RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Der var nok en del, der var ved at få kaffen galt i halsen, da FC Nordsjællands startopstilling til søndagens udekamp mod AGF tikkede ind.
FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen havde nemlig fundet plads til hele to Superliga-debutanter i den svære udekamp, og den ene var endda på målmandspositionen, hvor 20-årige William Lykke var blevet foretrukket over det mangeårige førstevalg Andreas Hansen.
Debuten i Vejlby blev dog ikke den perfekte af slagsen for William Lykke, der efter slutfløjtet slog fast, at han skulle have gjort det bedre ved begge AGF’s scoringer i 2-0-nederlaget. Her nogle dage senere kan det store målmandstalent dog alligevel sagtens glæde sig over at have fået chancen i Superligaen.
– Det er noget, jeg har drømt om i lang tid. Jeg har været i klubben i mange år, så det er altid det, jeg har set frem til – at kunne spille i Superligaen. Så jeg er enormt stolt af mig selv, og jeg er enormt glad for, at trænerne har stolet på mig og givet mig chancen, siger William Lykke til Tipsbladet efter onsdagens træning på Right To Dream Park.
I optakten på TV 2 forklarede Jens Fønsskov Olsen, at konkurrencesituationen på målmandssituationen har udviklet sig i den seneste tid, men William Lykke føler ikke selv, at der er meget, der har ændret sig på træningsbanen i Farum.
– Der må jeg være ærlig at sige, at det har jeg ikke lagt mærke til. Jeg griber min hverdag an på samme måde, som jeg har gjort førhen. Jeg har bare snuden i sporet og fokuserer at træne godt, slår William Lykke fast.
Den unge keeper blev i TV 2’s studie rost for sin modenhed efter kampen, hvor han stillede op til interviews både på tv og med den skrevne presse, inklusive Tipsbladet, selvom han havde lavet nogle afgørende fejl.
– Jeg har ikke noget at skjule, og jeg skal også være den første til at sige, at jeg skulle have gjort det bedre ved målene. Derfor følte jeg, at det var på sin plads, at det var mig, der gik ud og tog den, lyder det fra William Lykke, der beskriver sig selv som ‘en dreng med enormt meget energi, gåpåmod, motivation og glæde for fodbold’.

William Lykke på vej ind til sin Superliga-debut mod AGF i søndags (Foto: Alamy).
Tysk forbillede
For de fleste fodboldspillere, og især for målmænd, kan det være noget af en mavepuster at lave en afgørende fejl, især i sin debut, men William Lykke peger på, at der i FC Nordsjælland er masser af støtte til at klæde den enkelte spiller på mentalt.
– Det er klart, at man som målmand er lidt mere udsat. Nu er jeg så heldig, at vi her i klubben har et enormt godt setup i forhold til at komme rundt om det hele. Så jeg får generelt snakket om tingene – og det er ikke kun fordi jeg har spillet i weekenden – for der er et enormt godt setup til at hjælpe den enkelte spiller, siger William Lykke.
Den unge FC Nordsjælland-keeper var i sidste sæson udlejet til Hillerød i 1. division, hvilket efter egen udlægning gjorde meget for hans udvikling, og sidste sommer fik William Lykke så lidt af en oplevelse, da han blev indkaldt til at træne med A-landsholdet, der havde brug for en ekstra målmand til træningssessionerne inden EM-slutrunden i Tyskland.
– Det var en drengedrøm at træde ind der, så det var en utroligt stor oplevelse at få lov til at komme ind og smage på det største, der er. Det var en enormt fed oplevelse, og de tog sindssygt godt imod, så jeg følte mig ikke udenfor, siger William Lykke.
Det unge målmandstalent fik her mulighed for at tale med den største danske målmand i det seneste årti, og det var en stor oplevelse.
– Jeg havde en god samtale med Schmeichel, og der må jeg sgu bare tage hatten af for ham, for han er en utroligt god fyr og en lige så god keeper. De tog virkeligt godt imod mig, lyder det fra William Lykke.
Gav Kasper Schmeichel dig nogle råd eller hvad talte I om?
– Vi talte bare om det hele! Det kunne have været om banen eller om handsker – vi kom lidt rundt om det hele! Det samme gælder de andre keepere og de andre spillere på holdet, de var utroligt gode til at snakke med mig og få mig til at føle mig som en del af holdet, lyder det fra William Lykke.
Når det kommer til idoler, har William Lykke altid set op til en målmand, der til dagligt tørner ud for Bayern München.
– Jeg har altid kigget enormt meget op til Manuel Neuer, og så må jeg også være ærlig og sige Diogo Costa i FC Porto – han er eddermame også på et højt niveau, siger FC Nordsjælland-keeperen.
Fokuserer du så også meget på at være god med fødderne, ligesom Neuer?
– Det er klart, at han er ekstrem. Han er en virkelig god allround keeper. Det er det, jeg stræber efter, at blive endnu bedre og hele tiden presse på i forhold til at udvikle mig.
På søndag venter der så en kamp mod FC København på Right To Dream, men William Lykke slår fast, at han slet ikke er begyndt at tænke på den kamp endnu, fordi han har fokus på træningsbanen i denne uge. Af samme grund bruger han heller ikke tid på at drømme om et stort udlandsskifte i fremtiden, selvom FC Nordsjælland har stor succes med at skyde talenter af sted til det store udland for store summer.
– Næh, jeg tager det egentlig bare som det kommer. Jeg har fokus på at levere lige her og nu, og så må vi se, hvad der sker, lyder det afslutningsvist fra William Lykke med et smil.
På søndag kan den 20-årige målmand spille sin anden kamp i Superliga-regi, hvis altså cheftræner Jens Fønsskov Olsen kigger i hans retning igen. FC Nordsjælland-cheftræneren har gjort det klart, at han først i slutningen af ugen tager en beslutning om, hvem der står på søndag.
Hvem bør være førstemålmand i FC Nordsjælland?
0 Votes

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Mads Hermansen til topklub?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Av! Taber stort på dansker

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu kan de hentes gratis

Afslører – i dialog med danske klubber

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

FCK-stjerne i klubskifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

‘En dyr fejl’

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf