Lars Knudsen udpeger: Dét var noget helt specielt

Tipsbladet har talt med Lars Knudsen, der har valgt at stoppe som assistenttræner på landsholdet, fordi han har en ambition om at blive cheftræner igen.



Han imponerede som midlertidig landstræner i september og oktober, men Lars Knudsen er nu færdig på landsholdet.

DBU har mandag meldt ud, at Lars Knudsen efter eget ønske har valgt at stoppe som assistenttræner på landsholdet, da han har en ambition om at blive cheftræner igen. I et interview med Tipsbladet sætter Lars Knudsen nu ord på de overvejelser, der har ført til beslutningen.

– Først og fremmest har jeg jo været utroligt glad for min tid på landsholdet, og utroligt taknemmelig for tiden også. Det er noget specielt at være på det danske landshold, og det er noget, som jeg ser tilbage på med enorm stor glæde og taknemmelighed.

– I forhold til min beslutning om at stoppe nu, så er det egentlig sådan, som det også har været ude andre steder, at jeg først og fremmest har et godt job i Augsburg, hvor jeg egentlig har nok at se til. Men dernæst har jeg også en ambition om at blive cheftræner, hvis jeg kan finde det rigtige match på sigt, siger Lars Knudsen til Tipsbladet.

Den 47-årige Lars Knudsen vil ikke nødvendigvis sige, at oplevelsen med at være landstræner i efteråret har forstærket hans ambition om at blive cheftræner igen.

– Jeg har jo i det meste af mit professionelle fodboldliv været cheftræner. Det tror jeg bare ikke er så kendt i den brede offentlighed. Jeg tror, at der, hvor mit navn har været mest fremme, det har jo været der, hvor jeg har stået for standardsituationer i Leicester og Augsburg og på landsholdet i de 18-19 måneder eller hvor meget, det nu har været, hvor det har været mit primære fokus.

– Men jeg er jo egentlig en træner, som befinder mig rigtigt godt i cheftrænerrollen, så det er egentlig noget, jeg har vidst i et stykke tid, lyder det fra Lars Knudsen, der tidligere i karrieren har været cheftræner på flere danske ungdomslandshold.

Særligt oplevelserne i Parken i september var for mig personligt noget specielt.

Lars Knudsen, assistenttræner i Augsburg

For nuværende er Lars Knudsens plan at fortsætte i Bundesliga-klubben Augsburg, mens han samtidig vil se sig omkring efter mulige cheftrænerjobs.

– Ja, nu har jeg et job i Augsburg, hvor jeg laver nogle forskellige ting. Én af mine opgaver er at være ansvarlig for standardsituationer, og så har jeg også nogle andre opgaver, siger Lars Knudsen og fortsætter:

– Så jeg fortsætter egentlig mit job som assistent i Augsburg nu, og det er jeg rigtig glad for. Det er dér, mit fokus er. Kommer det rigtige match så på et tidspunkt, så er jeg klar til at tage skridtet til at blive cheftræner.

Kan Superligaen være interessant for dig eller kigger du primært mod udlandet?

– Det handler egentlig om – som jeg tror er vigtigt, uanset hvem man er – at finde et godt match, hvor man kan finde ud af, at man deler nogle idéer om fodbold, værdier og ledelse. Og det er egentlig det vigtigste. På den måde har jeg ikke nogle steder, jeg nødvendigvis udelukker, siger Lars Knudsen.

I rampelyset
Lars Knudsen gik i sensommeren fra at være relativt ukendt i den brede offentlighed til pludselig at stå midt i det helt store rampelys, da han efter Morten Wieghorsts sygemelding blev forfremmet til midlertidig landstræner.

– Det er selvfølgelig noget helt specielt, og det er også en særlig ære at få lov til at stå i spidsen for det danske landshold. Det er selvfølgelig noget, jeg er meget glad og taknemmelig for, at mærke den opbakning og den anerkendelse, der var omkring det arbejde, vi fik lavet, mens jeg var der. Det er noget, som jeg altid vil tage med mig, og noget, som jeg sætter utroligt stor pris på, lyder det fra Lars Knudsen.

Lars Knudsen vandt sine to første landskampe mod Schweiz og Serbien, begge gange med 2-0, inden det i oktober blev til et snævert 1-0-nederlag ude mod de spanske europamestre og derefter 2-2 ude mod Schweiz. Præstationerne var samtidig gode, og derfor pegede mange eksperter og fans på, at Lars Knudsen burde få chancen for at fortsætte som landstræner. Selv afviser Lars Knudsen dog at være ked af, at han ikke fik mulighed for at fortsætte som landstræner.

– Nej, det var jeg ikke. Det var jo, som det også er meldt ud. Først blev jeg spurgt ved den første samling i september og dernæst i den næste samling i oktober, og det var det, der var mit fokus hele tiden. På den måde prøver jeg egentlig, som jeg altid gør som træner, at være i nuet. Så det var, som det skulle være, synes jeg, lyder det fra Lars Knudsen.

Så det var heller ikke svært at gå tilbage til at være assistent i november?

– Nej, det synes jeg ikke, at det var. For mig var det vigtigste egentlig at prøve at få overleveret så godt som muligt til Brian, der kom ind, og på den måde prøve at hjælpe både ham og holdet så godt videre, som jeg nu kunne. 

Er der én oplevelse, der står særligt klart i din hukommelse fra dine fire kampe som Danmarks landstræner?

– Særligt oplevelserne i Parken i september var for mig personligt noget specielt. At være på hjemmebane og stå i spidsen for landsholdet i Parken, og gøre det med succes i nogle kampe, hvor vi fik scoret nogle mål, vi fik vundet nogle kampe og vi fik introduceret nogle nye unge spillere, som skal være med til at præge fremtiden på landsholdet, siger Lars Knudsen og fortsætter:

– Dét var noget helt specielt, og det er noget, som jeg ser tilbage på med glæde og stolthed. 

Selvom han nu siger farvel til landsholdet, så føler Lars Knudsen sig overbevist om, at Danmark går en lys fremtid i møde under Brian Riemer.

– Jeg synes, at landsholdet står et rigtigt godt sted. Der er nogle dygtige nye unge spillere på vej, og de kan supplere den stærke, etablerede stamme, der har været der i lang tid.

– Der har været et fundament, der er bygget op over lang tid, så jeg synes, at landsholdet står et rigtigt godt sted, lyder det afslutningsvist fra Lars Knudsen.

Tidligere i karrieren har Lars Knudsen også været assistenttræner i både AaB og FC Midtjylland, inden han i sommeren 2018 blev ansat som cheftræner for Danmarks U18- og U20-landshold. Han har været ansat i Augsburg siden januar i år.







NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Han afløser Sune Smith lige nu



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Formand freder Jacob Neestrup



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Victor Froholdt bliver matchvinder

Brøndby IF – Sønderjyske

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Sune Smith-Nielsen færdig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Neestrup afslører reprimande

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris