Ronaldo skal afløse “vild egoist” i Saudi-Arabien

Cristiano Ronaldo skal udfylde nogle pænt store sko i Al Nassr, der mistede en vild bomber i foråret.



Cristiano Ronaldo fortsætter karrieren i saudiarabisk fodbold. Det står endegyldigt klart, efter at den portugisiske superstjerne fredag aften blev præsenteret i Al Nassr.

Og her skal Ronaldo løse det angriberproblem, Al Nassr har haft siden den marokkanske klublegende Abderrazak Hamdallah forlod klubben for ligarivaerlen Al-Ittihad for et lille års tid siden.

Abderrazak Hamdallah var nemlig garant for mål i Al Nassr, og han er klubbens mest scorende nogensinde med 112 kasser i 108 kampe.

Men med til den flotte måltotal hører også, at han vist ikke altid har været den største holdspiller inden for kridtstregerne. Det fortalte den danske eks-angriber Ken Ilsø, der selv spillede med Hamdallah i kinesisk fodbold, for nylig i tv-programmet Offside på Viaplay.

– Hamdallah, som vi kaldte “Adbu”… Han lavede et hav af mål i Norge og der var potentiale til meget mere. Lige pludselige endte han i Kina, og jeg spillede sammen med ham der. Jeg har aldrig spillet med så egostisk en spiller. Det var helt hjernedødt, sagde Ken Ilsø og tilføjede:

– Hvis jeg havde spillet som ham, havde jeg lavet mange flere mål. Det var uanset, hvor fri andre var, kørte han bare selv. Han kunne spille en helt blank, men så gik han selv og prøvede at drible to-tre andre.

Flere danske fans vil måske også huske Hamdallah for, at FC København i 2014 gik benhårdt efter at hente angriberen fra Aalesund, og at “løvernes” daværende sportsdirektør, Carsten V. Jensen, endda rejste til Norge for at lande en aftale.

Bliver ikke eneste stjerne i Al Nassr
Men tilbage til Ronaldos skifte. 

For den portugisiske superstjerne bliver ikke den eneste udenlandske stjerne i Al Nassr. Klubben råder således over flere velkendte navne, der tidligere har slået deres folder i europæisk topfodbold.

Her kan især den tidligere Bayern München-midtbanespiller Luiz Gustavo, den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina og den tidligere Benfica-stjerne Anderson Talisca nævnes.

Og med Ronaldo i folden har Al Nassr sikret sig endnu en stjerne i jagten på klubbens 10. mesterskab. Aktuelt er klubben nummer to i den saudiarabiske liga, hvor der er spillet 11 af 30 runder.

Skiftet vil imidlertid ikke kun blive set på med sportslige briller. Saudi-Arabien ønsker at afholde VM i 2030, og i den forbindelse vil signingen af Ronaldo sætte gang i endnu en debat om såkaldt “sportswashing”, hvor stater udnytter sportsstjerners image til at forbedre sit eget image internationalt. 





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

De danske kvinder tager førstepladsen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Mourinho tog røven på Zeca

Bombe – Superliga-klub nævnes

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

FCM ansætter ny topboss

Narteys krav til ny kontrakt

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’