Guldregn over dansk klub

Patrick Dorgus tidligere klub kan se frem til en stor pose penge efter hans kæmpe skifte til Manchester United.



Patrick Dorgu bliver Danmarks næstdyreste fodboldspiller med sit skifte til Manchester United.

Ifølge Fabrizio Romano betaler “De Røde Djævle” 225 millioner kroner til Lecce her og nu, mens der kan tilfalde italienerne yderligere 56 millioner kroner gennem forskellige bonusordninger.

En transfer af den størrelse kaster også penge af sig til flere af Patrick Dorgus tidligere klubber. FC Nordsjælland har sikret sig 15 procent af et videresalg og en god portion af de såkaldte uddannelsepenge.

Læs mere: Megatransfer – Superliga-klub kan score millioner

Men også AB får en bid af kagen.

De kan se frem til omkring en halv million kroner, da Patrick Dorgu spillede ungdomsfodbold hos Gladsaxe-klubben, fra han var omkring 10 og indtil, han rykkede til FC Nordsjælland ved 13-årsalderen.

– For AB er det rigtig mange penge, og dem vil vi bruge til at sikre vores akademi fremadrettet. Vi vil også bruge dem til at sikre, at vi også i fremtiden står den traditionsrige talentfabrik, som vi altid har været, siger Ulrik Rasch, formand for moderklubben, til Tipsbladet.

Patrick Dorgu har været på himmelflugt det seneste halvandet år i Lecce. I efteråret scorede han i sin landsholdsdebut, og nu kan han kalde sig Manchester United-spiller. Foto: Alamy

Foruden pengene er AB rigtig glade for at se et af sine tidligere talenter på en af verdens største adresser.

– Vi er som klub utroligt stolte, når det går nogle af vores tidligere spiller godt. AB har altid været en traditionsrig klub, når det kommer til at udvikle stærke ungdomsspillere. Det er noget, som glæder bestyrelsen og noget, vi med stolthed kigger på. Det er første gang, at en tidligere spiller bliver solgt for de her summer, men ellers har vi gode traditioner for at sælge gode talenter videre.

AB har tidligere solgt Peter Løvenkrands, Michael Madsen, Peter Knudsen, Martin Albrechtsen og Stephan Andersen videre for store summer, og hver gang spreder det sig som positive ringe i vandet i AB.

– Det er med til at skabe motivation for de mennesker, som knokler i hverdagen omkring akademiet. Det er også noget af det, der er med til at drive værket, når vi kan se, at vi er med til at gøre en forskel, siger Ulrik Rasch og fortsætter:

– Vi er bevidste om vores sted i værdikæden, hvor vi ikke kan holde på de allerstørste talenter, men vi er en talentfabrik og har været det i mange år, og det skal vi også være i fremtiden, hvor en pose penge af den her størrelse giver os et godt rygstød.

Patrick Dorgus barndomsklub Husum Bolklub går lige nøjagtigt glip af uddannelsespengene, men de glæder sig mindst lige så meget på hans vegne.



City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er planen for januars transfervindue

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Brøndby-stjerne med stor donation

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Han har været en decideret atombombe

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Klart ønske fra Ruben Amorim

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

Eriksen med kontant udmelding

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Supercomputer: Værste nogensinde!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!