På en debutanttung aften i Parken var det den mest rutinerede danske landsholdsspiller gennem tiderne, der sørgede for en testsejr til herrelandsholdet i fodbold.
Christian Eriksen scorede det afgørende mål i 2-1-sejren over Nordirland, da han midt i anden halvleg blot skulle sætte en inderside på et dansk mønsterangreb.
Sejren kom i hus efter to vidt forskellige halvlege. I en svag første halvleg blev Danmark lammet af et tidligt nordirsk mål efter en brøler af 18-årige Lucas Høgsberg, en af Danmarks tre debutanter.
En sprudlende Gustav Isaksen udlignede i slutningen af første halvleg, og efter pausen var der langt mere fut i de danske spillere, der var iført fodboldkvindernes nye EM-trøje.
Stor fejl kostede
Det danske landshold startede skidt og lavede allerede i kampens spæde begyndelse en række sjuskede pasningsfejl.
En af dem tegnede debutanten Lucas Høgsberg sig for, og hans afleveringsfejl foran eget felt i det sjette minut blev kostbar. Få sekunder senere lå bolden i nettet, efter at anfører Pierre-Emile Højbjerg havde den sidste berøring på et afrettet indlæg.
18-årige Høgsberg spillede sig op efter mareridtsstarten, men med til historien hører også, at nordirerne ikke satte Danmarks defensiv på specielt mange prøver.
Den debuterende målmand Filip Jørgensen havde formentlig også drømt om en sjovere start mellem stængerne, men Kasper Schmeichels afløser var prisgivet ved scoringen og var tæt at være arbejdsløs i resten af kampen.
Gæsternes chokscoring lagde en dæmper på stemningen i den næsten udsolgte nationalarena, og på banen kæmpede et temposvagt dansk hold med at finde et modsvar.
Danmarks bedste slog til
Nordirerne stod langt tilbage, og ellers dygtige boldspillere som Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen havde svært ved at dirke betondefensiven op.
Opgøret skulle helt frem til første halvlegs tillægstid, før Danmark blev noteret for en afslutning mod mål. Den var til gengæld god. På kanten af feltet vendte Gustav Isaksen elegant rundt, før han drejede bolden over i det lange målhjørne til 1-1.
Kantspillerens tredje landskampsmål var et opløftende punktum på en ellers tam dansk første halvleg.
I pausen blev Nordirland tvunget til at skifte målmand, og den 19-årige Pierce Charles blev kastet for løverne.
Han blev sat på væsentligt mere arbejde end sin forgænger, og han blev også reddet af en forsvarsspiller på stregen i to tilfælde med få sekunders mellemrum tidligt i anden halvleg. Det var Joachim Andersen og Rasmus Nissen Kristensen, der næsten kom på måltavlen.
Sikke en indskiftning
20 minutter inde i anden halvleg ledte Danmark stadig efter et sejrsmål, og i et forsøg på jagte det blev blandt andre angriberen Mika Biereth og debutanten Mathias Kvistgaarden smidt på banen.
Kort inden indskiftningen fik Kvistgaarden et knus af sin far, Nicolai Kvistgaarden, der er landsholdets materialemand.
Fra sidelinjen kunne han se sin søn komme ind og medvirke til en scoring på få minutter. Kvistgaarden agerede først opspilsstation og havde siden tredjesidste fod på Christian Eriksens 2-1-mål. Det var fynboens landsholdsmål nummer 45 i kamp nummer 143.
Siden fulgte et par blændende danske minutter. Først var Gustav Isaksen tæt på, og dernæst fik Mika Biereth headet bolden i nettet, men straks fløjtede den tidligere superligadommer Menelaos Antoniou fra Cypern for offside.
Efter føringsmålet var sejren aldrig i fare.
Tirsdag skal Danmark forsøge at følge op med endnu en sejr, når Litauen venter i Odense i den sidste landskamp inden sommerferien.
/ritzau/
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Går langt ned i løn
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT