Salah bringer Liverpool tættere på Manchester-førerduo

Efter en overbevisende præstation vandt Liverpool 3-1 over West Ham i den bedste engelske fodboldrække.



Liverpool er tilbage i kampen om det engelske mesterskab, efter at holdet søndag vandt 3-1 ude over West Ham i Premier League.

Mohamed Salah blev den store helt for Liverpool, da egypteren viste klassen og scorede de to første mål i kampen. Resten var pynt.

Med sejren rykker Liverpool op på tredjepladsen og er med 40 point efter 21 kampe lige i hælene på Manchester City og Manchester United.

Liverpool er nu kun et enkelt point efter United, mens City topper tabellen med 44 point for en kamp færre end de to rivaler.

I den seneste tid har West Ham spillet flot fodbold og vundet fire ligakampe i træk, men søndag bød på en skuffende præstation fra David Moyes’ tropper.

Liverpool sad på spillet i det meste af opgøret og havde bolden i to tredjedele af tiden.

Det blev dog sjældent farligt, og Liverpool havde svært ved at åbne West Hams forsvar i første halvleg.

I anden halvleg fandt Liverpool omsider de offensive løsninger, og den individuelle klasse hos Salah gjorde forskellen.

Efter 57 minutter fik Salah både plads og tid inde i feltet, og så kunne han krølle bolden over i den fjerneste side af målet med måbende West Ham-spillere som statister.

Ti minutter senere slog Salah til igen med flot teknik efter en lang og høj aflevering fra holdkammeraten Xherdan Shaqiri.

Liverpool slap ikke kontrollen, og Georginio Wijnaldum udnyttede et uselvisk oplæg fra den indskiftede angriber Roberto Firmino til at gøre det til 3-0 efter 84 minutter.

Tre minutter senere fik West Ham pyntet på resultatet, da Craig Dawson reducerede til 1-3.

Tættere på kom London-mandskabet ikke, og det endte med en komfortabel sejr til det forsvarende mesterhold.

West Ham er dog fortsat den bedst placerede London-klub på femtepladsen med 35 point efter 21 kampe. Alene det faktum er en flot præstation.

Lige efter West Ham følger Tottenham, som søndag aften skuffende tabte 0-1 ude til Brighton. Leandro Trossard scorede kampens eneste mål efter 17 minutter.

Tottenham, som fortsat er uden den skadede stjerneangriber Harry Kane, har på sjettepladsen to point færre end West Ham.

Pierre-Emile Højbjerg spillede hele kampen for Tottenham, som generelt leverede en dårlig præstation.

/ritzau/





VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Dansk træner færdig ved VM

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

FCK går på rov i Viborg

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer

Chokskifte på vej?

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag