Schmeichel husker tilbage: Det var et kæmpe pres

Helt i starten af karrieren blev Kasper Schmeichel sendt i aktion i nogle kampe, hvor klubbers eksistens stod på spil.



Kasper Schmeichel har spillet både VM, EM og Champions League, men den danske landsholdsmålmand mener, at presset på det højeste niveau faktisk er mindre end i de år, hvor han spillede på et langt lavere niveau. 

I et interview med det franske medie So Foot har Kasper Schmeichel reflekteret over begyndelsen af karrieren, hvor han i 2006 forlod Manchester City for at skifte til Darlington på en lejeaftale. 

– Jeg tog til Darlington på en lejeaftale, og derefter til Bury i den fjerdebedste række. Det ægte pres er ikke at spille i Champions League eller for dit landshold. Det er, når du spiller for overlevelse i League Two, lyder det fra Kasper Schmeichel.

– For hvis du taber, så eksisterer klubben ikke længere, og folk mister deres jobs. Jeg var 18-19 år, og jeg havde dette ansvar på mine skuldre. 

Kasper Schmeichel husker, at han i Darlington og Bury blev sendt i aktion nærmest uden forberedelse. 

– Jeg kom til Darlington på en fredag, og vi skulle spille om lørdagen. På kampdagen kendte jeg ikke nogen af spillerne. Jeg mødte holdet i omklædningsrummet. Ude på banen måtte jeg råbe spillernes numre, fordi der ikke var navne på trøjerne, siger målmanden. 

– At være en del af en gruppe, der redder en klubs liv, i den alder, det lærer dig at bevare roen i mange andre situationer. 

I interviewet med So Foot har Kasper Schmeichel også fortalt om en angriber i Manchester City, der forvoldte ham store problemer på træningsbanen. Det kan du læse om HER





Manchester United med chokbud på Real-stjerne?




LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej