Bombe: ‘Nul troværdighed – han er pisseligeglad!’

Der er kras kritik af Lyons ejer efter tirsdagens choknyhed.



Den traditionsrige fodboldklub Lyon er rendt ind i problemer. Gigantiske problemer. 

Tirsdag aften sprang der således en bombe i fransk fodbold, da klubben blev tvangsnedrykket fra Ligue 1 til Ligue 2 som følge af økonomiske problemer. En kendelse, som Lyon siden har anket

Og det får nu den tidligere Lyon-stjerne og nuværende tv-ekspert Sidney Govou til at lange ud efter John Textor, der gennem Eagle Football Holdings både ejer og er præsident i den franske traditionsklub, mens han også ejer blandt andet brasilianske Botafogo. 

– I dag er jeg vred. Jeg er overrasket og irriteret. Endnu engang har John Textor blæst os bagover. Det går ikke godt. Han er en smooth talker og kommer altid med pæne ord, men i sidste ende følger handlingerne ikke.

– Situationen virkede kompliceret, men når præsidenten kommer med så mange udtalelser om, at man ikke skal bekymre sig, fordi han har pengene, er vi fristet til at tro på det. 

– I dag har han ikke længere nogen troværdighed i mine øjne. Nul. Selv hvis det skulle lykkes (at overleve, red.) om tre uger, har han ingen troværdighed til at være præsident for en klub som Lyon, raser Sidney Govou over for Le Parisien og tilføjer: 

– Men disse fyre er her for at drive forretning, ikke med deres penge, og han er pisseligeglad med os. Det er en realitet. Hvis Lyon går konkurs i morgen, vil han tage tilbage til Botafogo og gøre de samme dumme ting med Botafogo. 

Sidney Govou til højre, John Textor til venstre. Foto: Alamy

Klublegende i chok

Foruden Govou er også legenden Jean-Michel Aulas, der var præsident i klubben i mere end 30 år far 1987 til 2023, i chok.

– Det er et chok. Et frygteligt slag for alle, der elsker Olympique Lyonnais dybt.

– Jeg har i 36 år sørget for, at sådan en situation aldrig kunne opstå. Jeg har givet alt for at opbygge en solid, respekteret, ambitiøs og økonomisk sund klub. I dag er det sorgen, der dominerer. Og en enorm uforståenhed, skriver han på Twitter og tilføjer, at han ikke har yderligere kommentarer.

Sidney Govou, der spillede for Lyon fra 2000 til 2010, og Jean-Michel Aulas var begge med til at vinde syv mesterskaber med klubben. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM