Eriksen: United må ligne en rodebutik set udefra

Christian Eriksen fortæller også om sin fremtid.



Christian Eriksen har i denne sæson spillet en mindre rolle for Manchester United, og til sommer har han ét år tilbage af sin kontrakt. Det sidste er stort set det eneste, han kan forholde sig til, da han bliver spurgt til fremtiden.

Det sker i et interview med Viaplay, som kan ses øverst i artiklen.

– Jeg ved det ikke. Jeg har et år tilbage stadig af United-kontrakten, så indtil videre, så er jeg stadig United-spiller, så hvad der skal ske til sommer, det ved jeg ikke, siger han og fortsætter:

– Men jeg er utrolig glad for at være her. Det er en fed klub, og jeg har det godt, så vi må se, hvad der sker. Men som sagt, så har jeg et år tilbage, lyder det fra Christian Eriksen.

Lørdag spillede han med i 81 minutter af Uniteds 1-1-kamp mod Burnley, hvor sidstnævnte scorede få minutter efter Eriksens udskiftning, som han selvsagt ærgrer sig over.

– Jeg vil sige, at vi har sejren indtil de sidste fem minutter af kampen, og så skal vi også kunne holde den. Det er lidt en tendens, vi har fået i denne sæson med at lukke mange mål ind i de sidste par minutter, så det er noget, vi skal have fjernet, fortæller Eriksen.

Dermed fortsætter slingrekursen for Manchester United i denne sæson, og det er da også klart for den danske midtbaneprofil, hvordan det er at være en del af.

– Det er da en stor rodebutik, hvis man skal følge med i det udefra kun. Jeg vil sige, at vi bliver godt beskyttet af klubben, og spillerne har et godt fællesskab, så på den måde beskytter vi hinanden på den måde, som man kan. Men der sker rigtig meget omkring klubben, og selvfølgelig hvis man åbner medierne lidt for meget, så kan man godt falde i, siger han og tilføjer:

– Men det er da specielt og hårdt at læse, og jeg er da sikker på, at det må være hårdt for de yngre spillere, når man lige kommer, og så skal man igennem det her. Det er noget andet. Men der er ikke rigtig noget at gøre ved det. Det er en stor klub, og der er meget fokus. Når det går godt, så er det himlen, og når det går dårligt, så er det helvede, og det sker nærmest indenfor to dage, forklarer Eriksen.

Han mener dog, at det er hårdt for alle, men som en af de ældre spillere, så har man prøvet lidt, og derfor har man en bagage med sig, så man ved, hvad man skal gøre – og ikke skal gøre. Det er noget, som mange af de unge lige har skulle vænne sig til fortæller danskeren.






Tæt på vild Superliga-handel – får option




LIVE

TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Han bliver cheftræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Storklub har kontaktet Brøndby

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

FCK henter svensk talent