Så skete det: Pione Sisto er landsholdsklar

Pione Sisto er klar til det danske landshold.



DBU har netop offentliggjort, at Pione Sisto er klar til at spille på det danske landshold.

Pione Sisto og DBU har fået  den glædelige besked om, at dispensationen om at afvige for FIFAs nationaliseringsregler er gået igennem. Dermed kan det 20-årige stortalent nu trække i den rød-hvide landsholdstrøje. 
 
– Det er en kæmpe glæde. Og længe ventet. Men det er kæmpestort, at være spilleberettiget og nu endelig kunne stille op for Danmark, siger Pione Sisto til dbu.dk
 
Sisto var i januar med U21-landsholdet på træningstur i Tyrkiet. Her spillede holdet to uofficielle kampe. Den ene mod Dinamo Bukarest, hvor han scorede tre mål i sejren på 7-1.
 
Dispensationen åbner også for, at Pione Sisto kan komme i betragtning til Jess Thorups U21 EM-trup, hvilket dog først kan blive en realitet, hvis han bliver klar efter den lyskenskade, der har holdt ham ude af FC Midtjylland-foråret i Superligen.
 
– For dansk talentudvikling er det glædeligt, at formalia omkring Pione endelig er på plads, så må vi afvente det sportslige. Nu håber vi, at Pione kommer stærkt tilbage, så han kan komme i betragtning til EM-truppen, siger U21-landstræner Jess Thorup.
 
Og Pione Sisto selv er på trods af skaden optimistisk i forhold til at kunne i betragtning til EM-slutrunden 
 
 – Selvfølgelig er EM i tankerne. Jeg er på vej tilbage og er begyndt at træne med holdet, så jeg er optimistisk omkring at kunne være en del af EM-truppen til juni, siger Pione Sisto.
 
Pione Sisto fik for alvor sit gennembrud i Superligaen i efteråert 2014, hvor han scorede syv mål og flere assists, hvilket var med til at sikre ham Tipsbladets kåring som Efterårets Profil 2014.






LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

De vil have Rashford

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De 10 største stjerner, der misser VM

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: FC København jagter Michael Parker