Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Rasmus Nissen Kristensen roser Victor Froholdt til skyerne og udtrykker samtidig ærgrelse over, at den 19-årige midtbanespiller endte i FC Porto i stedet for Frankfurt.



HELSINGØR (Tipsbladet): Der er få spillere i verden, der har været igennem en udvikling, som den Victor Froholdt har gennemgået i det seneste år.

Den unge midtbanespiller er gået fra ikke at være fast starter i FC København til nu at være en rigtig stor profil både i FC Porto og på landsholdet.

Alligevel kommer Victor Froholdts eksplosive udvikling som sådan ikke bag på holdkammeraten på landsholdet, Rasmus Nissen Kristensen.

Det gjorde Eintracht Frankfurt-profilen klart, da han mandag eftermiddag talte med Tipsbladet og den øvrige presse, hvor han blev spurgt om Froholdt.

– Jeg er egentlig ikke så overrasket. Jeg synes allerede man kunne se i FCK i sidste sæson, at det var en spiller med et kæmpe potentiale, og jeg er ked af, at han ikke endte i Frankfurt. Jeg hørte, at det var lidt på tale.

– Men jeg er ikke sådan decideret overrasket. Man kan bare sige, at han har taget det hele med storm, og det er både i Portugal og nu også her på landsholdet, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen.

Den 28-årige højre back blev herefter spurgt, hvad det er, der gør Victor Froholdt til en speciel spiller.

– Han formår jo at spille med en brutal intensitet. Det er noget, som ikke er let på topniveau. Så en ung spiller, som kan det, det er meget, meget svært at lære. Så har han nogle egenskaber i sin timing. Han har god fart og en god styrke og fysik.

– Men jeg synes, at det, der adskiller ham fra næsten alle, det er, at han kan spille med en intensitet over 90 minutter, som meget, meget få kan matche. Det er i moderne fodbold en kæmpe spidskompetence, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen.

19-årige Victor Froholdt kan spille sin syvende landskamp på lørdag, hvor Danmark møder Belarus i Parken.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri