Ronaldo skal afløse “vild egoist” i Saudi-Arabien

Cristiano Ronaldo skal udfylde nogle pænt store sko i Al Nassr, der mistede en vild bomber i foråret.



Cristiano Ronaldo fortsætter karrieren i saudiarabisk fodbold. Det står endegyldigt klart, efter at den portugisiske superstjerne fredag aften blev præsenteret i Al Nassr.

Og her skal Ronaldo løse det angriberproblem, Al Nassr har haft siden den marokkanske klublegende Abderrazak Hamdallah forlod klubben for ligarivaerlen Al-Ittihad for et lille års tid siden.

Abderrazak Hamdallah var nemlig garant for mål i Al Nassr, og han er klubbens mest scorende nogensinde med 112 kasser i 108 kampe.

Men med til den flotte måltotal hører også, at han vist ikke altid har været den største holdspiller inden for kridtstregerne. Det fortalte den danske eks-angriber Ken Ilsø, der selv spillede med Hamdallah i kinesisk fodbold, for nylig i tv-programmet Offside på Viaplay.

– Hamdallah, som vi kaldte “Adbu”… Han lavede et hav af mål i Norge og der var potentiale til meget mere. Lige pludselige endte han i Kina, og jeg spillede sammen med ham der. Jeg har aldrig spillet med så egostisk en spiller. Det var helt hjernedødt, sagde Ken Ilsø og tilføjede:

– Hvis jeg havde spillet som ham, havde jeg lavet mange flere mål. Det var uanset, hvor fri andre var, kørte han bare selv. Han kunne spille en helt blank, men så gik han selv og prøvede at drible to-tre andre.

Flere danske fans vil måske også huske Hamdallah for, at FC København i 2014 gik benhårdt efter at hente angriberen fra Aalesund, og at “løvernes” daværende sportsdirektør, Carsten V. Jensen, endda rejste til Norge for at lande en aftale.

Bliver ikke eneste stjerne i Al Nassr
Men tilbage til Ronaldos skifte. 

For den portugisiske superstjerne bliver ikke den eneste udenlandske stjerne i Al Nassr. Klubben råder således over flere velkendte navne, der tidligere har slået deres folder i europæisk topfodbold.

Her kan især den tidligere Bayern München-midtbanespiller Luiz Gustavo, den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina og den tidligere Benfica-stjerne Anderson Talisca nævnes.

Og med Ronaldo i folden har Al Nassr sikret sig endnu en stjerne i jagten på klubbens 10. mesterskab. Aktuelt er klubben nummer to i den saudiarabiske liga, hvor der er spillet 11 af 30 runder.

Skiftet vil imidlertid ikke kun blive set på med sportslige briller. Saudi-Arabien ønsker at afholde VM i 2030, og i den forbindelse vil signingen af Ronaldo sætte gang i endnu en debat om såkaldt “sportswashing”, hvor stater udnytter sportsstjerners image til at forbedre sit eget image internationalt. 



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

DBU giver fans fem års karantæne

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Her kan du se VM-lodtrækningen

Froholdt får kæmpe hæder

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham