Hareide inden Frankrig: Det ligner et klubhold

Danmark mødte Frankrig ved VM i 2018. Og siden da er landsholdet blevet bedre på nogle punkter. Det mener Åge Hareide.



Der venter Danmark en meget svær opgave fredag aften, når Frankrig venter på Stade de France i Paris i Nations League. 

Men selvom de fleste regner med, at hjemmeholdet snupper de tre point, så er Kasper Hjulmands mandskab slet ikke uden chance i kampen. 

Sådan siger Åge Hareide til Tipsbladet. Nordmanden var dansk landstræner, da Danmark sidst bragede sammen med Frankrig ved VM i 2018. 

– Kampen endte 0-0 for fire år siden. Men det var et specielt opgør, fordi begge hold var videre med uafgjort. Det blev kampen præget af, siger Åge Hareide og fortsætter: 

– Men jeg tror sagtens, at Danmark kan spille lige op med Frankrig. Det bliver en fremragende og stor fodboldkamp, som jeg glæder mig til at se. 

Bookmakerne er ikke helt enige med den 68-årige tidligere landstræner. Danske Spil giver således hele odds 6.00 på en sejr til Danmark i skrivende stund, mens en sejr til hjemmeholdet er nede i odds 1.62. 

Åge Hareides optimisme kommer på baggrund af, at nordmanden mener, at landsholdet har forbedret sig på flere punkter siden slutrunden i Rusland i 2018. 

– Jeg synes, at Danmark har bygget på siden VM. Det så man tydeligt ved EM sidste sommer. Holdet har en god defensiv og en god organisering. Der er kommet et andet udtryk. 

– Det skyldes, at holdet er spillet godt sammen. Det bliver mere som et klubhold, fordi spillerne kender hinanden, mens de ligeledes er dygtige. Og så er der kommet et lag mere på med nye unge spillere som eksempelvis Mikkel Damsgaard og Joakim Mæhle. 

Kasper Hjulmand må se bort fra både Simon Kjær og Andreas Christensen til duellen mod Frankrig. Førstnævnte kæmper fortsat med en skade, mens ‘AC’ er blevet i Danmark, fordi hans kone er gået i fødsel. 

Men det bekymrer ikke Åge Hareide vildt meget i forhold til Danmarks chancer. Han er overbevist om, at spillere som Victor Nelsson og Joachim Andersen kan fylde hullet ud. 

Afsluttende sætter den tidligere fodboldstjerne nogle ord på en speciel aften i København den 29. marts tidligere på året. 

– Jeg var så heldig at være i Parken, da Danmark spillede mod Serbien. Her fik jeg talt med alle spillerne igen. Det var en fornøjelse. Det var særligt specielt at se Christian Eriksen igen. 

– Landsholdet har en gruppe med nogle fremragende gutter, som har en fantastisk træner og leder i Kasper Hjulmand. 

Nations League-braget mellem Frankrig og Danmark begynder klokken 20.45 fredag aften. Tipsbladet har lavet en optakt til opgøret, og den kan du læse lige HER.  



Det er til dumpekarakter

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Alle taler om dem!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Presset Frank: Her er vores store problem

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Et frygteligt scenarie

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Du har udstråling som tagpap

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Henter dansker – får god pakke

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM