Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Ifølge Viaplays fodboldekspert Allan Kuhn skal Bo Henriksen gribe gylden mulighed.



Bo Henriksen er et af de varmeste danske trænernavne efter at have leveret mirakler med Mainz 05.

Han overtog klubben som nedrykningskandidater og har halvandet år senere forvandlet dem til et mandskab, der kæmper med om de europæiske pladser i Bundesligaen.

Den slags bliver bemærket, og seneste rygte er, at Premier League-oprykkerne Leeds United skulle have et godt øje til ham, skriver Bold.

Ifølge Viaplays fodboldekspert Allan Kuhn skal Bo Henriksen gribe chancen, hvis den byder sig, også selvom det i Leeds kommer til at handle om overlevelse.

– Der findes jo også noget, der hedder økonomi, og den er nok lidt større i Leeds United. Man får få chancer i livet for at blive manager i Premier League, men der er ingen tvivl om, får han muligheden for at blive manager i Leeds United… Afsted med ham.

50-årige Bo Henriksen forlængede tilbage i januar sin aftale med Mainz, hvorfor der skal en transfersum til, hvis Leeds United vil hente ham. Derudover skal de også skille sig af med nuværende cheftræner Daniel Farke, hvilket der har været vedvarende rygter om, at de vil gøre.

– Bo er meget farverig og en træner, som skaber resultater gennem tryghed. Han skaber fantastiske resultater gennem sin ledelse, hvor folk kommer til at give alt for hinanden. Så er han blevet skudt i skoene, at han ikke havde nok at komme med taktisk, men det har han modbevist.

– Når han laver resultater som dem, han har lavet i Mainz, så er det logisk, at andre lande kigger på ham og ikke mindst Leeds United. Jeg forstår godt, man vil have en personlighed som Bo Henriksen til en fodboldklub, for han giver så meget til klubben og byen, han er en del af. Det har han også gjort i Mainz, hvor alle bare er vilde med klubben, lyder det fra Allan Kuhn.

Skal Bo prøve sig af i Premier League?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Bo Henriksen har ikke lagt skjul på, at han har store ambitioner og har ved flere lejligheder nævnt sin drøm om at blive landstræner, men for nyligt udtalte han også, at han gerne vil være verdens bedste træner – senere skruede han lidt ned for retorikken.

– Jeg tror da på, at jeg kan blive bedre. Jeg ved ikke, om jeg kan blive verdens bedste, men jeg kan blive den bedste version af mig selv, og gøre hvad jeg kan. Så kan jeg ikke forlange mere. Jeg bliver ked, hvis jeg er tilfreds. Så kan det være lige meget, og så er det bedre at lave noget andet og hygge sig med nogle ting, som betyder noget.

Der resterer én runde af Bundesligaen, hvor Mainz 05 selv kan afgøre, om de skal spille Europa i næste sæson. Det kræver en sejr over Bayer Leverkusen, hvis ikke de skal være afhængige af andre resultater.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Allan Kuhn på Viaplay Sport News.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

FCK-stjerne i klubskifte?

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Afslører – i dialog med danske klubber

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

‘En dyr fejl’

Brøndby-duo skal væk



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

FCK-retur droppet

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Vil af med Sory Kaba

FC København-handel er gået i hårdknude

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil



Giver grønt lys til stor transfer

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Nu kan de hentes gratis

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Holger Rune-fadæse går verden rundt



Henter Emil Riis

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter



Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’