Southampton har været igennem en turbulent periode, hvor man blandt andet har sagt farvel til Ralph Hasenhüttl.
Det skete kort før VM-slutrunden gik igang, da klubben også dengang lå placeret under nedrykningsstregen. Ind er kommet Nathan Jones fra Luton Town, som skal forsøge at sikre klubben overlevelse.
Det kommer til at kræve spillertilgange i løbet af vinterens transfervindue, og derfor er den engelske manager glad for, at Rasmus Ankersen er en del af den kommende rekrutteringsproces.
– Hvis du er en organiseret fodboldklub, så rekrutterer du på forhånd. I min tidligere klub var vi seks måneder foran. Vi kiggede altid på de kommende transfervinduer, det næste skridt og muligheden for at skubbe klubbens grænser. I Southampton er det på helt samme måde.
– Vi har en af de bedste i hele verden til rekruttering i Rasmus Ankersen og Sport Republic. Så vi har været meget tydelige i, hvad vi vil, og så har vi været meget klare i, hvad vi vil. Det kan være hvilken type spiller og hvilke positioner, vi gerne vil have til, siger klubbens cheftræner, Nathan Jones, ifølge HampshireLive.
Sport Republic med de to danskere Rasmus Ankersen og Henrik Kraft ombord købte Southampton for knap et år siden. Nu står de så overfor et vigtigt transfervindue, hvor man skal forstærke sig hurtigst muligt for at undgå nedrykning.
– Vi har indskrænket feltet af kandidater, og vi vil have samtaler for at få dem ombord så hurtigt som muligt. Der er visse ting, som vi har brug for, og vi har brug for dem nu, lyder det fra Nathan Jones om det kommende transfervindue.
49-årige Nathan Jones står i Southampton overfor sin største træneropgave, siden han startede som assistenttræner i Yeovil Town tilbage i 2009. Nu skal han forsøge at sikre Southampton endnu en sæson i Premier League. Aktuelt indtager de 19. pladsen i Premier League, hvor de har to point op til overlevelse.
Med på sidelinjen til at hjælpe sig har Nathan Jones den tidligere FC København-assistent, Rubén Sélles, som Rasmus Ankersen hentede til den engelske klub i sommer. Hvordan det foregik, har spanieren fortalt til Tipsbladet.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
PSG er fransk mester for femte sæson i træk
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle