Chelsea sat i forbindelse med to danske keepere

Både Mads Hermansen og Filip Jørgensen er i kikkerten for Chelsea, forlyder det.



Chelsea har siden Todd Boehly indtrådte i klubben været særdeles aktive på transfermarkedet, og den seneste position, som de ser ud til at være på jagt efter spillere til, er målmandsposten.

Her skulle de have fået øjnene op for to danske målmænd. Det skriver den italienske transferjournalist Fabrizio Romano.

Særligt bliver der peget på Villarreal-målmanden Filip Jørgensen, som i den seneste sæson har været fast mellem stængerne i La Liga-klubben. Han har også været rygtet til andre klubber i løbet af sommeren.

Dog har han omtalt ham som svensker, som han da også er halvt, men det er trods alt det danske U21-landshold, som han har stået 11 kampe for.

Derudover gælder det landsholdsreserven Mads Hermansen, som skulle være en af fire navne, som den engelske storklub har i overvejelserne.

I det seneste år har Hermansen været en af profilerne for Leicester, som er rykket op i Premier League, og der er i øjeblikket udsigt til, at han kommer til at spille i den stærkeste liga i verden. 

Det er desuden værd at bemærke, at Chelsea til den nye sæson har hyret Enzo Maresca som ny cheftræner, og han kom fra netop Leicester og Mads Hermansen, og dermed kender han den danske keeper særdeles godt.

Mads Hermansen har kontrakt med Leicester frem til 2028, mens Filip Jørgensen denne sommer har forlænget sin aftale med sin spanske klub til sommeren 2029.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Sydafrika – Canada