Spår ærgerlig situation for Mads Hermansen

Avisen London Evening Standard peger på Mads Hermansen som en spiller, der kan ende som sorteper efter trænerskiftet i West Ham.



Efter at have imponeret i Leicester City i to sæsoner rykkede Mads Hermansen i sommer til West Ham, da ‘The Foxes’ rykkede ned i Championship.

I London-klubben har den tidligere Brøndby-profil dog fået en lidt svær start, da han var i skudlinjen efter nederlagene til Sunderland og Chelsea i begyndelsen af sæsonen.

Mads Hermansen har siddet på bænken i West Hams seneste to kampe i Premier League, hvor franske Alphonse Areola i stedet har vogtet buret for ‘The Hammers’.

West Ham skiftede i sidste uge cheftræner, da Graham Potter blev fyret og erstattet med portugisiske Nuno Espirito Santo, der i mandagens 1-1-kamp mod Everton holdt fast i Areola som startende keeper.

Spår svær situation

Avisen London Evening Standard peger på Mads Hermansen som en af flere West Ham-spillere, der er i fare for at få en meget begrænset rolle efter ansættelsen af Nuno Espirito Santo.

– Mads Hermansen, der blev hentet i Leicester for 15 millioner pund i sommer, var en af spillerne, der ikke var med mod Everton, da han blev vraget for anden kamp i træk, til fordel for Alphonse Areola, skriver London Evening Standard og fortsætter:

– Danskeren startede sæsonen som førstevalg, men efter en række markante fejl blev han vraget til Potters sidste kamp, 2-1-nederlaget til Crystal Palace.

– Det var en medvirkende faktor i Potters fyring, at han ikke formåede at lægge sig fast på et førstevalg på målmandspositionen, og det virker derfor sigende, at Nuno, som ved, at han er nødt til at prioritere stabilitet i bagkæden, valgte at fortsætte med Areola mod Everton.

– Hermansen blev hentet til klubben samtidig med målmandstræner Casper Ankergren, som han havde arbejdet sammen med i Brøndby i to år, og klubben henviste til deres forhold, da Ankergrens ankomst blev meldt ud.

– Men nu, hvor Ankergren har forladt klubben, fremstår Hermansens fremtid uløseligt forbundet med sin landsmands, og det bliver op ad bakke for ham i forhold til at erobre pladsen som førstevalg tilbage.

Mads Hermansen var tirsdag blandt de 24 spillere i truppen, da Brian Riemer offentliggjorde sin trup til Danmarks to VM-kvalifikationskampe i næste uge.





Roser FC Midtjylland inden historisk kamp




HELT VILDT

Stjæler alle overskrifter: ‘Iskoldt’

Snød FC København: ‘Det kostede mig en formue’

I kødet på Zorniger: ‘Jeg fatter det ikke!’

– Spillerne gider ikke høre på det, Zorniger!

Jacob Neestrup med dyster melding

Stort salg af Brøndby – nu stråler han 

De Bruyne hylder Højlund: ‘Minder om Haaland’

Klapper i efter Jon Dahl Tomasson-angreb



EKSKLUSIVT

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

Hård dom over milliardindkøb: Flå ham af holdet

Jubler over dansk stjerne: ‘Verdensklasse’

Fik den kolde skulder af Brøndby

Stjæler alle overskrifter



NYHEDER

Maxsøs investering: ‘Det er min klub i hjemlandet’

Stikpille? Rasmus Højlund målamok

Landstræner jubler over dansker i vanvidsform

Mareridt, FCK – det må IKKE ske!

Landstrænerens største bekymring: ‘Tre scenarier’

Laudrup revser FCK – påpeger stort problem



TOPNYHED

Barcelona-stjernes skade får betydning for Brøndby

Frank og Tottenham siger nej – han bliver her

Nyt pointtab: ‘Presset stiger’

Afslører: Ville hente FC Midtjylland-stjerne

Revser Horsens-boss: – Det er helt forfærdeligt

Fælder hård Eriksen-dom: ‘Elefanten i rummet’

Vanvid: Dansk klubejer anklages for kidnapning

Kæmpe boost – FCM har profiler tilbage

Fomel 1-feltet må finde køleveste frem

Kæmpe Thomas Frank-hyldest

Barça overvejer afgørende Christensen-beslutning

Højlund roser stjerne: ‘En legende’

Av, av, av! FC København helt i knæ



AVIS

Spekulerer i vildt rygte

Lyon slår østrigsk danskerklub

Jubler over Thomasberg: ‘Fik urimelig behandling’

Efter farce – nu skal han i VAR-vognen til FCK-FCM

Afslører: Stjerne var tæt på Superliga-topklub

Hylder ‘fremragende’ Superliga-ansættelse

Udpeger Franks største problem: Godt for FCK

Hylder Thomas Thomasberg-beslutning

Dansk komet vækker opsigt: Speciel spidskompetence

Højbjerg bænket: ‘Svær beslutning’

‘Selvisk, latterligt og uværdigt’

Siger farvel til dansker

Har været bødlen: ‘Folk har da spurgt’

Ærgrer sig over niveauet og formodet skrækskade

Rolf Sørensen dybt rørt: ‘Trist og ked af det’

Stor nedtur for FC København

Afsløring: OB forlænger med stortalent

Chokmedalje til dansker: ‘Betyder sindssygt meget’

Dansker skaber EM-sensation

AGF får bøde på 50.000

Højlund har fundet melodien igen: ‘Jeg er så glad’

Frank afslører: Prøvede at hente Bodø/Glimt-profil

Inden Haaland-dyst: ‘Biereth var exceptionel’