Silkeborgs reserver sejrer knebent

Sønderjyske skulle bruge et point for at være sikker på at undgå nedrykning, men holdet tabte til Silkeborg.



Silkeborg-træner Kent Nielsen stillede op med flere reserver i søndagens kamp mod Sønderjyske i Superligaen.

En af dem, angriberen Alexander Simmelhack, slog til med kampens enlige scoring, der sikrede Silkeborg en sejr på 1-0.

Silkeborg har i de seneste uger brugt ekstra kræfter på at skaffe sig en plads i pokalfinalen, og måske derfor var stamspillerne Tonni Adamsen, Anders Klynge og Jens Martin Gammelby bænket fra start.

Med sejren cementerede Silkeborg den øverste plads i nedrykningsspillet som nummer syv med fem point ned til Viborg FF, der spiller senere søndag hjemme mod AaB.

Silkeborg har dermed fortsat to muligheder for at spille sig frem til europæisk fodbold i næste sæson – enten via pokalen eller syvendepladsen, der giver adgang til playoffkampen om at komme i Europa.

Sønderjyske skulle bare bruge et enkelt point for at være sikker på at undgå nedrykning, men udeholdet må vente lidt endnu på den mulige forløsning.

Kent Nielsens rotation gjorde ikke noget godt for Silkeborgs spil i første halvleg, som blev en rodet affære uden de store chancer.

Tre minutter inde i anden halvleg fik Silkeborg vist noget af det fodbold, der har gjort holdet så seværdigt i denne sæson.

Silkeborgs formstærke offensivspiller Callum McCowatt brød igennem i venstre side og serverede bolden perfekt for Simmelhack, der bare skulle sætte indersiden på inde foran mål.

Sønderjyske forsøgte at fremtvinge en udligning, og angriberen Lirim Qamili fik en gylden chance senere i anden halvleg, men han sendte bolden direkte på Silkeborg-keeper Nicolai Larsen.

I slutfasen forsvarede Silkeborg føringen og tog alle tre point.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Ny kontrakt før VM-åbner

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

AGF køber ham

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

De vil have Victor Nelsson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tyskland – Curacao

Qatar – Schweiz

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Elfenbenskysten – Ecuador

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Han tager hjem fra VM