Det ene hold er det spanske landshold, der er proppet med stjernespillere. Det andet hold er Grækenland, som er formsvage, og som endnu ikke har vundet i VM-kvalifikationen.
Umiddelbart lyder det ikke som det svære valg om, hvem man helst vil spille imod. Her vil næsten ti ud af ti nok vælge det græske landshold, men ikke den svenske landsholdsstjerne Dejan Kulusevski. Han mener, at det bliver sværere for det svenske landshold at møde Grækenland end Spanien, selv om der er stor forskel på de kvaliteten af de to hold.
Det fortæller han på et pressemøde forud for aftenens opgør mellem netop Grækenland og Sverige, som spilles i Athen.
– Det er altid svært at spille på udebane, især mod lande som Grækenland. Denne kamp bliver svær, sværere end kampen mod Spanien. Da vandt vi på hjemmebane, og alle var efterfølgende meget mærket af kampen.
– Nu er det meget vigtigt, at vi får et godt resultat. Jeg forbereder mig på, at det bliver en meget svær kamp, siger den svenske midtbanekreatør.
Han nedtoner også, at svenskerne har fået vinger efter den flotte 2-1-sejr over Spanien, som i øvrigt var spaniernes første nederlag i VM-kvalifikationssammenhæng siden 1993.
– Der er altid en risiko, men jeg synes, at vi er gode til det her. Vi er meget ydmyge, og vi ved, at vi hele tiden skal arbejde hårdere, forklarer han.
Sverige starter kampen mod Grækenland i aften klokken 20.45. Sverige er pt nummer to i gruppen efter Spanien, men har blot et enkelt point op til dem med to kampe færre spillet. Dermed vil svenskerne bringe sig i en særdeles gunstig position med en sejr i Athen mod Grækenland, som har spillet alle tre af sine kampe uafgjort.
Tidligere i dag blev det også bekræftet, at Sverige har droppet sin træningslejr til Qatar i januar. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
Skifter til Rangers
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
