Foto: Al Nassr
Generelle

Ronaldo skal afløse "vild egoist" i Saudi-Arabien

Cristiano Ronaldo skal udfylde nogle pænt store sko i Al Nassr, der mistede en vild bomber i foråret.

Cristiano Ronaldo fortsætter karrieren i saudiarabisk fodbold. Det står endegyldigt klart, efter at den portugisiske superstjerne fredag aften blev præsenteret i Al Nassr.

Og her skal Ronaldo løse det angriberproblem, Al Nassr har haft siden den marokkanske klublegende Abderrazak Hamdallah forlod klubben for ligarivaerlen Al-Ittihad for et lille års tid siden.

Abderrazak Hamdallah var nemlig garant for mål i Al Nassr, og han er klubbens mest scorende nogensinde med 112 kasser i 108 kampe.

Men med til den flotte måltotal hører også, at han vist ikke altid har været den største holdspiller inden for kridtstregerne. Det fortalte den danske eks-angriber Ken Ilsø, der selv spillede med Hamdallah i kinesisk fodbold, for nylig i tv-programmet Offside på Viaplay.

- Hamdallah, som vi kaldte “Adbu”… Han lavede et hav af mål i Norge og der var potentiale til meget mere. Lige pludselige endte han i Kina, og jeg spillede sammen med ham der. Jeg har aldrig spillet med så egostisk en spiller. Det var helt hjernedødt, sagde Ken Ilsø og tilføjede:

- Hvis jeg havde spillet som ham, havde jeg lavet mange flere mål. Det var uanset, hvor fri andre var, kørte han bare selv. Han kunne spille en helt blank, men så gik han selv og prøvede at drible to-tre andre.

Flere danske fans vil måske også huske Hamdallah for, at FC København i 2014 gik benhårdt efter at hente angriberen fra Aalesund, og at “løvernes” daværende sportsdirektør, Carsten V. Jensen, endda rejste til Norge for at lande en aftale.

Bliver ikke eneste stjerne i Al Nassr
Men tilbage til Ronaldos skifte. 

For den portugisiske superstjerne bliver ikke den eneste udenlandske stjerne i Al Nassr. Klubben råder således over flere velkendte navne, der tidligere har slået deres folder i europæisk topfodbold.

Her kan især den tidligere Bayern München-midtbanespiller Luiz Gustavo, den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina og den tidligere Benfica-stjerne Anderson Talisca nævnes.

Og med Ronaldo i folden har Al Nassr sikret sig endnu en stjerne i jagten på klubbens 10. mesterskab. Aktuelt er klubben nummer to i den saudiarabiske liga, hvor der er spillet 11 af 30 runder.

Skiftet vil imidlertid ikke kun blive set på med sportslige briller. Saudi-Arabien ønsker at afholde VM i 2030, og i den forbindelse vil signingen af Ronaldo sætte gang i endnu en debat om såkaldt “sportswashing”, hvor stater udnytter sportsstjerners image til at forbedre sit eget image internationalt.