‘Selvfølgelig er Emiliano Marcondes interessant’

Johannes Hoff Thorup fortæller, at Marcondes er interessant for Norwich, og at der har været dialog.



NORWICH (Tipsbladet): En tidligere Superliga-profil er stadig på klubjagt.

Ved udgangen af juni måned udløb Emiliano Marcondes’ kontrakt i Bournemouth, og han har endnu til gode at finde en ny klub.

Marcondes har holdt sig i gang i FC Nordsjælland, men et skifte tilbage til nordsjællænderne ser ikke ud til at komme på tale.

Ifølge flere medier har det været på tale, at Marcondes kunne blive genforenet med den tidligere FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup. En dialog, som Hoff Thorup kunne bekræfte, da Tipsbladet besøgte solbeskinnede Norwich. 

Et lille smil viste sig på Johannes Hoff Thorups læber, da Emiliano Marcondes’ navn blev nævnt, for de to har et specielt forhold. 

– Jamen jeg snakker med E (Emiliano Marcondes, red.), og jeg har snakket med ham en del. Det, der er vigtigt for ham, det er, at han får taget et skridt i sin karriere, som her på en længere plan end et halv eller helt år frem. Han skal finde et sted, han kan være de næste to tre år.

– Der har vi som klub skulle finde ud af, hvordan han skulle passe ind i den strategi, og hvordan han passer ind i vores planer. Umiddelbart var det ikke lige noget, vi manglede, men man ved aldrig i den her fodboldverden, og E og jeg taler sammen, så ofte vi kan, for han er en fantastisk person og en god fodboldspiller, som har gjort meget for den klub, jeg kommer fra.

– Selvfølgelig vil han være interessant, men for den strategi, vi har lagt, passer han ikke 100 procent ind. Han vil trække aldersgennemsnittet op, og vi har jo sænket aldersgennemsnittet i vores trup og startopstilling. Hvis vi skal hente noget ind, som ikke lige passer 100 procent i strategien, så skal det være fordi, det er noget, vi specifikt mangler på en position eller som support på nogle spillere. Men han er selvfølgelig interessant og en, vi altid holder øje med, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Marcondes var i foråret udlejet til skotske Hibernian. Foto: Alamy

Tog Glen Riddersholm med sig
Johannes Hoff Thorup er ikke den eneste dansker, der er tiltrådt som en del af trænerstaben i Norwich.

Med sig har han Glen Riddersholm, der er blevet ansat som assistenttræner i den engelske fodboldklub.

Tipsbladet skulle snakke med begge de to danskere ved besøget i Norwich, og her var det med det samme tydeligt at fornemme, at samarbejdet allerede var godt, selvom de to ikke har arbejdet sammen før. 

Men hvordan kom det så i stand, at Glen Riddersholm skulle med Johannes Hoff Thorup til Norwich? Der fortæller den tidligere FC Nordsjælland-træner her: 

– Da vi begyndte at tale med klubben, der sagde de, at for min skyld ville de anbefale, at jeg tog en assistent med, som jeg kender, og de var egentlig rimelig åbne over for, hvem de kunne være, men de ville selvfølgelig gerne selv have et møde med personen, når vi var kommet op med et navn.

– Der talte jeg med mine rådgivere, og jeg talte også med flere andre personer, om hvem det kunne være. Jeg kender jo Glen fra træneruddannelser og fra træner-fællesskabet i Danmark, og jeg ved, at han om nogen også er en type, der bliver tændt af et projekt, hvor der virkelig skal arbejdes og udvikles, og jeg kender ham også som en person, som er drevet af faglighed og udvikling, og som overhovedet ikke er drevet af titler og alt sådan noget.

– Så da vi rakte ud til ham, så var han i den grad interesseret, og han syntes, det lød spændende. Det, vi har fået ind med Glen, det er lige præcis det, vi havde behov for.

Hvad kan han hjælpe dig med?

– Han har en masse erfaring, og det, han kan hjælpe med, er, at han godt ved, hvad en cheftræner har brug for i mange situationer, så der kan han være på forkant. Han kan gøre nogle af de ting, som han ved, jeg kommer ind og spørger til, om de er blevet gjort. Og så er han arbejdsom, han går i dybden med ting, og han holder sig ikke tilbage i forhold til at tage fat i unge spillere og et akademi, som er ret veldrevet. Der har han været virkelig, virkelig god, siger Johannes Hoff Thorup.

De to danskere har skrevet en treårig kontrakt i Norwich.




Riemer forklarer store overraskelser

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Prøver at lokke FC København-stjerne

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Glen Riddersholm teaser

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

AaB vil have 75 millioner kroner

FCM jagter Franculino-erstatning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Deler godt FC København-nyt

David Nielsen, den er til dig!

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Thomas Frank har fået en undskyldning

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Steve Cooper overrasker stort

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Lettet Isaksen kigger mod Europa

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

– Brøndby har min støtte