Danmark er VM-klar: Så historisk er præstationen

Danmark har aldrig før kvalificeret sig så tidligt eller så suverænt til en slutrunde, som tilfældet er med VM næste år.



Det danske landshold er klar til VM i Qatar næste år. Det er nu en matematisk kendsgerning efter aftenens kamp mod Østrig.

Dermed er Danmark også slutrunde-klar på rekordtid. Tipsbladet.dk’s gennemgang af samtlige danske EM- og VM-slutrunder viser, at landsholdet aldrig tidligere har sikret sig billetten med to spillerunder tilbage.

I alt har Danmark været med til VM fem gange og EM ni gange. Ved det allerførste EM i 1964 bestod kvalifikationen dog kun af knockoutkampe og ikke en kvalifikationsturnering, som vi kender det i dag. Derfor kan den slutrunde ikke sammenlignes med de andre.

Derudover kvalificerede Danmark sig som bekendt ikke til EM i 1992, men kom med, da Jugoslavien blev udelukket.

I de øvrige 12 slutrunder har landsholdet altså aldrig været så tidligt ude med at kvalificere sig. Det tætteste, det er kommet, er næstsidste spillerunde i kvalifikationen til både VM 1998 og VM 2010.

Ved otte lejligheder har Danmark sikret sig EM- eller VM-billetterne i kvalifikationens sidste spillerunde. Den ene af de gange, EM 1996, var det som en af de bedste toere på tværs af kvalifikationsgrupperne.

Derudover har landsholdet to gange været gennem playoff for at komme med til slutrunder. Det var tilfældet op til EM 2000, da man bankede Israel 8-0 samlet, og op til VM 2018, da Christian Eriksen scorede hattrick i Dublin, og Danmark vandt 5-1.

Landsholdet er desuden på vej mod en historisk suveræn kvalifikation. Det har stadig maksimumpoint efter otte kampe, og målscoren på 27-0 er med afstand den bedste nogensinde. Tættest på kommer kvalifikationen til EM 2020, hvor Danmarks målscore endte på +17 – selvom holdet faktisk sluttede på andenpladsen bag Schweiz.

I den igangværende kvalifikation mangler der to spillerunder. Danmark møder Færøerne og Skotland i november.





Vildt skifte i Superligaen?


Hjem til FC København? Her er millionprisen

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sergio Ramos i chokskifte?

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Vildt! Dansk rekordår i Europa

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM-helt fremhæver Duncan

Storhylder Christian Nørgaard

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Et utroligt smukt mareridt!

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lothar Matthaüs storroser dansker

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter