AC får kritik – men hans tal er kun blevet bedre

Andreas Christensen har fået lidt hug i den spanske presse i denne sæson for sine præstationer for FC Barcelona, men tager man et kig på hans stats for sæsonen, så ser det altså ikke helt tosset ud.



Den spanske presse kan være nådesløs, og det var den også søndag aften, da FC Barcelona med Andreas Christensen blev slagtet af Real Madrid i Super Cup-finalen. 

Her gik 'AC' heller ikke fri af kritik, og den lød blandt andet på, at han var for ustabil og ukoncentreret. Det lignede, at han var faret vild, skrev Marca blandt andet. 

Det er ikke første gang, at den danske landsholdsstjerne har fået lidt hug i den spanske presse i denne sæson, så Tipsbladet har fået Opta til at samle en masse data fra sæsonen sammen for at se, om præstationerne er dalet. De tal kan blot konstatere én ting, og det er, at det slet ikke ser så skidt ud for årets danske fodboldspiller.

For både defensivt og offensivt præsterer Andreas Christensen faktisk bedre end i sidste sæson. I hvert fald hvis man ser på statistikker som afleveringspræcision, succesfulde tacklinger og vundne dueller langs jorden og i luften. Man skal så have in mente, at tallene ikke tager udgangspunkt i placeringsevnen på banen, hvilket selvfølgelig har en del at sige som forsvarsspiller.

  

Tallene her viser Andreas Christensens Barcelona-aktioner pr 90. minut for at få et mere retvisende billede i forhold til sidste sæson. 

Ser vi på FC Barcelona-truppen, så skiller danskeren sig positivt ud på flere parametre. Således har Andreas Christensen de bedste Barcelona-tal, når det drejer sig om afleveringspræcision generelt og på modstanderens banehalvdel, den bedste succes når det kommer til dueller, og så er han klubbens bedste spiller i luftrummet. 

Bare lige for at understrege danskerens danskerens suverænitet på bolden, så topper han La Liga-listen over afleveringssucces generelt og på modstanderens banehalvdel. I luftrummet har han den fjerdehøjeste succesrate, kun overgået af Axel Witsel, Dion Lopy og Dani Parejo af spillere med minimum ti vundne luftdueller.

Kigger vi altså på de rene tal, så er det bestemt ikke sådan, at danskeren er faldet i denne sæson. Han vinder fortsat sine dueller, og det er han tydeligvis rigtig god til, hvilket billederne herunder også illustrerer. 

Andreas Christensen og Barcelona er på fjerdepladsen i La Liga med otte point op til Girona og syv op til Real Madrid. Man er videre i Champions League, hvor man møder Napoli i ottendedelsfinalen.






Sådan har du aldrig set dem før




LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nu forklarer Noah Nartey

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Manchester City – Real Madrid

Rundens hold i Superligaen – 23. runde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Overraskende U21-trupudtagelse

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’