Cristiano Ronaldo fortsætter karrieren i saudiarabisk fodbold. Det står endegyldigt klart, efter at den portugisiske superstjerne fredag aften blev præsenteret i Al Nassr.
Og her skal Ronaldo løse det angriberproblem, Al Nassr har haft siden den marokkanske klublegende Abderrazak Hamdallah forlod klubben for ligarivaerlen Al-Ittihad for et lille års tid siden.
Abderrazak Hamdallah var nemlig garant for mål i Al Nassr, og han er klubbens mest scorende nogensinde med 112 kasser i 108 kampe.
Men med til den flotte måltotal hører også, at han vist ikke altid har været den største holdspiller inden for kridtstregerne. Det fortalte den danske eks-angriber Ken Ilsø, der selv spillede med Hamdallah i kinesisk fodbold, for nylig i tv-programmet Offside på Viaplay.
– Hamdallah, som vi kaldte “Adbu”… Han lavede et hav af mål i Norge og der var potentiale til meget mere. Lige pludselige endte han i Kina, og jeg spillede sammen med ham der. Jeg har aldrig spillet med så egostisk en spiller. Det var helt hjernedødt, sagde Ken Ilsø og tilføjede:
– Hvis jeg havde spillet som ham, havde jeg lavet mange flere mål. Det var uanset, hvor fri andre var, kørte han bare selv. Han kunne spille en helt blank, men så gik han selv og prøvede at drible to-tre andre.
Flere danske fans vil måske også huske Hamdallah for, at FC København i 2014 gik benhårdt efter at hente angriberen fra Aalesund, og at “løvernes” daværende sportsdirektør, Carsten V. Jensen, endda rejste til Norge for at lande en aftale.
Bliver ikke eneste stjerne i Al Nassr
Men tilbage til Ronaldos skifte.
For den portugisiske superstjerne bliver ikke den eneste udenlandske stjerne i Al Nassr. Klubben råder således over flere velkendte navne, der tidligere har slået deres folder i europæisk topfodbold.
Her kan især den tidligere Bayern München-midtbanespiller Luiz Gustavo, den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina og den tidligere Benfica-stjerne Anderson Talisca nævnes.
Og med Ronaldo i folden har Al Nassr sikret sig endnu en stjerne i jagten på klubbens 10. mesterskab. Aktuelt er klubben nummer to i den saudiarabiske liga, hvor der er spillet 11 af 30 runder.
Skiftet vil imidlertid ikke kun blive set på med sportslige briller. Saudi-Arabien ønsker at afholde VM i 2030, og i den forbindelse vil signingen af Ronaldo sætte gang i endnu en debat om såkaldt “sportswashing”, hvor stater udnytter sportsstjerners image til at forbedre sit eget image internationalt.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Rasmus Højlund har ikke set det før
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Joakim Mæhle åbner op
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Tottenham præsenterer ny træner
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Sverige skal til VM
NYHEDER