Cristiano Ronaldo fortsætter karrieren i saudiarabisk fodbold. Det står endegyldigt klart, efter at den portugisiske superstjerne fredag aften blev præsenteret i Al Nassr.
Og her skal Ronaldo løse det angriberproblem, Al Nassr har haft siden den marokkanske klublegende Abderrazak Hamdallah forlod klubben for ligarivaerlen Al-Ittihad for et lille års tid siden.
Abderrazak Hamdallah var nemlig garant for mål i Al Nassr, og han er klubbens mest scorende nogensinde med 112 kasser i 108 kampe.
Men med til den flotte måltotal hører også, at han vist ikke altid har været den største holdspiller inden for kridtstregerne. Det fortalte den danske eks-angriber Ken Ilsø, der selv spillede med Hamdallah i kinesisk fodbold, for nylig i tv-programmet Offside på Viaplay.
– Hamdallah, som vi kaldte “Adbu”… Han lavede et hav af mål i Norge og der var potentiale til meget mere. Lige pludselige endte han i Kina, og jeg spillede sammen med ham der. Jeg har aldrig spillet med så egostisk en spiller. Det var helt hjernedødt, sagde Ken Ilsø og tilføjede:
– Hvis jeg havde spillet som ham, havde jeg lavet mange flere mål. Det var uanset, hvor fri andre var, kørte han bare selv. Han kunne spille en helt blank, men så gik han selv og prøvede at drible to-tre andre.
Flere danske fans vil måske også huske Hamdallah for, at FC København i 2014 gik benhårdt efter at hente angriberen fra Aalesund, og at “løvernes” daværende sportsdirektør, Carsten V. Jensen, endda rejste til Norge for at lande en aftale.
Bliver ikke eneste stjerne i Al Nassr
Men tilbage til Ronaldos skifte.
For den portugisiske superstjerne bliver ikke den eneste udenlandske stjerne i Al Nassr. Klubben råder således over flere velkendte navne, der tidligere har slået deres folder i europæisk topfodbold.
Her kan især den tidligere Bayern München-midtbanespiller Luiz Gustavo, den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina og den tidligere Benfica-stjerne Anderson Talisca nævnes.
Og med Ronaldo i folden har Al Nassr sikret sig endnu en stjerne i jagten på klubbens 10. mesterskab. Aktuelt er klubben nummer to i den saudiarabiske liga, hvor der er spillet 11 af 30 runder.
Skiftet vil imidlertid ikke kun blive set på med sportslige briller. Saudi-Arabien ønsker at afholde VM i 2030, og i den forbindelse vil signingen af Ronaldo sætte gang i endnu en debat om såkaldt “sportswashing”, hvor stater udnytter sportsstjerners image til at forbedre sit eget image internationalt.
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
Vilde scener – 135 var mødt op
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’