Danske fans: Landsholdet skal boykotte VM i Qatar

Landsholdet skal ikke deltage i et VM, der har kostet tusinder af menneskeliv, mener gruppe af fodboldfans.



Det danske fodboldlandshold indleder senere på måneden jagten på en plads ved næste års VM i Qatar.

Men skulle det ende med en dansk kvalifikation til slutrunden, så bør landsholdet ikke vise sig, når VM skydes i gang om halvandet år i den lille ørkenstat.

Sådan lyder opfordringen fra en gruppe fodboldfans med Casper Fischer Raavig i spidsen.

– Det var en skandaløs beslutning at tildele VM til Qatar.

– Til trods for mange års forsøg fra dansk side på at skabe forandring i Qatar, er virkeligheden, at der ikke er sket særlig mange forbedringer.

– Derfor mener vi ikke, at landsholdet bør deltage, siger Casper Fischer Raavig.

I december var den inkarnerede FC København-tilhænger sammen med fem fans fra FCK, Brøndby og AaB med til at stille et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.

En boykot kan potentielt føre til udelukkelser af Danmark fra fremtidige slutrunder og et stort indtægtstab for dansk fodbold.

– Vi mener, at det er en risiko, man må tage. I bund og grund handler det om at stå fast på de værdier, vi har.

– Vi håber, at ønsket om en boykot spreder sig, som vi ser i Norge, siger Casper Fischer Raavig.

Han henviser til, at flere norske topklubber den seneste uge har opfordret Norges fodboldforbund til en VM-boykot.

– Men står Danmark alene, så må det være sådan. Det er trods alt bare sport, og selv om jeg elsker fodbold af hele mit hjerte, så er det svært at argumentere for andet end en boykot.

– Der er en masse mennesker, der er døde som en direkte konsekvens af, at man skal spille fodbold i Qatar, siger han.

Siden Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) i 2010 tildelte VM til Qatar, er ørkenstaten blevet kritiseret for at behandle sine gæstearbejdere under slavelignende forhold.

I sidste uge opgjorde avisen The Guardian, at 6500 gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka har mistet livet under arbejdet med VM.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har fra start været uenig i beslutningen om at placere VM i Qatar, men i stedet for en boykot søger unionen gennem kritisk dialog at skabe forbedringer for arbejderne.

Presset fra især de nordiske lande har medvirket til, at Qatar har ændret flere love, men der er fortællinger fremme om, at implementeringen af lovændringerne går for langsomt.

Casper Fischer Raavig mener ikke, at det er lykkedes omverdenen at lægge pres nok på Qatar. Han har savnet, at større fodboldnationer end de nordiske er gået mere end i sagen.

– Vi er helt enige om, at man skal starte med dialogen, men når man indser, at det ikke virker, så savner vi nogle trusler.

– Der har manglet nogle deadlines for forandringerne. Enten har Qatar ikke nået de deadlines, ellers har de ikke været der. Der mangler noget gennemsigtighed, mener han.

– Hvad har man truet Qatar med? Hvilke målsætninger har man sat op? Hvad er succeskriterierne?

– Vi har været for alene i de nordiske lande til at presse Qatar. Det har ikke virket. Dialogen havde nok været stærkere, hvis eksempelvis en stor fodboldnation som England eller Uefa (Det Europæiske Fodboldforbund) havde været med, siger Casper Fischer Raavig.

DBU vil først overveje en VM-boykot, hvis der er flertal i Folketinget. Og Danmarks Idrætsforbund (DIF) kalder en boykot for symbolpolitik, hvis ikke den er “bred politisk, økonomisk og diplomatisk”.

Fra politisk side har kulturminister Joy Mogensen (S) sagt, at vurderingen om en VM-boykot må ligge hos idrætten, hvilket Casper Fischer Raavig tilslutter sig.

– Sporten er nødt til at tage ansvar for sportens beslutninger. Det er sporten, der har planlagt VM, så at man vil skubbe det over på politikerne og gøre det til et udenrigspolitisk spil, det skuffer mig. Det er søgt og ansvarsløst, mener han.

Det danske landshold indleder VM-kvalifikationen 25. marts på udebane mod Israel. Senere venter kampe mod Moldova, Østrig, Skotland og Færøerne.

/ritzau/





Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham




Odds og spilforslag til Basel - FCK TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Teemu Pukki dominerer

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Forbløffet over Victor Froholdt

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Flot gestus af Tadej Pogacar

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

– Han får svært ved at komme på landsholdet igen

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

– Dumdristigt og naivt

– Det er en fantastisk kombination

Thomas Frank deler godt nyt

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Har afvist flere tilbud

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Dansk klub skriver historie

I vildrede over kæmpe United-transfer

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt