Tirsdag eftermiddag besluttede UEFA’s øverste råd sig for, at russiske ungdomslandshold igen må spille med i UEFA-turneringer.
Det er en opsigtsvækkende udvikling, da alle russiske hold har været udelukket siden få dage efter Ruslands militære invasion af Ukraine i februar 2022.
UEFA meddeler samtidig, at der ikke bliver plads til andre landshold eller klubhold i UEFA-regi, før krigen i Ukraine er ovre.
UEFA og de nationale forbund forsvarer dagens beslutning med, at det sker af hensyn til russiske børn og unge.
Men den forklaring falder ikke i god jord hos Tipsbladets kommentator og chefredaktør for den trykte udgave, Troels Bager Thøgersen.
– UEFA pakker dagens nyhed ind i, at det er af hensyn til børnene, og at man tager afstand til begivenhederne i Ukraine. Men det er naturligvis blot et røgslør: Det her handler om, at UEFA ligesom så mange andre sportsorganisationer vil have lukket de yderst magtfulde russere ind så snart som muligt.
– Husk tilbage på sidste år, hvor FIFA og fodboldens organisationer i 24 timers tid forsøgte sig med den vattede IOC-løsning fra OL 2016 og OL 2020 med at optræde under neutralt flag og såkaldt neutrale farver, efter det russiske styre havde lavet et bindegalt dopingprogram styret af efterretningstjenesten FSB, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det var fodboldverdenens instinkt ikke at udelukke russerne på grund af deres magt, indflydelse og sponsoraftaler i milliardklassen, selv da Ruslands styre med Vladimir Putin i spidsen angreb et naboland og kastede sig ud i krigsforbrydelser og en bestialsk angrebskrig, der blandt meget andet har fået Putin efterlyst internationalt, mistænkt for at være ansvarlig for førnævnte krigsforbrydelser.
Udnytter børnene politisk
Efter chefredaktørens vurdering er det svært at se, hvad der forhindrer russiske teenagere i at spille fodbold i Rusland i dag sammenlignet med, hvad det russiske styres angreb på Ukraine har betydet for fodbold i det invaderede land.
Efter Tipsbladet-kommentatorens vurdering bruges børnene og de unge som påskud for, at UEFA de øvrige forbund i Europa langsomt kan åbne døren for, at russisk fodbold lukkes ind i europæisk fodbold igen, og han betegner dagens nyhed som en stor sejr for det russiske regime anført af præsident Vladimir Putin.
– Selvfølgelig skal vi ikke tro ét sekund på, at det her handler om børnene og de mindreårige i Rusland. Det er en bekvem undskyldning, som for mig at se er temmelig kynisk og ulækker med tanke på, hvad der er overgået børn og unge i Ukraine som direkte følge af Ruslands angrebskrig. Der har børnene jo temmelig dårlige muligheder for at spille fodbold, fordi baner eller faciliteter i stor stil er blevet ødelagt, og fordi de russiske styrkers angreb på civilbefolkningen har lemlæstet og dræbt et stort antal ukrainske børn og unge, herunder lovende fodboldspillere.
– Det her drejer sig om, at UEFA vil please de stærke russiske sportsorganisationer og givetvis også føler sig presset af dem, når nu IOC med præsident Thomas Bach i spidsen har åbnet for russiske sportsudøvere til OL 2024 i Paris, siger Troels Bager Thøgersen.
Hvorfor køber DBU den forklaring?
Tipsbladet-kommentatoren har ikke megen forståelse for, at UEFA og nationale forbund som DBU her i Danmark er gået med på historien om, at det her sker for at beskytte børn og unge i Rusland.
– Det er helt vildt, at man kan få sig selv til det i UEFA og sådan set også alle de andre sportsorganisationer. Det er totalt umuligt at adskillige Putins regime fra fodbold og anden topsport i landet, der politisk er 100 procent underlagt Kreml og bruges i styrets propaganda. Det her er en stor politisk sejr for Putin og det russiske regime, som her har brugt russiske børn og unge og fået UEFA til at falde for det propaganda-trick.
– Jeg fatter ikke, at DBU og andre ligesindede fodboldforbund ikke har råbt og skreget op om det her. Det her er endnu en sejr for de udemokratiske kræfter og lande, der mægtig gerne vil bruge fodbold til deres egne politiske formål, og igen og igen oplever demokratiske lande og forbund derfra bøje af, når tingene begynder at gøre ondt, siger Troels Bager Thøgersen.
Russiske klubber er fortsat udelukket fra europæiske klubturneringer, og Ruslands liga og klubber er derfor styrtdykket på UEFA-ranglisten siden Putin-regimets invasion af Ukraine.
Ukrainske klubber har spillet deres kampe i nabolande som Polen og her i 2023 igen hjemme på ukrainsk jord.
Topklubben Shakhtar Donetsk spiller dog Champions League-kampe på Hamburger SV’s hjemmebane i den nordtyske storby.
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
MEDIE
Endelig godt nyt
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
MEDIE
Skidt melding
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Afvist
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
