DBU har netop offentliggjort, at Pione Sisto er klar til at spille på det danske landshold.
Pione Sisto og DBU har fået den glædelige besked om, at dispensationen om at afvige for FIFAs nationaliseringsregler er gået igennem. Dermed kan det 20-årige stortalent nu trække i den rød-hvide landsholdstrøje.
– Det er en kæmpe glæde. Og længe ventet. Men det er kæmpestort, at være spilleberettiget og nu endelig kunne stille op for Danmark, siger Pione Sisto til dbu.dk
Sisto var i januar med U21-landsholdet på træningstur i Tyrkiet. Her spillede holdet to uofficielle kampe. Den ene mod Dinamo Bukarest, hvor han scorede tre mål i sejren på 7-1.
Dispensationen åbner også for, at Pione Sisto kan komme i betragtning til Jess Thorups U21 EM-trup, hvilket dog først kan blive en realitet, hvis han bliver klar efter den lyskenskade, der har holdt ham ude af FC Midtjylland-foråret i Superligen.
– For dansk talentudvikling er det glædeligt, at formalia omkring Pione endelig er på plads, så må vi afvente det sportslige. Nu håber vi, at Pione kommer stærkt tilbage, så han kan komme i betragtning til EM-truppen, siger U21-landstræner Jess Thorup.
Og Pione Sisto selv er på trods af skaden optimistisk i forhold til at kunne i betragtning til EM-slutrunden
– Selvfølgelig er EM i tankerne. Jeg er på vej tilbage og er begyndt at træne med holdet, så jeg er optimistisk omkring at kunne være en del af EM-truppen til juni, siger Pione Sisto.
Pione Sisto fik for alvor sit gennembrud i Superligaen i efteråert 2014, hvor han scorede syv mål og flere assists, hvilket var med til at sikre ham Tipsbladets kåring som Efterårets Profil 2014.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
