SL-debutant talte med Schmeichel: Utroligt god fyr

Tipsbladet har talt med FC Nordsjællands målmandstalent William Lykke, der i søndags fik sin debut i Superligaen.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Der var nok en del, der var ved at få kaffen galt i halsen, da FC Nordsjællands startopstilling til søndagens udekamp mod AGF tikkede ind.

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen havde nemlig fundet plads til hele to Superliga-debutanter i den svære udekamp, og den ene var endda på målmandspositionen, hvor 20-årige William Lykke var blevet foretrukket over det mangeårige førstevalg Andreas Hansen.

Debuten i Vejlby blev dog ikke den perfekte af slagsen for William Lykke, der efter slutfløjtet slog fast, at han skulle have gjort det bedre ved begge AGF’s scoringer i 2-0-nederlaget. Her nogle dage senere kan det store målmandstalent dog alligevel sagtens glæde sig over at have fået chancen i Superligaen.

– Det er noget, jeg har drømt om i lang tid. Jeg har været i klubben i mange år, så det er altid det, jeg har set frem til – at kunne spille i Superligaen. Så jeg er enormt stolt af mig selv, og jeg er enormt glad for, at trænerne har stolet på mig og givet mig chancen, siger William Lykke til Tipsbladet efter onsdagens træning på Right To Dream Park.

I optakten på TV 2 forklarede Jens Fønsskov Olsen, at konkurrencesituationen på målmandssituationen har udviklet sig i den seneste tid, men William Lykke føler ikke selv, at der er meget, der har ændret sig på træningsbanen i Farum.

– Der må jeg være ærlig at sige, at det har jeg ikke lagt mærke til. Jeg griber min hverdag an på samme måde, som jeg har gjort førhen. Jeg har bare snuden i sporet og fokuserer at træne godt, slår William Lykke fast.

Den unge keeper blev i TV 2’s studie rost for sin modenhed efter kampen, hvor han stillede op til interviews både på tv og med den skrevne presse, inklusive Tipsbladet, selvom han havde lavet nogle afgørende fejl.

– Jeg har ikke noget at skjule, og jeg skal også være den første til at sige, at jeg skulle have gjort det bedre ved målene. Derfor følte jeg, at det var på sin plads, at det var mig, der gik ud og tog den, lyder det fra William Lykke, der beskriver sig selv som ‘en dreng med enormt meget energi, gåpåmod, motivation og glæde for fodbold’.

William Lykke på vej ind til sin Superliga-debut mod AGF i søndags (Foto: Alamy).

Tysk forbillede
For de fleste fodboldspillere, og især for målmænd, kan det være noget af en mavepuster at lave en afgørende fejl, især i sin debut, men William Lykke peger på, at der i FC Nordsjælland er masser af støtte til at klæde den enkelte spiller på mentalt.

– Det er klart, at man som målmand er lidt mere udsat. Nu er jeg så heldig, at vi her i klubben har et enormt godt setup i forhold til at komme rundt om det hele. Så jeg får generelt snakket om tingene – og det er ikke kun fordi jeg har spillet i weekenden – for der er et enormt godt setup til at hjælpe den enkelte spiller, siger William Lykke.

Den unge FC Nordsjælland-keeper var i sidste sæson udlejet til Hillerød i 1. division, hvilket efter egen udlægning gjorde meget for hans udvikling, og sidste sommer fik William Lykke så lidt af en oplevelse, da han blev indkaldt til at træne med A-landsholdet, der havde brug for en ekstra målmand til træningssessionerne inden EM-slutrunden i Tyskland.

– Det var en drengedrøm at træde ind der, så det var en utroligt stor oplevelse at få lov til at komme ind og smage på det største, der er. Det var en enormt fed oplevelse, og de tog sindssygt godt imod, så jeg følte mig ikke udenfor, siger William Lykke.

Det unge målmandstalent fik her mulighed for at tale med den største danske målmand i det seneste årti, og det var en stor oplevelse.

– Jeg havde en god samtale med Schmeichel, og der må jeg sgu bare tage hatten af for ham, for han er en utroligt god fyr og en lige så god keeper. De tog virkeligt godt imod mig, lyder det fra William Lykke.

Gav Kasper Schmeichel dig nogle råd eller hvad talte I om?

– Vi talte bare om det hele! Det kunne have været om banen eller om handsker – vi kom lidt rundt om det hele! Det samme gælder de andre keepere og de andre spillere på holdet, de var utroligt gode til at snakke med mig og få mig til at føle mig som en del af holdet, lyder det fra William Lykke.

Når det kommer til idoler, har William Lykke altid set op til en målmand, der til dagligt tørner ud for Bayern München.

– Jeg har altid kigget enormt meget op til Manuel Neuer, og så må jeg også være ærlig og sige Diogo Costa i FC Porto – han er eddermame også på et højt niveau, siger FC Nordsjælland-keeperen.

Fokuserer du så også meget på at være god med fødderne, ligesom Neuer?

– Det er klart, at han er ekstrem. Han er en virkelig god allround keeper. Det er det, jeg stræber efter, at blive endnu bedre og hele tiden presse på i forhold til at udvikle mig. 

På søndag venter der så en kamp mod FC København på Right To Dream, men William Lykke slår fast, at han slet ikke er begyndt at tænke på den kamp endnu, fordi han har fokus på træningsbanen i denne uge. Af samme grund bruger han heller ikke tid på at drømme om et stort udlandsskifte i fremtiden, selvom FC Nordsjælland har stor succes med at skyde talenter af sted til det store udland for store summer.

– Næh, jeg tager det egentlig bare som det kommer. Jeg har fokus på at levere lige her og nu, og så må vi se, hvad der sker, lyder det afslutningsvist fra William Lykke med et smil.

På søndag kan den 20-årige målmand spille sin anden kamp i Superliga-regi, hvis altså cheftræner Jens Fønsskov Olsen kigger i hans retning igen. FC Nordsjælland-cheftræneren har gjort det klart, at han først i slutningen af ugen tager en beslutning om, hvem der står på søndag.

Hvem bør være førstemålmand i FC Nordsjælland?

  • William Lykke
  • Andreas Hansen
  • Ved ikke
  • William Lykke
  • Andreas Hansen
  • Ved ikke

0 Votes





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Neymar overvejer karrierestop

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stort slag for FC København



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

OB – FC København

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Cooper afslører: Han starter inde

Tidligere FCK-talent skifter



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Stemningen i FCK er håbløs!

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Høgh hyldes af UEFA

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Kæmpe Superliga-comeback

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben