‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

Luna Christofi er ikke overrasket over, at Xabi Alonso overtager jobbet i Real Madrid, og her giver hun sit syn på trænerrokaden i kæmpeklubben.



Nu er det så godt som plads. 

Ovenpå månedsvis – ja, måske årevis – med rygter kunne Josep Pedrerol fra El Chiringuito sent søndag aften melde, at Xabi Alonso overtager cheftrænerjobbet i Real Madrid fra Carlo Ancelotti den 1. juni og skal lede mandskabet i klub-VM denne sommer. 

Endnu er det ikke bekræftet, at Xabi Alonso overtager jobbet i Real Madrid, men at Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner er blevet bekræftet.

Og selvom det forestående trænerskifte i Real Madrid næppe kommer bag på Luna Christofi, der blandt andet følger og dækker Real Madrid tæt for Viaplay, ser hun det som et fantastisk match. 

– Nyhed og nyhed… Jeg tror, at det er et halvt år siden, at jeg for første gang turde sige, at det ender sådan, fordi det er også så oplagt. Han var en velrespekteret spiller i klubben, han var begavet, og han lavede et mesterstykke med Bayer Leverkusen sidste år ved at gå ubesejret igennem og vinde ligaen foran Bayern München. 

– Der konsoliderede han sig på verdensplan som træner. Men allerede som spiller kunne man bare se, at han ville blive en træner. Ligesom Pep Guardiola. Der er bare nogle, der har det. 

– Så jeg tænker, at han passer som fod i hose, siger Luna Christofi til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Xabi Alonso. Foto: Alamy

‘Et Real Madrid-hold, der er blevet forsømt’

Xabi Alonso kommer til Real Madrid på et tidspunkt, hvor klubben på ingen måde er på toppen.

Klubben røg ud af Champions League i kvartfinalerne, tabte pokalfinalen til FC Barcelona, og alt tyder også på, at ligatitlen går til ærkerivalerne Barcelona. Ja, ovenikøbet har Real Madrid tabt alle kampe til Hansi Flicks mandskab i denne sæson.  

– Han kommer til et Real Madrid-hold, der er blevet forsømt af præsidenten. Det er min helt klare holdning, siger Luna Christofi og tilføjer: 

– Det bliver ikke mig, der sidder og svinger stokken og saver Carlo Ancelotti over, for jeg mener simpelthen heller ikke, at han har haft en trup, han kunne arbejde med. Det går helt tilbage til starten af sæsonen. Der blev tigget og bedt om forstærkninger (til forsvaret) i august og igen i vinteren, og der skete ikke noget. Til gengæld har de fået Endrick og Kylian Mbappé. 

– De ender med en totalt ubalanceret trup, og det skal man huske, når man kritiserer Ancelotti for den her sæson. 

Bliver Xabi Alonso en succes i Real Madrid?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Til gengæld forlyder det, at Xabi Alonso kommer med strenge krav til, at truppen skal forstærkes. Foruden Trent Alexander-Arnold, der ventes at komme til klubben, vil han angiveligt have en ny venstre back og en ny midterforsvarer

Alt i alt er det derfor god timing for den tidligere midtbaneelegantier at overtage. 

– Real Madrid er jo aldrig helt et såret dyr – selvom de var ret såret i årene fra 2002 til 2014 – men han kommer ind på et tidspunkt, hvor han kun kan gøre det bedre. At overtage en klub som Real Madrid efter en sæson uden trofæer, det er en rigtig god udgangsposition, lyder det. 

‘Det bliver Xabi Alonsos største helvede’

Hvilket pres kommer han så under, og hvad vil minimumsforventningerne være? 

– Han skal jo vinde. Real Madrid sidder selvfølgelig ikke og tror, at man kan vinde alt hvert år, men det går heller ikke at være så langt væk, som de har været i år. Der skal vindes et trofæ, og det skal helst være La Liga eller Champions League. Det er målsætningen hvert år, siger Luna Christofi og tilføjer: 

– Men jeg tror, at det allerstørste pres på Xabi Alonso kommer ikke indefra i Real Madrid. Det har slet ikke noget med Real Madrid at gøre. Det bliver modstanderen fra Catalonien – nemlig FC Barcelona. De bliver nok ikke dårligere næste år, og nu har jeg været så heldig at se dem live, og det er fuldstændig vanvittigt, hvad der foregår. Jeg tænker snart, at debatten går i gang med, hvor det nuværende hold står i forhold til FC Barcelonas dream teams. 

– Det bliver Alonsos allerstørste udfordring. For det er dem, han skal bakse med hjemme i ligaen og i pokalturneringen. Det bliver Xabi Alonsos største helvede: At skulle matche Barcelona. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Real Madrid blev søndag ydmyget af FC Barcelona. Foto: Alamy

Til slut mener Christofi imidlertid, at der er grund til optimisme blandt madrilenernes fans. 

– Hvis jeg var Real Madrid-fan, ville jeg turde læne mig en lille smule tilbage og tænke, at nu kommer der en mand, jeg tør stole på, og som har styr på tingene. 

– Og ikke mindst – og det kan blive det vigtigste – tør han gå til præsident Florentino Perez. For sådan er Xabi Alonso. Jeg kender ham godt og har interviewet ham rigtig mange gange. Og det er måske det allervigtigste, slår Viaplay-reporteren fast til slut. 

Xabi Alonso, 43 år, spillede selv i Real Madrid, ligesom han også optrådte for blandt andre Liverpool og Bayern München. Som træner har han som nævnt haft stor succes i Bayer Leverkusen, med hvem han vandt mesterskabet i sidste sæson.





Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa




LIVE

TransferLIVE: Færdig efter Superliga-ophold

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brøndbys milliontransfer slår rekord

FC København udtager German Onugkha

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Drama – chokfyring i Premier League? 

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Får landsholdskarantæne

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Dolberg-bombe kan detonere når som helst



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Jagter ny stjerne – koster 410 millioner

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

FC Fredericia – Randers FC

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

FC København – OB

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Handel kollapset – dansker i kæmpe skifte?

Blæst bagover: Stjerne som forvandlet under Frank

I har altså nyt guld mellem hænderne, FCK!

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

‘Får du mig ikke til at sige’

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

LIVE: Sådan gik det, da Brøndby delte i Strasbourg

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Det dér må man aldrig gøre!

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Udmærket lodtrækning

FCM styrer mod Europa League