Man City-back er frikendt i seks voldtægtssager

Fodboldspilleren Benjamin Mendy er fredag blevet frikendt for seks voldtægter samt et forsøg på voldtægt.



Den suspenderede Manchester City-spiller Benjamin Mendy er blevet frikendt for seks voldtægtsanklager og et forsøg på voldtægt mod fire unge kvinder eller teenagere.

Yderligere to sager har juryen i Chester ikke taget stilling til. Det skriver nyhedsbureauet AFP fredag.

28-årige Mendy skal i retten igen 26. juni, oplyste dommeren i retssalen.

I retten skal anklagerne mod fodboldspilleren i de to resterende sager afgøres. Det drejer sig om en sag om voldtægt og en sag om forsøg på voldtægt.

Den ene af de to resterende sager er et forsøg på voldtægt mod en kvinde i 2018. Den anden sag omhandler en anklage om voldtægt mod en anden kvinde i oktober 2020.

Under fredagens domsafsigelse sad Mendy i retten og holdt sig for ansigtet med begge hænder, mens han roligt rokkede frem og tilbage, skriver dpa.

Manchester City skriver på sin hjemmeside, at klubben har noteret sig fredagens dom i Chester Crown Court.

– Da der stadig er sager, der ikke er afgjort, er klubben ikke i en position, hvor den kan kommentere yderligere på dette tidspunkt, skriver City.

Retssagen i Chester har været i gang siden august sidste år. Ud over Mendy var den 41-årige medanklagede, Louis Saha Matturie, også for retten.

Matturie blev frikendt for tre voldtægter mod to teenagere. Juryen kunne ikke tage stilling til tre voldtægter og tre forsøg på voldtægter mod fem andre kvinder.

I alt 13 kvinder har anklaget Mendy og Matturie for forskellige overgreb. Undervejs har Mendy hele tiden erklæret sig uskyldig.

VM-vinderen fra 2018 har været suspenderet i Manchester City siden august sidste år, da han blev tiltalt i sagen.

Han har været i City siden 2017 og har været med til at vinde tre engelske mesterskaber. Det er blevet til 75 kampe for City.

Han blev købt i AS Monaco for omkring 460 millioner kroner.

/ritzau/






Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status