold til at beskytte fodbold som helhed. Det handler om ikke blot at acceptere trusler, uanset hvor de kommer fra, lyder det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez. 

Florentino Perez drager endvidere en parallel til tennisverdenen, hvor Real Madrid-præsidenten peger på, at man dårligt nok ville have set tre kampe mellem Nadal og Federer i årenes løb, hvis man i tennisverdenen brugte samme struktur som i fodboldens verden. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job