Premier League er for tiden ramt af coronavirus, hvor både Liverpool mod Leeds og Wolverhampton mod Watford er blevet udsat pga sygdommen. Det er noget, som bekymrer Pep Guardiola, som også ærgrer sig over tanken om at skulle spille foran tomme tribuner.
Det gør han ifølge både The Guardian og Sky Sports klart. Samtidig har han en idé til, hvad der skal gøres.
– Jeg ville ikke elske det, ærligt talt. Man kan ikke forestille sig hvor anderledes det er at spille foran mennesker. Men tilfældene stiger over hele verden – ikke kun i Storbritannien og i fodboldboblerne. De er folk, som kan smitte andre på stadions, fordi der ikke bruges masker, siger han og fortsætter:
– Det er det, jeg er mest overrasket over. Man kan gå på gaden, i store indkøbscentre, steder hvor man købe gaver til familien, og der er ingen, der har masker på. Forskerne har fra starten sagt, at den bedste beskyttelse er håndsprit og masker, lyder det fra Pep Guardiola.
Endvidere peger han på, at man i Spanien skal have mundbind på overalt udendørs, og det vil City-manageren altså gerne have indført i England.
– Vi burde begynde igen. Fans til kampe bør være vaccineret og have et booster-skud, hvis det er det, der besluttes. Derudover skal der være håndsprit, social-afstand og mundbind. På den måde kan restauranter åbne igen og fodbolden kunne fortsætte. Vi er nødt til at prøve det, ellers kommer der nok et fan-forbud igen. Og det kommer måske igen og igen, forklarer Pep.
Manchester City har også udsigt til et specielt salg til Barcelona. Læs mere om hvorfor det er så specielt her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
AVIS