NORWICH (Tipsbladet): En tidligere Superliga-profil er stadig på klubjagt.
Ved udgangen af juni måned udløb Emiliano Marcondes’ kontrakt i Bournemouth, og han har endnu til gode at finde en ny klub.
Marcondes har holdt sig i gang i FC Nordsjælland, men et skifte tilbage til nordsjællænderne ser ikke ud til at komme på tale.
Ifølge flere medier har det været på tale, at Marcondes kunne blive genforenet med den tidligere FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup. En dialog, som Hoff Thorup kunne bekræfte, da Tipsbladet besøgte solbeskinnede Norwich.
Et lille smil viste sig på Johannes Hoff Thorups læber, da Emiliano Marcondes’ navn blev nævnt, for de to har et specielt forhold.
– Jamen jeg snakker med E (Emiliano Marcondes, red.), og jeg har snakket med ham en del. Det, der er vigtigt for ham, det er, at han får taget et skridt i sin karriere, som her på en længere plan end et halv eller helt år frem. Han skal finde et sted, han kan være de næste to tre år.
– Der har vi som klub skulle finde ud af, hvordan han skulle passe ind i den strategi, og hvordan han passer ind i vores planer. Umiddelbart var det ikke lige noget, vi manglede, men man ved aldrig i den her fodboldverden, og E og jeg taler sammen, så ofte vi kan, for han er en fantastisk person og en god fodboldspiller, som har gjort meget for den klub, jeg kommer fra.
– Selvfølgelig vil han være interessant, men for den strategi, vi har lagt, passer han ikke 100 procent ind. Han vil trække aldersgennemsnittet op, og vi har jo sænket aldersgennemsnittet i vores trup og startopstilling. Hvis vi skal hente noget ind, som ikke lige passer 100 procent i strategien, så skal det være fordi, det er noget, vi specifikt mangler på en position eller som support på nogle spillere. Men han er selvfølgelig interessant og en, vi altid holder øje med, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Tog Glen Riddersholm med sig
Johannes Hoff Thorup er ikke den eneste dansker, der er tiltrådt som en del af trænerstaben i Norwich.
Med sig har han Glen Riddersholm, der er blevet ansat som assistenttræner i den engelske fodboldklub.
Tipsbladet skulle snakke med begge de to danskere ved besøget i Norwich, og her var det med det samme tydeligt at fornemme, at samarbejdet allerede var godt, selvom de to ikke har arbejdet sammen før.
Men hvordan kom det så i stand, at Glen Riddersholm skulle med Johannes Hoff Thorup til Norwich? Der fortæller den tidligere FC Nordsjælland-træner her:
– Da vi begyndte at tale med klubben, der sagde de, at for min skyld ville de anbefale, at jeg tog en assistent med, som jeg kender, og de var egentlig rimelig åbne over for, hvem de kunne være, men de ville selvfølgelig gerne selv have et møde med personen, når vi var kommet op med et navn.
– Der talte jeg med mine rådgivere, og jeg talte også med flere andre personer, om hvem det kunne være. Jeg kender jo Glen fra træneruddannelser og fra træner-fællesskabet i Danmark, og jeg ved, at han om nogen også er en type, der bliver tændt af et projekt, hvor der virkelig skal arbejdes og udvikles, og jeg kender ham også som en person, som er drevet af faglighed og udvikling, og som overhovedet ikke er drevet af titler og alt sådan noget.
– Så da vi rakte ud til ham, så var han i den grad interesseret, og han syntes, det lød spændende. Det, vi har fået ind med Glen, det er lige præcis det, vi havde behov for.
Hvad kan han hjælpe dig med?
– Han har en masse erfaring, og det, han kan hjælpe med, er, at han godt ved, hvad en cheftræner har brug for i mange situationer, så der kan han være på forkant. Han kan gøre nogle af de ting, som han ved, jeg kommer ind og spørger til, om de er blevet gjort. Og så er han arbejdsom, han går i dybden med ting, og han holder sig ikke tilbage i forhold til at tage fat i unge spillere og et akademi, som er ret veldrevet. Der har han været virkelig, virkelig god, siger Johannes Hoff Thorup.
De to danskere har skrevet en treårig kontrakt i Norwich.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE