Han imponerede som midlertidig landstræner i september og oktober, men Lars Knudsen er nu færdig på landsholdet.
DBU har mandag meldt ud, at Lars Knudsen efter eget ønske har valgt at stoppe som assistenttræner på landsholdet, da han har en ambition om at blive cheftræner igen. I et interview med Tipsbladet sætter Lars Knudsen nu ord på de overvejelser, der har ført til beslutningen.
– Først og fremmest har jeg jo været utroligt glad for min tid på landsholdet, og utroligt taknemmelig for tiden også. Det er noget specielt at være på det danske landshold, og det er noget, som jeg ser tilbage på med enorm stor glæde og taknemmelighed.
– I forhold til min beslutning om at stoppe nu, så er det egentlig sådan, som det også har været ude andre steder, at jeg først og fremmest har et godt job i Augsburg, hvor jeg egentlig har nok at se til. Men dernæst har jeg også en ambition om at blive cheftræner, hvis jeg kan finde det rigtige match på sigt, siger Lars Knudsen til Tipsbladet.
Den 47-årige Lars Knudsen vil ikke nødvendigvis sige, at oplevelsen med at være landstræner i efteråret har forstærket hans ambition om at blive cheftræner igen.
– Jeg har jo i det meste af mit professionelle fodboldliv været cheftræner. Det tror jeg bare ikke er så kendt i den brede offentlighed. Jeg tror, at der, hvor mit navn har været mest fremme, det har jo været der, hvor jeg har stået for standardsituationer i Leicester og Augsburg og på landsholdet i de 18-19 måneder eller hvor meget, det nu har været, hvor det har været mit primære fokus.
– Men jeg er jo egentlig en træner, som befinder mig rigtigt godt i cheftrænerrollen, så det er egentlig noget, jeg har vidst i et stykke tid, lyder det fra Lars Knudsen, der tidligere i karrieren har været cheftræner på flere danske ungdomslandshold.
“
Særligt oplevelserne i Parken i september var for mig personligt noget specielt.
Lars Knudsen, assistenttræner i Augsburg
For nuværende er Lars Knudsens plan at fortsætte i Bundesliga-klubben Augsburg, mens han samtidig vil se sig omkring efter mulige cheftrænerjobs.
– Ja, nu har jeg et job i Augsburg, hvor jeg laver nogle forskellige ting. Én af mine opgaver er at være ansvarlig for standardsituationer, og så har jeg også nogle andre opgaver, siger Lars Knudsen og fortsætter:
– Så jeg fortsætter egentlig mit job som assistent i Augsburg nu, og det er jeg rigtig glad for. Det er dér, mit fokus er. Kommer det rigtige match så på et tidspunkt, så er jeg klar til at tage skridtet til at blive cheftræner.
Kan Superligaen være interessant for dig eller kigger du primært mod udlandet?
– Det handler egentlig om – som jeg tror er vigtigt, uanset hvem man er – at finde et godt match, hvor man kan finde ud af, at man deler nogle idéer om fodbold, værdier og ledelse. Og det er egentlig det vigtigste. På den måde har jeg ikke nogle steder, jeg nødvendigvis udelukker, siger Lars Knudsen.

I rampelyset
Lars Knudsen gik i sensommeren fra at være relativt ukendt i den brede offentlighed til pludselig at stå midt i det helt store rampelys, da han efter Morten Wieghorsts sygemelding blev forfremmet til midlertidig landstræner.
– Det er selvfølgelig noget helt specielt, og det er også en særlig ære at få lov til at stå i spidsen for det danske landshold. Det er selvfølgelig noget, jeg er meget glad og taknemmelig for, at mærke den opbakning og den anerkendelse, der var omkring det arbejde, vi fik lavet, mens jeg var der. Det er noget, som jeg altid vil tage med mig, og noget, som jeg sætter utroligt stor pris på, lyder det fra Lars Knudsen.
Lars Knudsen vandt sine to første landskampe mod Schweiz og Serbien, begge gange med 2-0, inden det i oktober blev til et snævert 1-0-nederlag ude mod de spanske europamestre og derefter 2-2 ude mod Schweiz. Præstationerne var samtidig gode, og derfor pegede mange eksperter og fans på, at Lars Knudsen burde få chancen for at fortsætte som landstræner. Selv afviser Lars Knudsen dog at være ked af, at han ikke fik mulighed for at fortsætte som landstræner.
– Nej, det var jeg ikke. Det var jo, som det også er meldt ud. Først blev jeg spurgt ved den første samling i september og dernæst i den næste samling i oktober, og det var det, der var mit fokus hele tiden. På den måde prøver jeg egentlig, som jeg altid gør som træner, at være i nuet. Så det var, som det skulle være, synes jeg, lyder det fra Lars Knudsen.
Så det var heller ikke svært at gå tilbage til at være assistent i november?
– Nej, det synes jeg ikke, at det var. For mig var det vigtigste egentlig at prøve at få overleveret så godt som muligt til Brian, der kom ind, og på den måde prøve at hjælpe både ham og holdet så godt videre, som jeg nu kunne.
Er der én oplevelse, der står særligt klart i din hukommelse fra dine fire kampe som Danmarks landstræner?
– Særligt oplevelserne i Parken i september var for mig personligt noget specielt. At være på hjemmebane og stå i spidsen for landsholdet i Parken, og gøre det med succes i nogle kampe, hvor vi fik scoret nogle mål, vi fik vundet nogle kampe og vi fik introduceret nogle nye unge spillere, som skal være med til at præge fremtiden på landsholdet, siger Lars Knudsen og fortsætter:
– Dét var noget helt specielt, og det er noget, som jeg ser tilbage på med glæde og stolthed.
Selvom han nu siger farvel til landsholdet, så føler Lars Knudsen sig overbevist om, at Danmark går en lys fremtid i møde under Brian Riemer.
– Jeg synes, at landsholdet står et rigtigt godt sted. Der er nogle dygtige nye unge spillere på vej, og de kan supplere den stærke, etablerede stamme, der har været der i lang tid.
– Der har været et fundament, der er bygget op over lang tid, så jeg synes, at landsholdet står et rigtigt godt sted, lyder det afslutningsvist fra Lars Knudsen.
Tidligere i karrieren har Lars Knudsen også været assistenttræner i både AaB og FC Midtjylland, inden han i sommeren 2018 blev ansat som cheftræner for Danmarks U18- og U20-landshold. Han har været ansat i Augsburg siden januar i år.
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Vil have Jonas Wind til FC København
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK