Nottingham Forest har overrasket stort i denne sæson, men Nuno Espirito Santos tropper har tabt pusten noget på det seneste, hvor det er blevet til én sejr i de seneste seks ligakampe.
Søndag dummede Nottingham Forest sig ved at spille 2-2 hjemme imod allerede nedrykkede Leicester City, og efter slutfløjtet udspillede der sig en opsigtsvækkende scene, da Nottingham Forests græske ejer Evangelos Marinakis bevægede sig ned på grønsværen, hvor han så ud til at give cheftræner Nuno Espirito Santo et par alvorsord med på vejen.
Nuno Espirito Santo forholdt sig diplomatisk og fortalte efterfølgende til ‘Match of the Day’, at der var frustration over indskiftningen af Taiwo Awoniyi, som kom ind i slutfasen, men endte med at spille kampen færdig hæmmet af en skade.
Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville var det dog yderst kritisabelt, at Evangelos Marinakis bevægede sig ned på banen for at kritisere sin cheftræner.
– Jeg bliver nødt til at sige, at det, som Forests ejer lige har gjort på banen på City Ground er fuldstændigt skandaløst.
– Hvis jeg var Nuno, så ville jeg komme med et par alvorsord til ham, for det er en total skandale. Han har lige kvalificeret sig til Europa og med tanke på, hvor den klub har været, så er det en total joke, at han bliver konfronteret på banen foran sine egne fans, lød det, ifølge The Independent, fra Gary Neville, der selv sad i Sky Sports-studiet på Anfield.
Nottingham Forest, der i sidste sæson sluttede på 17. pladsen i Premier League, ligger med to spillerunder tilbage på syvendepladsen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER